PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Kan pıhtılaşması nedir, tedavisi nasıldır?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir14:56, 19 Mart 2010 
KAN PIHTILAŞMASI NASIL ORTAYA ÇIKAR?
TEDAVİSİ VARMIDIR?
Benzer Konular:
Etiketler:
  • kan pihtilasmasi
  • kan pihtilasmasi neden olur
  • kan pihtilasmasi nedir
Cevap
_KleopatrA_16:31, 19 Mart 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
KAN PIHTILAŞMASI NASIL ORTAYA ÇIKAR?
TEDAVİSİ VARMIDIR?
Kanın pıhtılaşması

Herhangi bir darbe sonucu hasar gören doku, yırtılan kan damarlarının çeperleri ve kan pulcukları (trombositler) tarafından pıhtılaşma mekanizmasını başlatacak olan trombokinaz (tromboplastin) enzimi salgılanır.
Karaciğer tarafından salgınan ve üretimi için K vitaminine ihtiyaç duyulan aktif olmayan plazma proteini protrombin, trombokinaz enzimi tarafından trombin'e çevrilir. Trombin, kan pulcuklarını da yapışkan yapar. Böylece trombositler, yırtılan damarı tıkamak için damarın iç çeperine yapışmaya başlar.
Trombin, kalsiyum tuzları'nın varlığında bir enzim gibi görev yaparak karaciğerin bir salgısı olan plazma proteini fibrinojen'i, ince uzun iplikçikler şeklinde teşekkül eden fibrin'e dönüştürür.
Fibrin iplikçikleri, kırmızı kan hücrelerini, kan pulcuklarını ve proteinlerini bir ağ gibi sararak çökeltir. Yaranın içini dolduran bu çökeltiye pıhtı denir. Pıhtı, yavaşça büzülerek küçülür ve temiz sarı bir sıvı açığa bırakır. Bu sıvıya serum adı verilir.
Pıhtı bir süre sonra kurur. Yara, fibroblast hücreleri ve deriye ait dış tabaka hücreleri tarafından onarılır.
Damarların iç yüzeyleri kaygan olduğundan, kan buralara yapışıp pıhtılaşamaz. Ayrıca normal kan dolaşımı esnasında çeşitli maddeler pıhtılaşmayı önler. Bunlardan biri karaciğer tarafından üretilen heparin'dir. Heparinin çokluğu, K vitamini eksikliği, karaciğer hastalıkları pıhtılaşmayı geciktirir. Bu gibi durumlarda, bedende nokta halinde kanamalar görülür. K vitamini, sıcaklık, asitler, kalsiyum tuzlarının çokluğu da pıhtılaşmayı hızlandırır.
Damarda yaralanma, kireç toplanması veya kolesterin birikmesi gibi hallerde kan damarın içinde pıhtılaşabilir. Damarda meydana gelen bu pıhtıya emboli (tıkaç) denir. Bu pıhtının kalbi besleyen ince damarları (karonerleri) tıkamasından kalp enfarktüsü ortaya çıkar. Çok tehlikeli olan bu hastalıkta kalp kasları beslenemediğinden zaman içinde bozulur. Bu gibi hastalar kalp yetmezliğinden ölebilir.Tıkanma akciğer veya böbreklerde olursa akciğer ve böbrek enfarktüsü adını alır.
Hemofili denen irsi bir hastalıkta kan pıhtılaşması olmaz veya pek yavaş olur. Bu tip hastalar, bir diş çekiminden veya sünnet olmaktan ileri gelen kanamaların durmaması yüzünden hayatını kaybedebilirler. Bunlara kan vermek ve pıhtılaştırıcı ilaçlar şırınga etmek suretiyle yardım edilmeye çalışılır. Bu hastalık daha çok erkeklerde görülür. (Bkz. Hemofili)

Vikipedi
Cevap
KRAL_BARAN16:46, 19 Mart 2010 
GÜZEL BİR SORU KAN PIHTILAŞMASI NEDEN OLUR?

Sizlerle o dışarıdan eve girmediğiniz çocukluk yıllarınıza geri dönelim.. Arkadaşlarınızla sokakta oyun oynarken kaç kere yere düşüpte dizleriniz, kollarınız yara bere içinde ağlayarak eve döndünüz hatırlıyor musunuz? Anneniz sizi o halde görünce önce ''Niye dikkat etmiyorsun? '' diye azarlar, sonra yaralı olan bölgeyi mikrop kapmasın diye temizlerdi. Yaranız temizlendikten sonra yaranın üzeri, hemen kabuk bağlardı. Bu kabukta yara iyice kapandıktan sonra kuruyup kendiliğinden düşerdi.Ufak bir yaranın kısa bir süre içinde kapanması sanırım sizlerinde dikkatini çekmiştir. Herhangi bir kesik olayında neden insan kan kaybından ölmez? Kanın durmasını sağlayan nedir? İşte bütün bu soruların cevabı çok kolay; Kanın Pıhtılaşma özelliğinin olması. Kanın pıhtılaşmasının nasıl olduğunu anlatmadan önce kanın yapısı ve görevlerini hakkında çok kısa bir bilgi vereceğiz.


KANIN YAPISI

Kan; Alyuvar, akyuvar ve trombositler ile çeşitli kimyasal maddelerin bir arada bulunduğu sıvı bir dokudur. 3 tip kan hücresi vardır.

- Alyuvarlar: Sayı olarak daha fazladır ve yaşam için gerekli oksijeni sağlar.- Akyuvarlar: İnsanın organizmasını dış etkilere karşı savunurlar.

- Trombositler : Pıhtılaşmayı sağlar. Kanın birçok görevi vardır. Bu görevleri 2 genel başlık altında toplamak mümkün. Bunlar Organizmanın korunması (Pıhtılaşma, bağışıklık sistemi )ile bir organdan diğer organa madde ve ısı taşınmasıdır.

KANIN PIHTILAŞMASI

Herhangi bir nedenle (yaralanma, çizik, kesilme ) başlayan bir kanamada; kan damarlarından kanın akmasını önlemek amacıyla meydana gelen süreçlerin tümüne ''Pıhtılaşma'' deniyor. Peki eğer pıhtılaşma olayı gerçekleşmeseydi ne olurdu? Çok basit; en ufak bir kanama bile durdurulamazdı ve kan kaybından ölürdük.
Vücudumuzda bir kesik veya yaralanma olduğunda kanamayı önlemek (Pıhtılaşmayı sağlamak) için ilk olarak hasarlı damar Serotonin salgılayarak büzülür. Böylece kanın akması azalır. Daha sonra kanın içinde dağınık şekilde dolaşan trombositler devreye girer. Trombositlerde özel bir madde salgılayarak diğer enzimlerin bir yerde toplanmasını sağlar. Bu olayı karıncaların bir yerde yem buldukları zaman diğer karıncalarında orada toplanmasına benzetebiliriz.
Trombin (Thrombin) kanı pıhtılaştıran bir proteindir. Trombin'e ne kadar ihtiyaç varsa o kadar üretilir. Trombin, plazmada bulunan ve suda erime özelliği olan Fibrinojeni fibrine yani suda erimeyen haline dönüştürür. Bu da pıhtılaşma olayının esas işlemidir. (Kanın pıhtılaşmasında temel madde zaten Fibronojen proteinidir. Fibronojen, vücut içinde erimiş halde bulunmaktadır. Pıhtı işleminin durağan halidir.)
Fibrinin dış yüzeyinde yapışkan parçalar bulunur. Yaranın olduğu bölgede bu molekül yapışkan özelliğinden dolayı diğer fibrin moleküllerine yapışır ve uzun bir zincir meydana gelir. Oluşan bu zincirler birbirlerinin üstünden geçerek balık ağına benzeyen bir pıhtı ağı oluştururlar. (Bu olayı da örümceklerin ağ örmesine benzetebiliriz.) Oluşan bu pıhtı ağı kan hücrelerinin vücuttan dışarı çıkmasını engeller.Görüldüğü gibi vücudumuzda bir kesik veya yaralanma olayı olduğunda; vücut hemen sistemli bir şekilde harekete geçerek açılan yarayı bir an önce onarmaya çalışıyor.
Aynı sistem kolumuzu veya bacağımızı bir sehpaya veya ağır bir eşya çarptığımız zamanda devreye giriyor. Çarpmanın etkisiyle çarptığımız bölge hemen morarır. Çünkü kılcal damarlar parçalanır ve iç kanama meydana gelir. Burada da hemen kanın pıhtılaşma özelliği devreye gire ve tedavi başlar.
Son olarak sizlere bir bilgi daha; Ameliyatlardan önce doktorlar hastanın kanını aldırarak, hastanın kanının ne kadar zamanda donacağını tespit ettirir. Çünkü bazı insanların kanı çabuk pıhtılaşmaz ve kanama hemen durmaz. Bu durumda ameliyat ve ameliyat sonrasında bazı zorluklara yol açabilir.

Cevap
biruni23:23, 19 Mart 2010 
gingko globa ve alıç bitkisi, kan pıhtılaşmasına faydalı olabilir.
bknz; Gingo Biloba Alıç
Cevap
Misafir22:34, 2 Nisan 2010 
ben uşaktan faden.bende kanpıhtılaşması var.3 düşüğüm var ne kullanmam gerekiyor.7 yıldır çocuk için uğraşıyorum bana yarımcı olurmusunuz allah rızası içinpı sağolun.
Cevap
Misafir18:24, 15 Nisan 2010 
kan pıhtılaşması nedir?
Cevap
Misafir10:01, 2 Ekim 2010 
yok
Cevap
ener10:18, 2 Ekim 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
yok
K vitamini kanın pıhtılaşması için protrombinin görevini üstlenmiştir.
K vitamini yağda eriyen bir vitamindir ve bağırsaklardan yağlara emilerek karaciğere kadar taşınır. Isıya dayanıklı, kuvvetli asitler, radyasyon gibi durumlarda etkisini kaybeder. Çok fazla E vitamini alınmasıda K vitaminin emilimini bozacaktır.K vitamini üretimi için ise kefir, yoğurt, ve süt gibi besinler tüketin.
Cevap
Misafir09:58, 5 Ocak 2011 
selam. benim 4 yasına bir oğlum var . kendisi glanzman hastesi, doktorlarla yapmış olduğumuz görüşmede bu hastalığın tedavisinin olmadığnı söylüyorlar ve tek tedavi yöntemi ilik nakli diyorlar. bu konu ile ilgili olarak
1- bu hastalığın gerçekten tedavisi yokmu?
2- kanda trombositleri harekete geçirecek bir ilaç yokmu?
3- kanama olduğunda nasıl bir müdahele yapmamız gerekir?


cevabınız için simdiden tesekkürler
Cevap
Misafir10:55, 5 Ocak 2011 
Pıhtılaşmayı önleyici ilaçların mekaniz masının anlaşılabilmesi için kanın pıhtı laşması ve trombus (pıhtı parçası) olu şumuna ilişkin temel bilgiler gerekir. Pıhtılaşma sürecinde, kanda çözünebilen fibrinojen, kanda çözünemeyen fib rine dönüşür ve kan hücreleri fibrinin oluşturduğu ağsı yapı içinde toplanır.
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Kan pıhtılaşması nasıl gerçekleşir?
Kan pıhtılaşması nedeniyle beyin ameliyatı geçiren hastanın yaşama şansı nedir?
Akciğer kan pıhtılaşması tedavisi sırasında hastada mide ülseri varsa sonucu ne olur?
Ablam hamile, akciğerde kan pıhtılaşması var, riski ve tedavisi nedir?
Kan Pıhtılaşması