PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Çevre kirliliğinin yol açacağı zararları anlatan kompozisyon çalışması nasıl yapılır?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir19:13, 27 Ekim 2010 
çevre kirliliğinin yol açacağı zararları konu alan bir kompozisyon
Benzer Konular:
Etiketler:
  • cevre kirliligi kompozisyon
  • cevre kirliligi zararlari nelerdir
Cevap
Misafir19:45, 7 Ekim 2011 
çevre kirliliğinin zararlarını konu alan bşr kopmozisyon iyi yazabien yhaaaaa
Cevap
Misafir09:00, 4 Kasım 2011 
çevre kirliliğinin zararlarını anlatn bi kompozisyon yazabilirmisiniz
NOT:ACİL...!
Cevap
Misafir19:34, 13 Kasım 2011 
çevre kirliliği nolur çabuk bulun
Cevap
Misafir17:36, 6 Ocak 2012 
çevre kirliliği ile kompozisyon bulun lütfennnnnnnnnnnnn
Cevap
ocean9718:53, 6 Ocak 2012 
Çevre; dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlılarının hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır Diğer bir deyişle Ekosistem olarak tanımlanabilir Hava, su ve toprak bu çevrenin fiziksel unsurlarını, insan, hayvan, bitki ve diğer mikroorganizmalar ise biyolojik unsurlarını teşkil etmektedir

Doğanın temel fiziksel unsurları olan, hava, su ve toprak üzerinde olumsuz etkilerin oluşması ile ortaya çıkan ve canlı öğelerin hayati aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen cansız çevre öğeleri üzerinde yapısal zararlar meydana getiren ve niteliklerini bozan yabancı maddelerin hava, su ve toprağa yoğun bir şekilde karışmasına Çevre Kirliliği adı verilmektedir

Gelişen teknolojinin yaşamımıza getirdiği konfor yanında, bu gelişmenin doğaya ve çevreye verdiği kirliliğin boyutu her geçen gün hızla artmaktadır Çeşitli kaynaklardan çıkan radyoaktif, katı, sıvı ve gaz halindeki kirletici maddelerin hava, su ve toprakta yüksek oranda birikmesi çevre kirliliği oluşmasına neden olmaktadır

2011 yılında Japonya' da gerçekleşen deprem felaketi ve ardından yaşanan nükleer santral kaynaklı radyoaktif tehlike, nükleer enerji ve nükleer santraller ile ilgili güvenlik tedbirlerinin uluslararası düzeyde tekrar ele alınması gerekliliğini ortaya çıkartmıştır
Cevap
ocean9718:54, 6 Ocak 2012 
Çevre kirliliği kompozisyon

1970'li yıllardan sonra bilincine vardığımız çevre kirliliği dayanılmaz boyutlara ulaştı. Çünkü artık temiz hava soluyamaz olduk. Ruhsal rahatlamamızı sağlayacak yeşil alanlara hasret kalmaya başladık. Yüzmek için deniz kıyısında bile yüzme havuzlarına girmek zorunda kaldık.gürültüsüz ve sakin bir uyku uyuyamaz, midemiz bulanmadan bir akarsuya bakamaz olduk. Kısaca artık kirleteceğimiz çevre tükenmek üzeredir. 2000-3000 yıl önce bir doğa cenneti ve büyük bir kısmı otlaklarla kaplı olan Anadolu'yu günümüzde bu durumlara düşürdük.

Doğada kirlenmeye neden olan etmenleri, doğal etmenler ve insan faaliyetleri ile oluşan etmenler olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz.

Doğal etmenler:depremler, volkanik patlamalar, seller gibi doğadan kaynaklanan etmenlerdir.

İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan etmenler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Evler, iş yerleri ve taşıt araçlarında; petrol, kalitesiz kömür gibi fosil yakıtların aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi.

Sanayi atıkları ve evsel atıkların çevreye gelişigüzel bırakılması.

Nükleer silahlar, nükleer reaktörler ve nükleer denemeler gibi etmenlerle radyasyon yayılması.

Kimyasal ve biyolojik silahların kullanılması.

Bilinçsiz ve gereksiz tarım ilaçları, böcek öldürücüler, soğutucu ve spreylerde zararlı gazlar üretilip kullanılması.

Orman yangınları, ağaçların kesilmesi, bilinçsiz ve zamansız avlanmalardır.

Yukarıda sayılan olumsuzlukların önlenmesiyle çevre kirliliği büyük ölçüde önlenebilir.
Cevap
ocean9718:55, 6 Ocak 2012 
Çevre kirliliği

Çevre insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamdır. Çevre, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri, sağlıklı, düzenli bir ortamda bulunabilmeleri için bir çerçeve gibidir. Uygun fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel çevrenin olmaması canlı hayatını tehdit eder.

Dünyanın herhangi bir parçasında yaşayan hayvan türleri, bitkiler, ormanlar, su ve kara parçaları çevreyi oluşturan doğal unsurlardır. Bu parçalar bir düzen içindedir ve birbirine bağlıdır, birinin zarar görmesi zincirleme olarak diğerlerine de zarar verir.

Canlıları etkileyen tüm dış etkenleri kapsayan çevre, yine canlıların tehdidi altındadır. Çevre kirliliği başlıca günümüz dünya sorunlarındandır. Gürültü, hava, toprak, su kirliliği ve başka birçok olumsuz etken canlı düzen ve dengesini sağlayan çevrenin kirlenmesine, bozulmasına neden olur. Çevrenin korunması ve çevre sorunlarının çözümünde insan önemli rol oynar.

Hayatın devamlılığı, sağlıklı, yaşanabilir bir ortam için yakın çevreden uzak çevreye her adımda duyarlı olunmalı, alınacak küçük önlemler ile çevre korunmalıdır.
Cevap
ocean9718:56, 6 Ocak 2012 
Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon

İnsanlar yaşadıkları çevreden sorumludurlar. Temiz bir çevrede yaşamak insanların kendi elinde olan birşeydir. Bu konuda her birey kendi üzerine düşeni tam olarak yerine getirse mis gibi bir çevrede huzur içinde yaşarız.

Atalarımız çevre üzerine, temizlik üzerine pek çok güzel söz söylemişlerdir. Mesela "Aslan yatağından belli olur" evet sen bir birey olarak sana düşeni yapsan, yerlere çöp atmasan, tükürmesen, evinin önünü temiz tutsan bir mum olur etrafını aydınlatırsın. Herkes aynı şekilde yapsa bu mumlar tek tek çoğalsa ışıl ışıl bir dünya olur.

Arabalardan çıkan pis dumanlara, evlerin bacasından çıkan yakıt atıklarına gerekli hassasiyeti gösterip çözüm yollarını bulsak daha temiz bir toplumda yaşama imkanımız olur. Yere çöp atan çocuğunu uyaran anne ve babalar bilinçli bir gençlik yetiştirmiş çocuğuna çevre bilincini öğretmiş olur.

Toplumda yaşamanın kurallarından olan temizlik önce aile içinde aşılanmalıdır. Çocuğuna gerekli hassasiyeti verebiliyorsa bir aile çevre temizliği için bir mum yakmış sayılır.

Kaynakça:çevre kirliliği kompozisyon örnekleri
Cevap
ßaLpaRmaq19:44, 6 Ocak 2012 
Çevre kirliliği şu zamanların en büyük sorunudur.Çevre kirliliği sadece yerlere çöp atmaktan ibaret değildir.Bunların içinde bir çok çevre kirliliği vardır.Ancak insanlar sadece yerlere çöp atmaktan ibaret olduğunu zihinlerinde,akıllarında tutarlar.Bunun yanında yer kirliliği,ses kirliliği,hava kirliliği,su kirliliği... vb. kirlilikler vardır.Bunlarla ilgili bazı sorular sorabilirsiniz.
+Çevre kirliliğinin zararları nelerdir ?
1)Kansere yol açar (Hava Kirliliği)
2)Grip,soğuk algınlığı gibi hastalıklara yol açar.(Yer kirliliği)
3)Kulak zarı ağrıması ... vb hastalıklara yol açar.(Ses kirliliği)
Hava Kirliliği ;
Ev bacalarından,fabrika bacalarından,araba egzozundan çıkan dumanlar havaya çıkar ve havaya yayılır,bu duruma hava kirliliği denir.
Yer Kirliliği ;
Yere çöp atmak vb. şeyleri yapmak Yer kirliliğine yol açar.
Ses Kirliliği ;
Kötü ses çıkartmak vb. şeyleri yapmak Ses kirliliğine yol açar.
Su Kirliliği ;
Sulara erimeyecek şeyler atmak (poşet,şişe...vb.) Su kirliliğine yol açar.
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Çevre kirliliğinin zararları nelerdir?
Kanın faydalarını anlatan poster çalışması nasıl yapılır?
Trafıkte bulunan unsurları anlatan maket çalışması nasıl yapılır?
Denetleyici düzenleyici sistem konusunu anlatan poster çalışması nasıl yapılır?
Sağlıklı yaşamanın önemini anlatan etkinlik çalışması nasıl yapılır?