Arama

Sivil toplum kuruluşları ve etkinlik alanları nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Mart 2016 Gösterim: 38.473 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Mart 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sivil toplum kuruluşları nelerdir ve etkinlik alanları nelerdir
EN İYİ CEVABI Safi verdi
Sivil Toplum Kuruluşları Etkinlik Alanları şunlardır
  • Eğitim
  • Sağlık
  • Sosyal Yardımlaşma
  • İnsan Hakları
  • Doğal Afetler
  • Bilim ve Teknoloji
  • Çevre

Sponsorlu Bağlantılar
1.Eğitim Alanında Faaliyet Gösteren Kuruluşlar:
  • Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)
  • Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)
  • Millî Eğitim Vakfı (MEV)
  • Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)
  • Türk Eğitim Vakfı (TEV)
  • Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği (ERAM)
  • Türk Eğitim Derneği (TED)
  • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)
  • Türkiye Can Çocuklar Eğitim Koruma ve Yaşam Vakfı (CANEV)
2.Sağlık Alanında Faaliyet Gösteren Kuruluşlar:
Son düzenleyen Safi; 1 Mart 2016 20:52
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mart 2012       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çağdaş yaşamı destekleme derneği = eğitim sağlık toplumsal hayat
türkiye erozyonla müzadele , ağaçlandırma ve doğal varlıkları koruma vakfı (tema)= çevre
Sponsorlu Bağlantılar
eğitim göniller vakfı = eğitim
genç hukukçular = hukuk
türk kalp vakfı = sağlık
tema = çevre
türk eğitim vakfı = eğitim
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
1 Mart 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Sivil Toplum Kuruluşlarının Etkinlik Alanları

Sivil toplum kuruluşları toplumun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için eğitim, sağlık, çevre, yardımlaşma ve dayanışma, ilk yardım ve arama kurtarma gibi alanlarda çalışmalar yapar. Türk Eğitim Gönülleri Vakfı ve İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı ülkemizde eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından bazılarıdır. Bu kuruluşların amacı devlet tarafından verilen eğitim hizmetlerine destek olmaktır. Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Türk Kalp Vakfı ve Fiziksel Engelliler Vakfı ise ülkemizde sağlık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarındandır. Bu kuruluşların amacı başta yoksullar olmak üzere muhtaç hastaların tedavilerine yardımcı olmaktır. Kızılay, Mehmetçik Vakfı ve Türk Hava Kurumu da ülkemizde yardımlaşma ve dayanışma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından birkaçıdır. Bu kuruluşlar hem maddi hem de manevi açıdan yardıma muhtaç insanlara sosyal ve ekonomik destekte bulunur. Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Kızılay, Arama Kurtarma Araştırma Derneği ve Acil Tıp Derneği ülkemizde ilk yardım ve arama kurtarma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasında yer alır. Bu kuruluşların amacı afet ve kaza olaylarında ihtiyacı olan insanlara en kısa sürede ulaşmak ve gerekli ilk yardım desteğini sağlamaktır. Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ve Doğal Hayatı Koruma Derneği, Çevre Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ülkemizde çevre alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarındandır. Bu kuruluşların en önemli amacı tabiatın korunmasını sağlamaktır.

SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
1 Mart 2016       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Sivil Toplum Kuruluşları Etkinlik Alanları şunlardır
  • Eğitim
  • Sağlık
  • Sosyal Yardımlaşma
  • İnsan Hakları
  • Doğal Afetler
  • Bilim ve Teknoloji
  • Çevre

1.Eğitim Alanında Faaliyet Gösteren Kuruluşlar:
  • Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)
  • Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)
  • Millî Eğitim Vakfı (MEV)
  • Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)
  • Türk Eğitim Vakfı (TEV)
  • Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği (ERAM)
  • Türk Eğitim Derneği (TED)
  • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)
  • Türkiye Can Çocuklar Eğitim Koruma ve Yaşam Vakfı (CANEV)
2.Sağlık Alanında Faaliyet Gösteren Kuruluşlar:
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
1 Mart 2016       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Sivil Toplum Örgütlerinin Amaçları

TEMA VAKFININ AMAÇLARI
  • Ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığın korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek ve bilinçlendirmek
  • Erozyon felaketinin doğuracağı sonuçlar, alınacak önlemler konusunda halkımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve böylece oluşturulacak bilinçli ve etkin kamuoyu desteği ile hükümetleri erozyonla mücadelede, gerçekçi ve uygulanabilir politikalar üretme ve uygulamaya teşvik etmek
  • Biyoçeşitlilik, toprak, su ve doğal çevrenin korunmasına ilişkin milli politikaların oluşturulmasına yardımcı olmak ve bu esaslardan ödün verilmemesi için mücadele etmek
  • Ağaç ve orman sevgisini topluma mal etmek
  • Hayvancılığın temeli olan çayır ve meraları koruyup, geliştirmek
  • Doğal zenginliklerimizin bilinçsizce kullanılıp, geri dönüşümsüz bir şekilde yok olmasına izin vermeyerek, korumak, geliştirmek ve Türkiye'nin geleceğini güvenceye almak

KIZILAYIN AMAÇLARI
Kızılay’ın amacı, her nerede görülür ise , hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın,ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
1 Mart 2016       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Stk nedir?
Stk, Sivil toplum kuruluşları kelimelerinin baş harfleriniden oluşan bir kısaltmadır. Sivil toplum kuruluşlarının görevi devletin gücünün yetmediği konularda araştırma, tesis ve hizmet sağlayarak devlet işlerindeki açığı kapatmaktır
Sivil toplum kuruluşları(Stk) projeler üreten, kar amacı gütmeyen ve kurumsal kimliğe sahip oluşumlardır. Bu oluşum ücretli çalışan personel ve gönüllü çalışanlardan oluşmaktadır.
SİLENTİUM EST AURUM