Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Zeytin hangi bölgelerde yetişir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda megaboys tarafından 31 Aralık 2009 (22:00) tarihinde açılmıştır.
35764 kez görüntülenmiş, 33 cevap yazılmış ve son mesaj 17 Mart 2014 (18:45) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 12 Mart 2010, 21:12

Zeytin hangi bölgelerde yetişir?

#11 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
zeytin akdeniz iklimi görülen yerlerde yetişir
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 5 Nisan 2010, 19:57

Zeytin nerede yetişir?

#12 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Ege Bölgesi'nde yetişir genellikle izmir taraflarında bulunur farklı bölgelerdede yetişir fakat az yetişir.
Rapor Et
Eski 6 Nisan 2010, 19:36

Zeytinin yetiştiği yerler

#13 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Türkiye'de yetiştiği yerler: Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgesi.
Rapor Et
Eski 6 Nisan 2010, 20:09

Zeytin hangi bölgelerde yetişir?

#14 (link)
LeqoLas
Ziyaretçi
LeqoLas - avatarı
Dünya zeytin üretici ülkeleri arasında; ağaç varlığı açısından Türkiye 4’ncü, alan açısından da 6’ncı sırada yer alır. Böylece dünya zeytinyağı üretimine %8 oranında katkıda bulunur, sofralık zeytin üretiminde de İspanya’dan sonra 2’nci, tüketimde ise 1inci sırada yer alır. Marmara Bölgesi’nin ağaç varlığı açısından Türkiye içindeki payı da %10 olarak belirlenir. Ayvalık, Edremit Körfezi,Gemlik, Yalova gibi yerlerde yoğun olarak bulunur.

Zeytin; ayrıca fabrikalarda işlenerek zeytinyağına da dönüştürülür.
Rapor Et
Eski 17 Nisan 2010, 08:31

Zeytin hangi bölgelerde yetişir?

#15 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
zeytin ege bölgesinde yetişir.gap projesinden sonra güneydoğu anadolu bölgesinde bazı yerlerinde yetişmeye başlamıştır.ama en çok ege bölgesinde yetişir .
Rapor Et
Eski 20 Şubat 2011, 18:43

cevap

#16 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ege bölgesinde ve bursa gemlikte yetişir
Rapor Et
Eski 2 Mart 2011, 21:36

ege bölgesinde zeytin en çok hangi illerde üretilir

#17 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ege bölgesinde zeytin en çok hangi illerde üretildiğini öğrenmek istiyorum.Çünkü bir an önce performan ödevini bitirmeme lazım.
Rapor Et
Eski 3 Mart 2011, 10:04

Zeytin hangi bölgelerde yetişir?

#18 (link)
star
Ziyaretçi
star - avatarı
Akdeniz iklim bitkisidir. Ancak Akdeniz Bölgesinde tarımı fazla gelişmemiştir. Daha fazla gelir getiren ürünlere öncelik tanınmasından dolayı. Bugün üretimde;
1. Ege Bölgesi (Kıyı Ege Bölümündeki ova ve kenarlarında, Manisa, Aydın, İzmir, Muğla , Denizli çevresi). r_20070109104823_zeytin

2. Marmara Bölgesi-Güney Marmara kıyıları (en kaliteli sofralık zeytin bu bölgeden Gemlik çevresinden elde edilir).
3. Akdeniz Bölgesi (Antalya çevresi en fazla).
-Ayrıca Doğu Karadeniz’de Çoruh vadi oluğunda (Artvin) ve Gmsn_grinoğu Anadolu --Bölgesi’nde G.Antep çevresinde tarımı yapılır.
-Zeytinin devirli üretim özelliğinden dolayı; üretim bir yıl fazla , bir yıl azdır.
-Dünya zeytin üretiminde İtalya , İspanya ve -Yunanistan'dan sonra 4. sıradayız.
Rapor Et
Eski 3 Mart 2011, 10:27

Zeytin hangi bölgelerde yetişir?

#19 (link)
Theni's
Ziyaretçi
Theni's - avatarı
250px-Olivo-fiore
Türkiye'de zeytin üretimi Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yapılmaktadır. Zeytin yetişen 35 ilin dörtte birinde ağaçlar Türkiye ortalamasının altındaZeytin boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, herdem yeşil yapraklı bir ağaçtır. Geniş, kıvrımlı, yamru yumru bir gövdesi vardır. Ağaç yaşlandıkça, düzgün gri renkli gövde kabuğu giderek çatlar. Ağacın tacı (tepesi), yaklaşık olarak artan boy kadar her sene genişler. Uzun ömürlü bir ağaçdır, yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Verimli topraklarda taç açık ve asimetrik, verimsiz topraklarda ise daha yoğun ve yuvarlaktır. Sürgünleri gri renkli, dikensiz ve hemen hemen üç köşelidir.
Mızraksı, çok kısa saplı, deri gibi sert yaprakları sürgünlere karşılıklı çiftler halinde dizilmiştir. Yaprakları basit, tam kenarlı ve kenarlar alt yüze doğru hafif kıvrıktır. Yaprağın boyu 20-86 mm, genişliği de 5-17 mm’dir. Yaprakların ucunda sivri bir çıkıntı bulunur. Yaprağın üst yüzü koyu gri-yeşil ve tüysüz, alt yüzü mavimsi gümüşi renkte ve beyaz sık ipeksi tüylerle kaplıdır.
Baharın sonlarına doğru yaprakların koltuğunda seyrek salkımlar halinde açan, küçük beyazımsı-sarı renkli, kokulu çiçekleri vardır. Rüzgârların taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler etli ve yağlı meyve verir. Meyve önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır. Etli meyvenin içinde sert bir çekirdek vardır. Meyvenin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen "yağı" bakımından çok değerli bir ağaçtır. Aynı zamanda ağacının çok heybetli ve estetik bir görünümü vardır. Odunu çürümeye karşı son derece dayanıklıdır.


Zeytinin yaprağında tanen, uçucu yağlar, organik asitler ve rezin bulunur. Yapraklar ve gövde kabuğu % 5 çay (infüzyon) halinde iştah açıcı, idrar söktürücü ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Şeker hastalığında kullanım alanı olduğu gibi, tansiyon düzenleyici olarak da bilinir. Dermokozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Zeytinyağlı şampuanlar saç dökülmesini engeller, saçın çabuk uzamasını sağlar, lezyonlu saçlı deriyi onarmaya yardımcı olur ve kepek oluşumunu engeller. Zeytinyağlı sıvı sabun, duş jelleri, katı sabun, bebek şampuanları cildi olumsuz dış etkenlere karşı korurlar. Cildi güzelleştirip yaşlanmasını geçiktirerek ciltteki kırışıklık oluşumunu engeller. Zeytin dayanıklılığın sembolüdür. Doğal zeytinyaglı dermokozmetik ürünler cilldimizde kimyasal kalıntılar bırakmadığından dünyada kullanımları giderek artmaktadır. Yüzyıllardır Akdenizlilerin sağlık ve güzellik kaynağı olmuştur. Kutsal metinlerde de şifa kaynağı olduğu belirtilmiştir.

Gemlik siyah salamuralık bir çeşittir. Dane rengi parlak siyahvirgulll şekli düzgün ve yuvarlağa yakındır. Çekirdek etten kolay ayrılırvirgulll yağ oranı %30'dur. Ege bölgesinde dane kabuğu kalınlaşır ve renk matlaşır.Terbiyesi kolayvirgulll fazla aralık istemeyen entansif sisteme uygun bir çeşittir.' Yüksek nem ister ve soğuğa dayanıklıdır. Çabuk köklendiği için şişlemeyle üretimde kullanılmaya uygun bir çeşittir. virgulll


200px-Sele_zeytin_1
Son Düzenleyen Theni's; 3 Mart 2011 @ 10:58. Sebep: ..
Rapor Et
Eski 20 Mart 2011, 16:10

ben

#20 (link)
sryfur
Ziyaretçi
sryfur - avatarı
ya hangi bölgdde yetişiyor ya
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Zeytin hangi bölgelerde yetişir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: ceyo_468 Forum: Soru-Cevap
Cevap: 18
Son Mesaj: 23 Nisan 2014 11:29
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 26
Son Mesaj: 16 Şubat 2014 21:33
Gönderen: gıdacılar Forum: Soru-Cevap
Cevap: 26
Son Mesaj: 4 Mart 2013 20:19
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 26 Şubat 2011 20:05
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 31 Ekim 2010 17:35
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.252 saniyede (79.89% PHP - 20.11% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 05:13
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi