Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Şeytan ile ilgili atasözleri, deyimler nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 27 Aralık 2009 (19:00) tarihinde açılmıştır.
54970 kez görüntülenmiş, 13 cevap yazılmış ve son mesaj 11 Ekim 2013 (20:18) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 27 Aralık 2009, 19:00

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
şeytan ile ilgili deyimler
En iyi cevap Blue Blood tarafından gönderildi

Şeytan ile ilgili deyimler _________________________________ Şeytana uymak: Dinin emirleri dışına çıkmak, haram olan işlere bulaşmak, doğru yoldan ayrılmak.

Şeytan diyor ki!: “İçimden şu kötü işi yap, doğru yoldan ayrıl eğilimi geçip duruyor” anlamında kullanılır

Şeytan dürtmek: Durup dururken uygunsuz, kötü bir davranışta bulunmak.

Şeytan görsün yüzünü: “Onunla hiç görüşmek, bir arada bulunmak istemiyorum” anlamında kullanılır.

Şeytanın art bacağı: Çok afacan ve yaramaz (çocuk).

Şeytanın ayağını kırmak: 1. Aksiliği, uğursuzluğu yenmek. 2. Herhangi bir sebepten ötürü yapamadığı bir şey yapmak.

Şeytan kulağına kurşun: İyi bir durumdan, işten gidişten söz ederken “Aman nazar değmesin, Allah kötülerin şerrinden korusun, şeytandan uzak bulundursun.” anlamında kullanılır.

Şeytanın yattığı yeri bilmek: Çok kurnaz ve açıkgöz olmak; bilinmesi, hatırlanması güç şeyleri bilmek; pek çok şeyden haberdar olmak.

Şeytan ile ilgili ata sözleri ____________________________ Şeytan adamı kandırır, ama suyunu ısıtıvermez.
Şeytanla kabak ekenin kabak başına patlar.
Şeytanla ortak buğday eken samanını alır.
Şeytanın dostluğu darağacına kadardır. acele işe şeytan karışır.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 26 Kasım 2010, 21:55

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
şeytan ve melek ile ilgili atasözleri ve deyim istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz çok acil performans ödevim de yardım etsenizde etmesenizde teşekkür ederim=))
Rapor Et
Eski 26 Kasım 2010, 22:29

Şeytan ile ilgili atasözleri ve deyimler

#3 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Şeytan ile ilgili deyimler _________________________________ Şeytana uymak: Dinin emirleri dışına çıkmak, haram olan işlere bulaşmak, doğru yoldan ayrılmak.

Şeytan diyor ki!: “İçimden şu kötü işi yap, doğru yoldan ayrıl eğilimi geçip duruyor” anlamında kullanılır

Şeytan dürtmek: Durup dururken uygunsuz, kötü bir davranışta bulunmak.

Şeytan görsün yüzünü: “Onunla hiç görüşmek, bir arada bulunmak istemiyorum” anlamında kullanılır.

Şeytanın art bacağı: Çok afacan ve yaramaz (çocuk).

Şeytanın ayağını kırmak: 1. Aksiliği, uğursuzluğu yenmek. 2. Herhangi bir sebepten ötürü yapamadığı bir şey yapmak.

Şeytan kulağına kurşun: İyi bir durumdan, işten gidişten söz ederken “Aman nazar değmesin, Allah kötülerin şerrinden korusun, şeytandan uzak bulundursun.” anlamında kullanılır.

Şeytanın yattığı yeri bilmek: Çok kurnaz ve açıkgöz olmak; bilinmesi, hatırlanması güç şeyleri bilmek; pek çok şeyden haberdar olmak.

Şeytan ile ilgili ata sözleri ____________________________ Şeytan adamı kandırır, ama suyunu ısıtıvermez.
Şeytanla kabak ekenin kabak başına patlar.
Şeytanla ortak buğday eken samanını alır.
Şeytanın dostluğu darağacına kadardır. acele işe şeytan karışır.
Rapor Et
Eski 6 Aralık 2010, 14:42

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bsy sorucam atasozlerını yazan kısılerın adları ve soyadları bellıdır ama sanrımki bunlar ozdeyıs.
Rapor Et
Eski 6 Aralık 2010, 14:46

#5 (link)
Admin
ThinkerBeLL - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

bsy sorucam atasozlerını yazan kısılerın adları ve soyadları bellıdır ama sanrımki bunlar ozdeyıs.
Tam tersidir; atasözleri anonimdir, özdeyişler ise söyleyeni belli olan sözlerdir. Misal "Atatürk'ün özdeyişleri" deriz, ama "Atatürk'ün atasözleri" diye bir ifade kullanmayız.
Rapor Et
Eski 23 Aralık 2010, 16:07

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya bize bi yardım etseniz mustafa özoglu ödev verdi yarına gidecek ama biz hala bulmaya çalışıyoruz lütfen şu ögrencilere bi yardım edin ne olursunz yarın yoksa sıfır alacagız yani bir deyişle dana gözü yardım edebilirmisiniz yinedende sagolun tank you very mach
Rapor Et
Eski 25 Eylül 2012, 15:56

Cvp: Şeytan ile ilgili atasözleri, deyimler nelerdir?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Bu arada arkadaşlar, bulamadığınız soruların cevaplarını wikipedia ' da paylaşabilirsiniz, yardım alabilirsiniz. Kendi konunuz hakkında cevaplar yazıp, tanıtarak diğerlerine yardım edebilirsiniz. İYİ ÇALIŞMALAR ve TEBRİKLER !
Rapor Et
Eski 29 Eylül 2012, 08:22

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bde deyimlerde şeytana papucunu ters giydirmek yokmuyduu tşkkrler gzl olmuş :*
Rapor Et
Eski 6 Ekim 2012, 15:19

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
güzel olmuş ama cinle ilgili atasözzü yookkkkk
Rapor Et
Eski 25 Eylül 2013, 15:28

şeytanlarla ilgili atasözü ve deyimler

#10 (link)
◙♂♀♪♫☼◄↕‼¶§▬¦§▬
Ziyaretçi
◙♂♀♪♫☼◄↕‼¶§▬¦§▬ - avatarı
şeytanın bacağını kırmak

şeytanın art bacağı

şeytan kulağına kurşun

şeytana uymak

acele işe şeytan karışır
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.196 saniyede (73.35% PHP - 26.65% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 02:04
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi