Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

Gösterim: 3214 | Cevap: 5
Misafir
Cevaplanmamış   |    27 Nisan 2010 18:00   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

akıl ile ilgli ata sözüne ihtiyacım var.LÜTFEN YARDIM EDİN...XD
27 Nisan 2010 23:44   |   Mesaj #2   |   
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
rize
773
1.423 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 22-12-2008

Cvp: Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

akıl başta sermaye,
sen o'nu tart'da ye.
nazsu
28 Nisan 2010 16:41   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

akılsız başın cezasını ayaklar çeker . akıllı düşman,akılsız dosttan hayırlıdır ,akıllı köprü arayıncaya dek deli suyu geçer yeterlimi?
28 Nisan 2010 17:11   |   Mesaj #4   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

13.103
19.054 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

Cvp: Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

akıl ile ilgli ata sözüne ihtiyacım var.LÜTFEN YARDIM EDİN...XD

Akıl için tarik birdir


Akıl için tarik (yol) birdir.
Bir mesele ancak akıl yoluyla çözülebilir. Bu yol ise tektir. Doğru düşünenlerin, mantıklı olanların bu yolu izlediklerinde vardıkları sonuç hep aynı olacaktır.


Akıl kişiye sermayedir


Giriştiğimiz hemen bütün işlerde başarılı ya da başarısız olmamızdaki en büyük etken akıldır. O, yapmaya çalıştığımız işte baş aracımızdır. Onu gerektiği gibi, yerinde kullanırsak iyi sonuç almamız kolaylaşır. Hemen her işte bir sermayeye gerek duyulduğu açıktır. Bu sermaye de paradır. Ama unutmayalım ki, paranın da işe yarar şekilde kullanılması akılla olur.


Akıllı düşman, akılsız dosttan hayırlıdır


Akıllı düşman, akılsız dosttan hayırlıdır (Deli dostun olacağına akıllı düşmanın olsun).
Düşüncesiz ve yersiz davranan, gerçeği görmeyen, anlayışı kıt kimseler yaptıkları işlerin, söyledikleri sözlerin ne gibi sonuçlar doğuracağını hesap edemezler. Bu yanlarıyla, iyi niyetli de olsalar dostlarına bilmeyerek zarar verebilirler. Bunun aksine, akıllı düşmanın neler yapabileceği, hangi yollara başvuracağı önceden tahmin edilip sezilebilir; dolayısıyla kişi tedbirini alır, kendisine gelebilecek zararları önlemeye çalışır.Akıllı hırsız, şaşkın ev sahibini bastırır


Aklını kullanmasını bilen, açık göz, uyanık ve düzenbaz kimseler düşüncesiz, kavrayışı kıt, ahmak ve şaşkın kimseleri aldatmakta bir zorlukla karşılaşmazlar. Hatta bu kimseler, karşılarındaki bu aptal insanları, haklı da olsalar haksız çıkarabilirler; kendilerini suç işlememiş gibi gösterebilirler.


Akıllı köprü arayıncaya dek deli suyu geçer


Önlem almaya, hazırlıklı olmaya alışmış kimi tedbirli kimse, hemen her şeyde bir sonuca ulaşmak için sağlam bir yol arar. Bunun için de düşünüp taşınır, kolay kolay karar veremez. Dolayısıyla da epey zaman harcamış ve sonuca ulaşmakta gecikmiş olur. Oysa gözü pek atak ve yeterince düşünmeden karar veren kimse, tehlikeyi göze alıp işe girişir ve sonuca daha çabuk ulaşır.


Akıllıyı arkada tutma, akılsızı kılavuz etme


Hangi işte, hangi yönetimde olursa olsun sağlıklı bir sonuca gidilmek isteniyorsa, mutlaka iyi ve doğru düşünenlere, işinin ehli ve akıllı kimselere öncelik verilmelidir; onlar takipçi değil, takip edilenler olmalıdır. Eğer bunun tersi yapılıp akılsız, ahmak, beceriksiz, anlayışı kıt kimselere öncelik verilir, onlar iş başına getirilirse yapılan işten olumlu bir sonuç elde edilemez; elde kalan yalnızca zarar olur.

Akıl para ile satılmaz


İnsanlar akılca eşit değillerdir. Kimileri akıllı, kimileri aptaldır. Bunu değiştirmek mümkün değildir, böyle de sürüp gidecektir. Üstelik akıl, somut bir şey de değildir. Sonradan da elde edilemez, parayla da alınıp satılamaz. Etrafımıza şöyle bir baktığımızda delice işler yapan varlıklı insanlar, akıllıca işler yapan yoksul insanlar görürüz. Eğer akıl parayla satın alınmış olsaydı zenginlerin dilece işler yapmadıklarına tanık olabilirdik.

Akılsız başın zahmetini ayaklar çeker


1. İyi düşünüp taşınmadan, eni konu hesaplamadan verdiğimiz kararlar, yaptığımız girişimler bizi kötü sonuçlarla karşı karşıya bırakır, çıkmaza sokup oraya buraya koşturur, yorgun düşürür. Hemen her şeyi yeni baştan yapmak durumuyla yüz yüze getirir.
2. İşin başında olanların akletmeden verdikleri yanlış karar ve ortaya koydukları tutumların doğurduğu kötü sonuçların sıkıntılarını, zahmetini buyruk altında çalışanlar çeker.Akıl yaşta değil baştadır


İnsanın yaşlanması, aklının artması anlamına gelmez. İnsan büyüyebilir fakat aklı (kıt) kalabilir. Biliriz ki, pek çok genç yaşça büyük olanlardan daha akıllıdırlar. İnsanlar yaşlandıkça tecrübe sahibi olabilirler ama tecrübe akıllı olanların işine yarar, akılsızların değil.

Misafir
11 Ekim 2012 17:05   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

akılda kalmak ile ilgili cümleler
Ödevcan
11 Ekim 2012 17:20   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?

akılsız başın cezasını ayaklar çeker . akıllı düşman,akılsız dosttan hayırlıdır ,akıllı köprü arayıncaya dek deli suyu akıl başta sermaye, sen o'nu tart'da ye.
Akıl yaşta değil baştadır.Akıl para ile satılmaz Akıllıyı arkada tutma, akılsızı kılavuz etme Akıllı köprü arayıncaya dek deli suyu geçer Akıllı hırsız, şaşkın ev sahibini bastırır Akıllı düşman, akılsız dosttan hayırlıdır Akıl kişiye sermayedir Akıl için tarik birdir
Bence yeter
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Akıl ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz? benzer konular

Zaman ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?
Ya arkadaşlar zaman konulu 8 atasözüne ihtiyacım var çok acil!!!Ayrıca şu "Evvel Zaman İçinde..." gibi laflardan olmasın lütfen
Forum: Soru-Cevap Cevap: 67
Son Mesaj: 2 Nisan 2015 20:10
Forum: Soru-Cevap Cevap: 15
Son Mesaj: 13 Ekim 2014 20:01
Okumak ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?
ben okumak ile ilgili atasözü arıyorum bana yazarmısınız
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 19 Eylül 2012 17:25
Yenilik ile ilgili atasözü örnekleri verir misiniz?
yenilik ile ilgili atasözleri yok burdaa lütfen burdan cevaplayın!!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Mart 2012 22:26
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 11 Nisan 2011 19:59
 
Sayfa 0.258 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu