Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Erzurum'un geçim kaynakları nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 28 Aralık 2009 (14:55) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
7340 kez görüntülenmiş, 5 cevap yazılmış ve son mesaj 30 Kasım 2011 (17:13) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 1.00  |  Oy Veren: 2      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 28 Aralık 2009, 14:55

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
erzurumu geçim kaynakları nedir
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

ARKADAŞLAR ERZURUMUN GEÇİM KAYNAĞI KISACA HAYVANCILIKTIR...

AYRICA ERZURUMUN MUTFAK KÜLTÜRÜDE ZENGİNDİR MESELA lor dolması, kadayıf dolması, özel yapılmış su böreği, ayran aşı ve cağ kebabı MUTFAK KÜLTÜRLERİNİ YANSITIR
Benzer Konular: Etiketler:
  • erzurum gecim kaynaklari
  • erzurum ilinin gecim kaynaklari
  • erzurum un gecim kaynaklari
  • erzurumun gecim kaynagi
  • erzurumun gecim kaynaklari
Rapor Et
Reklam
Eski 20 Nisan 2010, 17:00

erzurumun geçim kaynağı sorusunun cevabı

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ARKADAŞLAR ERZURUMUN GEÇİM KAYNAĞI KISACA HAYVANCILIKTIR...

AYRICA ERZURUMUN MUTFAK KÜLTÜRÜDE ZENGİNDİR MESELA lor dolması, kadayıf dolması, özel yapılmış su böreği, ayran aşı ve cağ kebabı MUTFAK KÜLTÜRLERİNİ YANSITIR
Rapor Et
Eski 20 Nisan 2010, 17:17

#3 (link)
LeqoLas
Ziyaretçi
LeqoLas - avatarı
Tahıl, Sebze, Hayvancılık, Et ürünleri , Şeker.
Rapor Et
Eski 25 Aralık 2010, 16:29

GEÇİM KAYNAKLARI

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
GEÇİM KAYNAKLARI
1.TARIM:
1950 yılında şeker fabrikasının kurulması pancar ekimini hızlandırmıştır. Patates üretimi de bu zamanlarda hızlanmıştır. Erzurum’da toplam ekili alan içinde en fazla yeri tahıllar kaplar.
İlde ekilen sanayi bitkileri de şeker pancarı patates ve ay çiçeğidir.

2. HAYVANCILIK
Mera hayvancılığının ağırlık taşıdığı ilde meraların çoğu bakımsızlıklardan ve fazla kullanımdan dolayı verimini yitirmiştir. Var olan hayvan türlerinin büyük çoğunluğu ıslah edilmemiştir. At yetiştiriciliğinin de uzun bir geçmişi vardır. Fakat yavaş yavaş yok olmuştur. Arıcılık ve tavukçuluk çok yaygın olsa bile büyük kümesler olmadığı için çok fazla değildir.

3. TİCARET
İldeki sanayi düzeyinin geri düzeyde olmasına rağmen ticaret ileri seviyededir. Erzurum doğu Anadolu bölgesinin ticaret merkezlerinden biridir. Bunun asıl nedeni turizm imkânlarıdır. Erzurum da ticaretle uğraşanların oranı % 6’dır.

4. MADENCİLİK
Yer altı zenginlikleri bakımından şanslı bir görünümde olan erzurum ilinin bakır varlığını ispir ve pasinler çevresindeki damarlar oluşurmaktadır. Zaman zaman üretim yapılmış olan damarlardan bir başkası da şenkaya ilçesi yakınlarındaki bakır pirit yataklarıdır. Tuz ise Aşkle,Çat, Hınıs,Narman,Şenkaya,Tekman ve Tortum ilçelerinden çıkarılmaktadır. Erzurum ilinin önemli yer altı zenginliklerinden olan 51 milyon ton toplam rezervli olan linyit ise merkez ilçe,aşkale,hınıs,horasan,ispir,oltu,tortum ve pasinler dolayında yer almakta bu damarların bir bölümünde üretim yapılmaktadır.
OLTU TAŞI
Erzurumun yer altı zenginliklerinde biri de oltu taşıdır. Oltu ilçesi sınırları içerisinde, yaklaşık 300 ocakta çıkarılan taşlar yalnızca süs eşyası yapımında kullanılır.
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2011, 17:02

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
erzurumun geçim kaynağı bence

hayvancılık

ve

madenciliktir
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2011, 17:13

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
GEÇİM KAYNAKLARI
GEÇİM KAYNAKLARI
1.TARIM:
1950 yılında şeker fabrikasının kurulması pancar ekimini hızlandırmıştır. Patates üretimi de bu zamanlarda hızlanmıştır. Erzurum’da toplam ekili alan içinde en fazla yeri tahıllar kaplar.
İlde ekilen sanayi bitkileri de şeker pancarı patates ve ay çiçeğidir.

2. HAYVANCILIK
Mera hayvancılığının ağırlık taşıdığı ilde meraların çoğu bakımsızlıklardan ve fazla kullanımdan dolayı verimini yitirmiştir. Var olan hayvan türlerinin büyük çoğunluğu ıslah edilmemiştir. At yetiştiriciliğinin de uzun bir geçmişi vardır. Fakat yavaş yavaş yok olmuştur. Arıcılık ve tavukçuluk çok yaygın olsa bile büyük kümesler olmadığı için çok fazla değildir.

3. TİCARET
İldeki sanayi düzeyinin geri düzeyde olmasına rağmen ticaret ileri seviyededir. Erzurum doğu Anadolu bölgesinin ticaret merkezlerinden biridir. Bunun asıl nedeni turizm imkânlarıdır. Erzurum da ticaretle uğraşanların oranı % 6’dır.

4. MADENCİLİK
Yer altı zenginlikleri bakımından şanslı bir görünümde olan erzurum ilinin bakır varlığını ispir ve pasinler çevresindeki damarlar oluşurmaktadır. Zaman zaman üretim yapılmış olan damarlardan bir başkası da şenkaya ilçesi yakınlarındaki bakır pirit yataklarıdır. Tuz ise Aşkle,Çat, Hınıs,Narman,Şenkaya,Tekman ve Tortum ilçelerinden çıkarılmaktadır. Erzurum ilinin önemli yer altı zenginliklerinden olan 51 milyon ton toplam rezervli olan linyit ise merkez ilçe,aşkale,hınıs,horasan,ispir,oltu,tortum ve pasinler dolayında yer almakta bu damarların bir bölümünde üretim yapılmaktadır.
OLTU TAŞI
Erzurumun yer altı zenginliklerinde biri de oltu taşıdır. Oltu ilçesi sınırları içerisinde, yaklaşık 300 ocakta çıkarılan taşlar yalnızca süs eşyası yapımında kullanılır.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.170 saniyede (70.31% PHP - 29.69% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 20:14
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi