Arama

Marmara Bölgesi'nde en fazla görülen meslek grupları ve bölgeyle ilişkileri nedir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Şubat 2015 Gösterim: 41.835 Cevap: 58
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2010       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa bölgemizdeki meslekler ne?????
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2010       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlarr hayvancılıkta hangi meslek grubu olur? lütfen yardım edebilirmisiniz???!!!
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2010       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çok teşekkürler daisy-BT Sanayi,

Ticaret,

Turizm ve

Tarımdan bunlar yetti bana çok saol yetti ama yazıları okudum ve daha bilgili oldum Msn GrinMsn GrinMsn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Şubat 2010       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya arkadaşlar marmara bölgesinde üretilen ürünler ve bu üretilen malların nerede üretildiği lazım bilen varmı acil ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mart 2010       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
marmara daki meslekler acil cuma günü fitçek bu ödev
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
4 Mart 2010       Mesaj #26
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

marmara daki meslekler acil cuma günü fitçek bu ödev

Alıntı

Marmara Bölgesi'nin halkı geçimini

• Sanayi,
  • Ticaret,
  • Turizm ve
  • Tarımdan
sağlar. Ve bölgede görülen meslekler de bu 4 önemli alanla ilişkilidir.
Bölge, ulaşım avantajları(hava, kara ve deniz), merkezi konumu, yüzey şekilleri avantajı, yüzyıllarca merkez olmuş kentleri barındırması, dünyada stratejik önemi olan boğazların varlığı gibi nedenlerle, ülkemizde sanayinin, turizmin, finans, yatırım, eğitim ve operasyonun merkezidir.
Alttaki mesajı okuyunuz.

Türkiye'nin başlıca sanayi bölgesidir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi alanı İstanbul-Bursa-İzmit eksenidir. İlkçağ'dan beri önemli bir ticaret merkezi olan ve kıtalararası ulaşım yolları üzerinde bulunan İstanbul, bölgeye ülke çapında bir üstünlük sağlar. Bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetlerine rastlanır. Üretilen başlıca sanayi malları arasında işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kağıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya, gemi ve yat sayılabilir.
Bölgede aynı zamanda tarım da çeşitlenmiştir. Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday tarlalarından oluşur. Buğday üretimini, şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği üretimi izler.

Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73'ünü, mısır üretiminin yaklaşık %30'unu gerçekleştiren bölgenin sebze ve meyve üretimi de önemli bir miktarı bulur. Mısır üretiminde Karadeniz Bölgesi'nden sonra ikinci sırada yer alan bölge, zeytin üretiminde de Ege Bölgesini izler. Sofralık Gemlik zeytinleri ünlüdür. Bağcılık konusunda da gelişmiş olan bölgede, Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şaraplarıyla tanınır.

Avrupa'nın güneydoğusunda yer alan Marmara Bölgesi, dünyanın en güzel manzaralarına, önemli mimarlık ve sanat eserlerine sahiptir. Marmara Denizi'ndeki adalar, yarımadalar ve koylar, bölgedeki dağlar ve ormanlar ile kentlerde tarih ve doğa içiçedir. Birçok büyük uygarlığın doğduğu ve gelişip kök saldığı bu bölge, iki kıta arasında geçiş yapan kavimlerin göç yollarını oluşturmuştur. Bu kavimlerin ve bölgeye yerleşen ulusların bıraktıkları izlere adım başında rastlamak mümkündür. Eşsiz doğal ve tarihi değerlere sahip olan bölgede turizm de çok gelişmiştir. Her yıl bölgeye önemli sayıda turist gelmektedir. Bölge Türk turizminin ülke genelinde finans, yatırım, eğitim ve operasyon merkezidir.

^bakınız.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mart 2010       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya arkadaşlar bölgelerde hangi mesleklerin olduğunu söylermisiniz nolur acil yarına yetişmesi gerekir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mart 2010       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ark burda marmara bölgesindeki yaygın meslekler yokki
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mart 2010       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
marmara bölgesinde bağcılık yapılıyormu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ekim 2010       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen marmara bölgesinin eğitiminide koyar mısınız sitenize ? Ödevime lazımda Msn Happy