PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Anadolu lisesinden fen lisesine geçiş yapılabilir mi?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir23:31, 12 Temmuz 2010 
Anadolu lisesinden fen lisesine geçiş olur mu? Yani puanım tutuyorsa ve başka bir şehre taşınmışsam geçiş yapabilir miyim?
Benzer Konular:
Etiketler:
  • anadolu lisesinden fen lisesine
  • anadoludan fen lisesine gecis
  • anadoludan fene gecis
Cevap
fadedliver23:53, 12 Temmuz 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
Anadolu lisesinden fen lisesine geçiş olur mu? Yani puanım tutuyorsa ve başka bir şehre taşınmışsam geçiş yapabilir miyim?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), başka bir lise türünden Anadolu lisesine geçiş yasağını kaldırdı...

Halen Anadolu liselerine sadece bir başka Anadolu lisesinden nakil talebi kabul edilirken, bakanlık Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’yla (OKS) öğrenci alan liselerden Anadolu liselerine geçişlere izin verdi. Anadolu Liseleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapan MEB, ‘fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve aynı programı uygulayan özel okullar, askerî liseler ile polis koleji öğrencilerinin’ Anadolu liselerine nakillerini serbest bıraktı. Bakanlık bu okullar dışındaki genel liseler gibi resmî ve özel diğer liselerden Anadolu liselerine geçiş yasağını ise sürdürdü. Fen, sosyal bilimler ve öğretmen liselerinden Anadolu liselerine geçişe ‘başarı ve açık kontenjan’ şartı konulurken, Anadolu lisesine nakil isteyen öğrencinin puanının gitmek istediği okulun taban puanından yüksek olması ve o okulda boş kontenjan bulunması zorunlu olacak.

Bakanlık yetkilileri söz konusu değişikliğe gerekçe olarak, şunları söylüyor: “Anadolu lisesine geçişine izin verdiğimiz okullar zaten Anadolu lisesi seviyesinde veya üstünde okullar. Öğrenci bir fen lisesine gidiyor, ama oraya uyum sağlayamıyor, sevmiyor veya ikameti değişiyor, yatılı okumak istemiyor. Bu durumda sınavla başarısı tescillenen öğrencinin gidebileceği tek yer genel lise oluyor. Aynı durum öğretmen liseleri ve fen lisesi statüsündeki özel okullar için de geçerli.” Diğer taraftan bakanlık Anadolu liseleri arasında yapılan öğrenci nakillerine, ‘birinci yabancı dil dersinin aynı olması’ şartını koydu. Bu durumda birinci yabancı dili Almanca olan bir öğrenci, İngilizce eğitim veren başka bir Anadolu lisesine geçiş yapamayacak. Yeni yönetmelik Anadolu liselerine yapılacak nakillerin tarihlerini de netleştirdi. Buna göre, alanlara yönelme veya nakil sebebiyle bütün sınıflarda açık kontenjan oluşması halinde kontenjanlar, şube öğrenci sayısı 30’u aşmayacak şekilde haftanın ilk iş günü mesai bitimine kadar komisyonca tutanakla tespit edilecek. Boş kontenjanlar o hafta 3 gün boyunca okulun ve il milli eğitim müdürlüğünün web sayfasında ilan edilecek. Naklin uygun görüldüğünün tebliğini izleyen 3 gün içinde yeni okula kayıt yaptırılması zorunlu olacak.

ZAMAN
Cevap
Misafir19:56, 4 Ağustos 2010 
anadolu lisesinden fen lisesine gecis yapabilir miyim?
Cevap
shadowdancer22:17, 4 Ağustos 2010 
Boş kontenjan varsa ve puanın yetiyorsa geçebilirsin.
Cevap
Misafir16:28, 13 Aralık 2010 
benim ayağım kırıldı trafik kazasında ve 3 ay okula gidemedim.şimdide müdür yardımcımız sınfta kaldığımı söylüyor.ve naklimi aldırmak istiyorum...lise 3 e gidiyorum düz lise fen bölümü öğrencisiyim ve ortalamalarım 79.,,,lerde acaba behçet cambaza naklimi aldırabilirmiyim yada nakil için neler gerekiyor....
Cevap
Misafir18:25, 8 Şubat 2011 
anadolu öğretmen lisesinden fen lisesine geçiş yapabilir miyim?
Cevap
Misafir13:41, 28 Mayıs 2011 
ben anadolu lisesinde okuyorm we sosyal bilimler lisesine gçmek istiyorm geçebilir miyim puanım flan herşey yaetio istdiğim okulda bş kontenjan war sizce geçiş yapabilir miyim???
Cevap
Misafir00:41, 3 Eylül 2011 
arkadaşlar anadolu lisesinden sosyal bilimlere geçmek istiyorum.geçebilirmiyim çünkü anadoluda hazırlık yok ama sosyal bilimlerde var bu sorun çıkarır mı birde benim puanım 462 sblnin benim girdiğim yıl ki puanı da 462 ama bu yıl 464 olmuş hangi puan geçerli?
Cevap
Misafir22:10, 13 Eylül 2011 
anadolu lisesinden özel fen lisesine geçiş yapabilirmiyim
Cevap
Misafir22:30, 13 Eylül 2011 
anadolu lisesinden özel fen lisesine geçiş yapılabilirmi
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Anadolu lisesinden başka bir Anadolu lisesine geçiş yapılabilir mi?
Anadolu lisesinden Anadolu imam hatip lisesine geçiş yapılabilir mi?
Sağlık meslek lisesinden fen lisesine geçiş yapılabilir mi?
Özel Anadolu lisesinden Devlet Anadolu lisesine geçiş yapılabilir mi?
Anadolu lisesinden öğretmen lisesine geçiş yapılabilir mi?