PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Mevsimlere göre insanlarda, bitkilerde ve hayvanlarda nasıl değişiklikler olur?
«Önceki KonuSonraki Konu»
mutlu prens 2620:12, 15 Mayıs 2011 
lütfen biliyorsanız yazın
Benzer Konular:
Etiketler:
Cevap
Gece Prensesi20:18, 15 Mayıs 2011 
Mevsimler ve Mevsim Resimleri

Kış 4 mevsimden biridir.Ocaksubataralık aylarından oluşur. Bu mevsim mevsimlerin en soğuğudur. Bu mevsimde hava sıcaklığı eksilere doğru düşerbu düşmeyle kar ve yağmur artar. Türkiye'de kış ilk olarak Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi'nde başlayarak batıya doğru ilerler.
Türkiye'de karlı gün en çok Doğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Kış mevsiminde hava sıcaklığı çoğu bölgelerde sıfırın altına iner ve don olayı gerçekleşir. Kış mevsiminde güneş ışınları dünyaya yatay olarak gelir. Bu nedenle hava oldukça soğuk olur. Türkiye'de en çok Doğu Anadolu Bölgesi'nde ağır kış koşullarına rastlanır. Örneğin Erzurum'da kar kalınlığı geçtiğimiz yıllarda 1 metreye kadar ulaşmıştır. Hava sıcaklığıda -30 derecelere kadar düşmektedir. Kış mevsiminde insanlar daha kalın ve yünlü kıyafetleri giymeyi tercih ederler.
Cevap
Gece Prensesi20:21, 15 Mayıs 2011 
Sonbahar

Havada

Gündüzler kısalır geceler uzar.
Güneş geç doğar erken batar. Daha az ısı ve ışık verir. Serin yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar. Kış mevsiminin habercisidir.


Bitkilerde

Ağaçlarınyaprakları sararmaya ve dökülmeye başlar. Sivri yapraklı ağaçlar (Çam ardıç zeytin vb.) yapraklarını dökmezler. Çiçeklerdeki çiçek sayısı azalır. Etraftaki otlar ve çimenler kurur.

Hayvanlarda

Göçmen kuşlar (
Leylek kırlangıç vb.) sıcak bölgelere göç ederler. Bazı hayvanlar da (Ayı yılan karınca vb.) kış uykusuna yatmak için hazırlanırlar.

Giysilerde

Soğuklar başladığı için yazlık giysiler çıkarılır kalın ve kapalı giysiler (Yağmurluk bot şapka ceket şemsiye kazak vb.) giyilir.

Meyve ve sebzeler


---------- Mesaj tarihi 20:21 ---------- Önceki mesaj tarihi 20:19 ----------

Mevsimler

İlkbahar veya yaz doğa döngüsünde kış ile yaz arasındaki mevsimdir. 21 Mart-20 Haziran arasıdır.
İlkbaharda ağaçlar çiçek açar hava sıcaklığı artmaya başlar. Bu mevsimde karların erimesi ve bol miktarda yağışların yağması ile su yatakları olan dereler göller göletler ve barajlar su ile dolar.
Bilhassa bu mevsimde yerel hava depresyonu olarak meydana gelen hava değişikliklerinde halk arasında Kırk İkindi adı verilen sağanak yağışlar başlar. Bu yağışlarla şiddetli gök gürültüsü yıldırım düşmesi dolu tehlikesi ve sel felaketleri de görülür. Bazen bu yağışlar çiftçilere çok zarar verir.
Cevap
The Eniqmatic20:22, 15 Mayıs 2011 
Mevsimlerin canlılar üzerinde fiziksel ve psikolojik etkileri vardır.Sonbahar kış başlarında doğal insan ölümlerinde büyük bir artış gözlenirken ilkbaharda tam tersi bir durumla azalmaktadır.Yine saç dökülmeleri ve intiharlar da sonbaharda artıp ilkbaharda azalmaktadır.
İlkbaharda
bütün bitkiler yeşerip hızlı büyümekte ve hayvanlarında hemen hepsi ilkbaharda yavrulamaktadır.
Cevap
Misafir19:50, 16 Mayıs 2011 
canlılar mevsimlere bağlı olarak,başka hangi değişiklikler olur?
Cevap
Misafir19:26, 23 Ekim 2014 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
canlılar mevsimlere bağlı olarak,başka hangi değişiklikler olur?
canlılarda üşüme hastalık ürerme kendini kötü hissetme gibi nedenler daha fazla heleki bir insan nadirse ona çok dikkat edilmelidir.
Cevap
Misafir20:57, 5 Aralık 2014 
insanlar her mevsime göre neler yapar
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
İlkbahar mevsiminde bitkilerde görülen değişiklikler nelerdir?
Çiçekli bitkilerde üreme nasıl olur?
Çiçekli bitkilerde gelişme nasıl olur?
Toprak mevsimlere göre nasıl değişim gösterir?
Çiçekli bitkilerde üreme, büyüme ve gelişme nasıl olur?