Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Mevsimlere göre insanlarda, bitkilerde ve hayvanlarda nasıl değişiklikler olur?

Gösterim: 39104 | Cevap: 8
  • insanlara gore hayvanlar
  • mevsimlerdeki degisimler
  • mevsimlere gore kiyafetler
2
  • 1 Gönderen Gece Prensesi
  • 1 Gönderen Gece Prensesi
mutlu prens 26
Cevaplanmamış   |    15 Mayıs 2011 20:12   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Mevsimlere göre insanlarda, bitkilerde ve hayvanlarda nasıl değişiklikler olur?

lütfen biliyorsanız yazın
Gece Prensesi
15 Mayıs 2011 20:18   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Mevsimler ve Mevsim Resimleri

Kış 4 mevsimden biridir.Ocaksubataralık aylarından oluşur. Bu mevsim mevsimlerin en soğuğudur. Bu mevsimde hava sıcaklığı eksilere doğru düşerbu düşmeyle kar ve yağmur artar. Türkiye'de kış ilk olarak Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi'nde başlayarak batıya doğru ilerler.
Türkiye'de karlı gün en çok Doğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Kış mevsiminde hava sıcaklığı çoğu bölgelerde sıfırın altına iner ve don olayı gerçekleşir. Kış mevsiminde güneş ışınları dünyaya yatay olarak gelir. Bu nedenle hava oldukça soğuk olur. Türkiye'de en çok Doğu Anadolu Bölgesi'nde ağır kış koşullarına rastlanır. Örneğin Erzurum'da kar kalınlığı geçtiğimiz yıllarda 1 metreye kadar ulaşmıştır. Hava sıcaklığıda -30 derecelere kadar düşmektedir. Kış mevsiminde insanlar daha kalın ve yünlü kıyafetleri giymeyi tercih ederler.
avşarlı bu mesajı beğendi.
Gece Prensesi
15 Mayıs 2011 20:21   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Sonbahar

Havada

Gündüzler kısalır geceler uzar.
Güneş geç doğar erken batar. Daha az ısı ve ışık verir. Serin yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar. Kış mevsiminin habercisidir.


Bitkilerde

Ağaçlarınyaprakları sararmaya ve dökülmeye başlar. Sivri yapraklı ağaçlar (Çam ardıç zeytin vb.) yapraklarını dökmezler. Çiçeklerdeki çiçek sayısı azalır. Etraftaki otlar ve çimenler kurur.

Hayvanlarda

Göçmen kuşlar (
Leylek kırlangıç vb.) sıcak bölgelere göç ederler. Bazı hayvanlar da (Ayı yılan karınca vb.) kış uykusuna yatmak için hazırlanırlar.

Giysilerde

Soğuklar başladığı için yazlık giysiler çıkarılır kalın ve kapalı giysiler (Yağmurluk bot şapka ceket şemsiye kazak vb.) giyilir.

Meyve ve sebzeler


---------- Mesaj tarihi 20:21 ---------- Önceki mesaj tarihi 20:19 ----------

Mevsimler

İlkbahar veya yaz doğa döngüsünde kış ile yaz arasındaki mevsimdir. 21 Mart-20 Haziran arasıdır.
İlkbaharda ağaçlar çiçek açar hava sıcaklığı artmaya başlar. Bu mevsimde karların erimesi ve bol miktarda yağışların yağması ile su yatakları olan dereler göller göletler ve barajlar su ile dolar.
Bilhassa bu mevsimde yerel hava depresyonu olarak meydana gelen hava değişikliklerinde halk arasında Kırk İkindi adı verilen sağanak yağışlar başlar. Bu yağışlarla şiddetli gök gürültüsü yıldırım düşmesi dolu tehlikesi ve sel felaketleri de görülür. Bazen bu yağışlar çiftçilere çok zarar verir.
avşarlı bu mesajı beğendi.
The Eniqmatic
15 Mayıs 2011 20:22   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Mevsimlerin canlılar üzerinde fiziksel ve psikolojik etkileri vardır.Sonbahar kış başlarında doğal insan ölümlerinde büyük bir artış gözlenirken ilkbaharda tam tersi bir durumla azalmaktadır.Yine saç dökülmeleri ve intiharlar da sonbaharda artıp ilkbaharda azalmaktadır.
İlkbaharda
bütün bitkiler yeşerip hızlı büyümekte ve hayvanlarında hemen hepsi ilkbaharda yavrulamaktadır.
Misafir
16 Mayıs 2011 19:50   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Canlılarda mevsimlere bağlı hangi değişiklikler olur?

canlılar mevsimlere bağlı olarak,başka hangi değişiklikler olur?
Misafir
23 Ekim 2014 19:26   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

canlılar

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

canlılar mevsimlere bağlı olarak,başka hangi değişiklikler olur?

canlılarda üşüme hastalık ürerme kendini kötü hissetme gibi nedenler daha fazla heleki bir insan nadirse ona çok dikkat edilmelidir.
Misafir
5 Aralık 2014 20:57   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
insanlar her mevsime göre neler yapar
Misafir
11 Mart 2015 18:18   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Hava çok sıcak olduğunda, insanların sinirli ve saldırgan davranabildiğine inanılır. Uzun süren yüksek hava sıcaklıklarının suç oranlarında artışla ilişkili olduğunu gösteren araştırmalar var. Hava durumunun ruh haliyle ilişkisiyle ilgili araştırma konusu olmuş bir başka durumsa, İngilizce’de “Seasonal Affective Disorder - SAD” olarak adlandırılan, mevsim değişikliklerine bağlı depresyon. Sonbahar ve Kış aylarında, biyolojik saatimizin gün ışığının azalmasına uyum sağlamada güçlük çekmesi sonucu ortaya çıkıyor. Uyku gereksiniminin artması, tatlı yiyeceklere düşkünlük ve kilo alma, enerji azlığı ve depresyonla kendini gösteren bu rahatsızlığın, ekvatordan uzaklaştıkça görülme sıklığı artıyor.
Sonbahar ve kış aylarında doğada meydana gelen değişimler, ölümü hatırlatarak depresyona neden olabiliyor.

''Mevsim değişikliği nedeniyle doğada meydana gelen olaylar, insanların psikolojilerinde büyük ölçüde etkili olur. Özellikle sonbahar ve kış aylarında bu etki daha belirgindir. Ağaçların yapraklarının sararması ve dökülmesi, yağan yağmur veya kar sanki doğanın ölümünü çağrıştırır. Bu çağrışım insanın ruhsal yapısında da aynı etkiyi gösterir. İnsanlar, doğadaki bu değişimlerle birlikte ölümü hatırlarlar. Ölüme kendisini daha yakın hisseden insan depresyona girmeye daha yatkındır.''
YAŞLILAR DAHA HASSAS
Mevsimsel etkilerle birlikte doğada meydana gelen değişikliklerin en çok yaşlı insanları etkilediğini kaydeden Aslan, bu mevsimlerde yaşlı insanların daha hassas ve kırılgan olduklarına dikkati çekti.
Yaşlı insanların duygusal ağırlıklı insanlar olduklarını, bu nedenle onların depresyonlarının daha ağır seyredebileceğini vurgulayan Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Sonbahar ve kış aylarında değişen bioritm özellikleri, günlerin kısalmasıyla günlük aktivitelerin azalması ve pasif yaşam şartlarının artması yaşlı insanlarda daha belirgin ruhsal çöküntülere yol açar. Yaşlılar, bu mevsimlerde daha çok işe yaramadıklarını, dışlandıklarını ve çevresinin ölümünü beklediğini düşünürler. Bu düşünceler depresif duyguları artırır. Ruhsal çöküntü ile birlikte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bu depresyonun etkilerinin en aza indirilebilmesi için, öncelikle yaşlı insanlara bir işe yaradıkları duygusunun aşılanması gerekir. Onlara evde yapabilecekleri ufak tefek işler verilmeli ve yapılan işlerde onun da ekipten biri olduğu duygusu yaratılmalıdır. Kendilerini daha güçlü hissetmeleri için gençlik yıllarını anlattırmak da bu anlamda faydalı olabilir.''
Aslan, eğitim ve sosyal destek hizmetleri ile aşılabilecek olan mevsimsel değişikliklere bağlı depresyonun tedavi edilmediği zaman yaşam kalitesini bozabileceği gibi, bazı fiziki rahatsızlıkların da artmasına neden olabileceğini, bu nedenle ağır vakalarda doktor tedavisine başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.
Misafir
14 Nisan 2015 22:30   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
mevsimlere göre insanların kıyafetlerinde hangi değişiklik olu.?
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Mevsimlere göre insanlarda, bitkilerde ve hayvanlarda nasıl değişiklikler olur? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • insanlara gore hayvanlar
  • mevsimlerdeki degisimler
  • mevsimlere gore kiyafetler
Cevap: 3
Son Mesaj: 27 Mayıs 2014 11:35
Çiçekli bitkilerde üreme nasıl olur?
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 18
Son Mesaj: 4 Mart 2014 21:07
Çiçekli bitkilerde gelişme nasıl olur?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 29 Aralık 2013 13:52
Toprak mevsimlere göre nasıl değişim gösterir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 25
Son Mesaj: 15 Aralık 2012 19:21
Cevap: 3
Son Mesaj: 13 Aralık 2012 14:14
Sayfa 0.383 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu