Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 27 Nisan 2010 (18:00) tarihinde açılmıştır.
2903 kez görüntülenmiş, 5 cevap yazılmış ve son mesaj 11 Ekim 2012 (17:20) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 27 Nisan 2010, 18:00

Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
akıl ile ilgli ata sözüne ihtiyacım var.LÜTFEN YARDIM EDİN...XD
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 27 Nisan 2010, 23:44

Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

#2 (link)
Önce Sağlık
biruni - avatarı
akıl başta sermaye,
sen o'nu tart'da ye.
Rapor Et
Eski 28 Nisan 2010, 16:41

Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

#3 (link)
nazsu
Ziyaretçi
nazsu - avatarı
akılsız başın cezasını ayaklar çeker . akıllı düşman,akılsız dosttan hayırlıdır ,akıllı köprü arayıncaya dek deli suyu geçer yeterlimi?
Rapor Et
Eski 28 Nisan 2010, 17:11

Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

#4 (link)
MsXTeam
_Yağmur_ - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

akıl ile ilgli ata sözüne ihtiyacım var.LÜTFEN YARDIM EDİN...XD
Akıl için tarik birdir


Akıl için tarik (yol) birdir.
Bir mesele ancak akıl yoluyla çözülebilir. Bu yol ise tektir. Doğru düşünenlerin, mantıklı olanların bu yolu izlediklerinde vardıkları sonuç hep aynı olacaktır.


Akıl kişiye sermayedir


Giriştiğimiz hemen bütün işlerde başarılı ya da başarısız olmamızdaki en büyük etken akıldır. O, yapmaya çalıştığımız işte baş aracımızdır. Onu gerektiği gibi, yerinde kullanırsak iyi sonuç almamız kolaylaşır. Hemen her işte bir sermayeye gerek duyulduğu açıktır. Bu sermaye de paradır. Ama unutmayalım ki, paranın da işe yarar şekilde kullanılması akılla olur.


Akıllı düşman, akılsız dosttan hayırlıdır


Akıllı düşman, akılsız dosttan hayırlıdır (Deli dostun olacağına akıllı düşmanın olsun).
Düşüncesiz ve yersiz davranan, gerçeği görmeyen, anlayışı kıt kimseler yaptıkları işlerin, söyledikleri sözlerin ne gibi sonuçlar doğuracağını hesap edemezler. Bu yanlarıyla, iyi niyetli de olsalar dostlarına bilmeyerek zarar verebilirler. Bunun aksine, akıllı düşmanın neler yapabileceği, hangi yollara başvuracağı önceden tahmin edilip sezilebilir; dolayısıyla kişi tedbirini alır, kendisine gelebilecek zararları önlemeye çalışır.Akıllı hırsız, şaşkın ev sahibini bastırır


Aklını kullanmasını bilen, açık göz, uyanık ve düzenbaz kimseler düşüncesiz, kavrayışı kıt, ahmak ve şaşkın kimseleri aldatmakta bir zorlukla karşılaşmazlar. Hatta bu kimseler, karşılarındaki bu aptal insanları, haklı da olsalar haksız çıkarabilirler; kendilerini suç işlememiş gibi gösterebilirler.


Akıllı köprü arayıncaya dek deli suyu geçer


Önlem almaya, hazırlıklı olmaya alışmış kimi tedbirli kimse, hemen her şeyde bir sonuca ulaşmak için sağlam bir yol arar. Bunun için de düşünüp taşınır, kolay kolay karar veremez. Dolayısıyla da epey zaman harcamış ve sonuca ulaşmakta gecikmiş olur. Oysa gözü pek atak ve yeterince düşünmeden karar veren kimse, tehlikeyi göze alıp işe girişir ve sonuca daha çabuk ulaşır.


Akıllıyı arkada tutma, akılsızı kılavuz etme


Hangi işte, hangi yönetimde olursa olsun sağlıklı bir sonuca gidilmek isteniyorsa, mutlaka iyi ve doğru düşünenlere, işinin ehli ve akıllı kimselere öncelik verilmelidir; onlar takipçi değil, takip edilenler olmalıdır. Eğer bunun tersi yapılıp akılsız, ahmak, beceriksiz, anlayışı kıt kimselere öncelik verilir, onlar iş başına getirilirse yapılan işten olumlu bir sonuç elde edilemez; elde kalan yalnızca zarar olur.

Akıl para ile satılmaz


İnsanlar akılca eşit değillerdir. Kimileri akıllı, kimileri aptaldır. Bunu değiştirmek mümkün değildir, böyle de sürüp gidecektir. Üstelik akıl, somut bir şey de değildir. Sonradan da elde edilemez, parayla da alınıp satılamaz. Etrafımıza şöyle bir baktığımızda delice işler yapan varlıklı insanlar, akıllıca işler yapan yoksul insanlar görürüz. Eğer akıl parayla satın alınmış olsaydı zenginlerin dilece işler yapmadıklarına tanık olabilirdik.

Akılsız başın zahmetini ayaklar çeker


1. İyi düşünüp taşınmadan, eni konu hesaplamadan verdiğimiz kararlar, yaptığımız girişimler bizi kötü sonuçlarla karşı karşıya bırakır, çıkmaza sokup oraya buraya koşturur, yorgun düşürür. Hemen her şeyi yeni baştan yapmak durumuyla yüz yüze getirir.
2. İşin başında olanların akletmeden verdikleri yanlış karar ve ortaya koydukları tutumların doğurduğu kötü sonuçların sıkıntılarını, zahmetini buyruk altında çalışanlar çeker.Akıl yaşta değil baştadır


İnsanın yaşlanması, aklının artması anlamına gelmez. İnsan büyüyebilir fakat aklı (kıt) kalabilir. Biliriz ki, pek çok genç yaşça büyük olanlardan daha akıllıdırlar. İnsanlar yaşlandıkça tecrübe sahibi olabilirler ama tecrübe akıllı olanların işine yarar, akılsızların değil.

Rapor Et
Eski 11 Ekim 2012, 17:05

Cvp: Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
akılda kalmak ile ilgili cümleler
Rapor Et
Eski 11 Ekim 2012, 17:20

Cvp: Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

#6 (link)
Ödevcan
Ziyaretçi
Ödevcan - avatarı
akılsız başın cezasını ayaklar çeker . akıllı düşman,akılsız dosttan hayırlıdır ,akıllı köprü arayıncaya dek deli suyu akıl başta sermaye, sen o'nu tart'da ye.
Akıl yaşta değil baştadır.Akıl para ile satılmaz Akıllıyı arkada tutma, akılsızı kılavuz etme Akıllı köprü arayıncaya dek deli suyu geçer Akıllı hırsız, şaşkın ev sahibini bastırır Akıllı düşman, akılsız dosttan hayırlıdır Akıl kişiye sermayedir Akıl için tarik birdir
Bence yeter
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.174 saniyede (71.50% PHP - 28.50% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 09:01
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi