Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Muhabbet kuşu bakımı ve hastalıkları hakkında bilgi verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 28 Temmuz 2010 (15:45) tarihinde açılmıştır.
4084 kez görüntülenmiş, 4 cevap yazılmış ve son mesaj 18 Mayıs 2013 (16:42) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 28 Temmuz 2010, 15:45

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
muhabbet kusum hasta iki gündür titriyo bugünde kusmaya basladi tüylerini kabartiyo ötmüyo kusum disi 5 aylik yeni aldim iki hafta oldu korkuyorum ölecek diye acil yardim bekliyorum lütfen bilgisi olan cvplasin ne yapmaliyim
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 30 Temmuz 2010, 02:45

#2 (link)
RivaN
Ziyaretçi
RivaN - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

muhabbet kusum hasta iki gündür titriyo bugünde kusmaya basladi tüylerini kabartiyo ötmüyo kusum disi 5 aylik yeni aldim iki hafta oldu korkuyorum ölecek diye acil yardim bekliyorum lütfen bilgisi olan cvplasin ne yapmaliyim

1217263659450px_bud

Kafes ve salmaların bakımında en önemli konuların başında temizlik gelir. Temizliğine özen gösterilmeyen kafes ve salmalarda yaşayan kuşlar için hastalıkların ve parazitlerin etkisiyle sağlıklarının bozulması kaçınılmaz bir sonuçtur. Kuşkusuzvirgs bir hastalıkla tedavi amacıyla uğraşmaktansavirgs o hastalığın doğmaması için önlemler almak çok daha kolaydır. Temizlik kavramıyla anlatılmak istenenvirgs yalnızca kafesi veya salmanın temizliği değilvirgs aynı zamanda kuşların temizliğidir. Bu temizlikvirgs günlük ve haftalık olmak üzere iki bölümde ele alınabilir.
Günlük temizlikte yapılacak işleri şöyle sıralayabiliriz ;

1- Temizlik tercihen sabah saatlerinde yapılmalıdır. İlk iş olarak yemliklervirgs suluklarvirgs yemişlik ve eğer kirlenmişse tüneklervirgs kafesin sürgülü tabanıyla birlikte çıkartılarakvirgs temizliğin yapıldığı ve yemlerin tazelendiği yerlere götürülür. Tünek başlıklarında bulunan virgs bitlere karşı konan toz gereğinde temizlenir.

2- Kaplar temizlenirvirgs su ve yemliklervirgs gereken özen gösterilerek tazelenir. Kafesin tabanına eğer taban kumu serilmekteysevirgs buradaki dışkı ve yem artıkları toplanır. Muhabbet kuşlarının dışkıları kuru olduğu ve yemleri aşırı oranda dağıtmadan yedikleri için bu işlem o denli zor değildir. Taban kumu serilmiyorsavirgs kafes tabanına tabanı koruyanvirgs temizlikte kolaylık sağlayan kalın paket kâğıtlarından uygun ölçüde kesilerek kullanılması yararlı olur.

3- Bütün bu tazeleme ve temizleme işleri tamamlandıktan sonra herşey yerli yerine konulur.

4- Kafesin bulunduğu odavirgs kuş hava akımlarının ortasında kalmayacakvirgs rahatsızlanmasına neden olabilecek bir etkiye uğramayacak biçimde havalandırılır. Bu çok önemli bir noktadır. Kuşların en büyük gereksinimlerinden biri de temiz havadır.

Ancak bunu sağlarken hastalanmasına neden de olmamak gerekir.
Kafes ve salmaların bu günlük bakım ve temizliklerinden başkavirgs haftada veya onbeş günde bir daha büyük ve ayrıntılı temizlik yapmak yararlı bir zorunluluktur. Bu büyük temizliktevirgs kafeslerin ve salmaların her yeri inceden inceye temizlenir. Hiçbir yerde yem artığı ve pislik bırakılmaz. Kafesler sodalı sıcak sularla silinirvirgs tünekler iyice temizlenir. Tünek başlarına pamukla konulan pire tozları yenilenir. Yuva kutularınavirgs salmanın kapıvirgs pencere gibi tahta bölümlerinin ek yerlerinevirgs çatlaklarına ve aralarınavirgs bir litre suya iki kaşık izotox konularak hazırlanacak eriyikten bir süngerli sürülerek dezenfeksiyon sağlanır.

MUHABBET KUŞUNUN YUVASI NASIL OLMALI?

Konunun devamı için bağlantıya tıklayınız:

Rapor Et
Eski 30 Haziran 2011, 15:15

muhabbet kuşları grip olduğunda bunun bir tedavisi olur mu?

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
beni kuşum grip...
nereye gitsem bunun bir tedavisi yok diyorlar...
ancak ben kuşumu çok seviyorum ve onun ölmesini istemiyorum
Rapor Et
Eski 3 Eylül 2011, 21:08

Muhabbet kuşuma zarar gelebilir.Yardım edin!

#4 (link)
Simge21
Ziyaretçi
Simge21 - avatarı
Arkadaşlar benim 1.5-2 aylık bir muhabbet kuşum var.Ona zarar gelmesin diye bit ilacı sıktım.Ama paketinde 30-40 cm uzaktan sıkın diyordu.Ama ben 2 cm uzaktan sıktım.Unutmuşum.Ne derseniz haklısınız.Ben salağım ama kuşuma zarar gelir mi lütfen söyleyin
Rapor Et
Eski 18 Mayıs 2013, 16:42

#5 (link)
timo
Ziyaretçi
timo - avatarı
arkadaşlar bu gün bir hediye aldım çok tatlı erkek bir muhabbet kuşu evde 4 5 saat gibi bir süre tek kalması gerekiyor birşey olurmu
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.180 saniyede (70.04% PHP - 29.96% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 16:36
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi