MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan megaboys tarafından açılmış Zeytin hangi bölgelerde yetişir? - Sayfa 2 konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: zeytin akdeniz iklimi görülen yerlerde yetişir... Etiketler:
  • zeytin hangi bölgede yetişir
CEVAP VAR

Zeytin hangi bölgelerde yetişir?

Gösterim: 45.050 | Cevap: 34
12 Mart 2010 21:12   |   Mesaj #11   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
zeytin akdeniz iklimi görülen yerlerde yetişir
(2015-02-15T17:19:18+02:00)
Misafir
5 Nisan 2010 19:57   |   Mesaj #12   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Zeytin nerede yetişir?

Ege Bölgesi'nde yetişir genellikle izmir taraflarında bulunur farklı bölgelerdede yetişir fakat az yetişir.
Misafir
6 Nisan 2010 19:36   |   Mesaj #13   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Zeytinin yetiştiği yerler

Türkiye'de yetiştiği yerler: Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgesi.
LeqoLas
6 Nisan 2010 20:09   |   Mesaj #14   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Dünya zeytin üretici ülkeleri arasında; ağaç varlığı açısından Türkiye 4’ncü, alan açısından da 6’ncı sırada yer alır. Böylece dünya zeytinyağı üretimine %8 oranında katkıda bulunur, sofralık zeytin üretiminde de İspanya’dan sonra 2’nci, tüketimde ise 1inci sırada yer alır. Marmara Bölgesi’nin ağaç varlığı açısından Türkiye içindeki payı da %10 olarak belirlenir. Ayvalık, Edremit Körfezi,Gemlik, Yalova gibi yerlerde yoğun olarak bulunur.

Zeytin; ayrıca fabrikalarda işlenerek zeytinyağına da dönüştürülür.
Misafir
17 Nisan 2010 08:31   |   Mesaj #15   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
zeytin ege bölgesinde yetişir.gap projesinden sonra güneydoğu anadolu bölgesinde bazı yerlerinde yetişmeye başlamıştır.ama en çok ege bölgesinde yetişir .
Misafir
20 Şubat 2011 18:43   |   Mesaj #16   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

cevap

ege bölgesinde ve bursa gemlikte yetişir
Misafir
2 Mart 2011 21:36   |   Mesaj #17   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

ege bölgesinde zeytin en çok hangi illerde üretilir

ege bölgesinde zeytin en çok hangi illerde üretildiğini öğrenmek istiyorum.Çünkü bir an önce performan ödevini bitirmeme lazım.
star
3 Mart 2011 10:04   |   Mesaj #18   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Akdeniz iklim bitkisidir. Ancak Akdeniz Bölgesinde tarımı fazla gelişmemiştir. Daha fazla gelir getiren ürünlere öncelik tanınmasından dolayı. Bugün üretimde;
1. Ege Bölgesi (Kıyı Ege Bölümündeki ova ve kenarlarında, Manisa, Aydın, İzmir, Muğla , Denizli çevresi). r 20070109104823 zeytin

2. Marmara Bölgesi-Güney Marmara kıyıları (en kaliteli sofralık zeytin bu bölgeden Gemlik çevresinden elde edilir).
3. Akdeniz Bölgesi (Antalya çevresi en fazla).
-Ayrıca Doğu Karadeniz’de Çoruh vadi oluğunda (Artvin) ve Gmsn grinoğu Anadolu --Bölgesi’nde G.Antep çevresinde tarımı yapılır.
-Zeytinin devirli üretim özelliğinden dolayı; üretim bir yıl fazla , bir yıl azdır.
-Dünya zeytin üretiminde İtalya , İspanya ve -Yunanistan'dan sonra 4. sıradayız.
Theni's
3 Mart 2011 10:27   |   Mesaj #19   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
250px Olivo fiore
Türkiye'de zeytin üretimi Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yapılmaktadır. Zeytin yetişen 35 ilin dörtte birinde ağaçlar Türkiye ortalamasının altındaZeytin boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, herdem yeşil yapraklı bir ağaçtır. Geniş, kıvrımlı, yamru yumru bir gövdesi vardır. Ağaç yaşlandıkça, düzgün gri renkli gövde kabuğu giderek çatlar. Ağacın tacı (tepesi), yaklaşık olarak artan boy kadar her sene genişler. Uzun ömürlü bir ağaçdır, yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Verimli topraklarda taç açık ve asimetrik, verimsiz topraklarda ise daha yoğun ve yuvarlaktır. Sürgünleri gri renkli, dikensiz ve hemen hemen üç köşelidir.
Mızraksı, çok kısa saplı, deri gibi sert yaprakları sürgünlere karşılıklı çiftler halinde dizilmiştir. Yaprakları basit, tam kenarlı ve kenarlar alt yüze doğru hafif kıvrıktır. Yaprağın boyu 20-86 mm, genişliği de 5-17 mm’dir. Yaprakların ucunda sivri bir çıkıntı bulunur. Yaprağın üst yüzü koyu gri-yeşil ve tüysüz, alt yüzü mavimsi gümüşi renkte ve beyaz sık ipeksi tüylerle kaplıdır.
Baharın sonlarına doğru yaprakların koltuğunda seyrek salkımlar halinde açan, küçük beyazımsı-sarı renkli, kokulu çiçekleri vardır. Rüzgârların taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler etli ve yağlı meyve verir. Meyve önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır. Etli meyvenin içinde sert bir çekirdek vardır. Meyvenin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen "yağı" bakımından çok değerli bir ağaçtır. Aynı zamanda ağacının çok heybetli ve estetik bir görünümü vardır. Odunu çürümeye karşı son derece dayanıklıdır.


Zeytinin yaprağında tanen, uçucu yağlar, organik asitler ve rezin bulunur. Yapraklar ve gövde kabuğu % 5 çay (infüzyon) halinde iştah açıcı, idrar söktürücü ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Şeker hastalığında kullanım alanı olduğu gibi, tansiyon düzenleyici olarak da bilinir. Dermokozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Zeytinyağlı şampuanlar saç dökülmesini engeller, saçın çabuk uzamasını sağlar, lezyonlu saçlı deriyi onarmaya yardımcı olur ve kepek oluşumunu engeller. Zeytinyağlı sıvı sabun, duş jelleri, katı sabun, bebek şampuanları cildi olumsuz dış etkenlere karşı korurlar. Cildi güzelleştirip yaşlanmasını geçiktirerek ciltteki kırışıklık oluşumunu engeller. Zeytin dayanıklılığın sembolüdür. Doğal zeytinyaglı dermokozmetik ürünler cilldimizde kimyasal kalıntılar bırakmadığından dünyada kullanımları giderek artmaktadır. Yüzyıllardır Akdenizlilerin sağlık ve güzellik kaynağı olmuştur. Kutsal metinlerde de şifa kaynağı olduğu belirtilmiştir.

Gemlik siyah salamuralık bir çeşittir. Dane rengi parlak siyahvirgulll şekli düzgün ve yuvarlağa yakındır. Çekirdek etten kolay ayrılırvirgulll yağ oranı %30'dur. Ege bölgesinde dane kabuğu kalınlaşır ve renk matlaşır.Terbiyesi kolayvirgulll fazla aralık istemeyen entansif sisteme uygun bir çeşittir.' Yüksek nem ister ve soğuğa dayanıklıdır. Çabuk köklendiği için şişlemeyle üretimde kullanılmaya uygun bir çeşittir. virgulll


200px Sele zeytin 1
Son düzenleyen Theni's; 3 Mart 2011 10:58 Sebep: ..
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: