Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Bilim ve bilgi dalları hangi konuları kapsar?

Gösterim: 26608 | Cevap: 2
  • tarih hangi konuları kapsar
  • tarih hangi konuyu kapsar
Misafir
Cevaplanmamış   |    27 Eylül 2011 20:54   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Bilim ve bilgi dalları hangi konuları kapsar?

tarih,sosyoloji,matemarik,fizik,kimya,biyoloji,tıpve psikoloji gibi bilim ve bilgi dallarının hangi konuları kapsadığını yazın.(edebiyat ödevi 9. sınıf)
Misafir
1 Ekim 2011 16:51   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Bilim ve bilgi dalları hangi konuları kapsar?

1)Tarih: Tarih geçmiş zamanlarda yaşayan insan topluluklarının her türlü faaliyetlerini YER VE ZAMAN bildirerek, SEBEP-SONUÇ ilişkisi içinde anlatan bilim dalıdır. Tarihin konusu Geçmiş zamanda yaşayan insan topluluklarının her türlü faaliyetidir.

Sosyoloji: Sosyolojinin ana konusu toplumdur. Sosyolojinin konusu daha dar anlamda toplum yapısı, toplumsal kurumlar toplumsal ilişkiler, sosyal grup, sosyal tabakalaşma, kültür ve tüm bu unsurlarda meydana gelen değişme ve gelişmelerdir.

Matematik: Biçim sayı ve çoklukların yapılarını, özelliklerini ve aralarındaki ilişkileri üst bilim yoluyla inceleyen ve sayı bilgisi, cebir, uzam bilgisi gibi dallara ayrılan bilim dalıdır. İlgi alanları Kişiyi günlük yaşamında etkileyen basit olgulardan başlayıp, evrenin yapısına kadar giden düşüncelerin hepsinde matematik vardır. Ona verilebilecek nitelikler de pek çoktur. İnsanlığın ortak düşünme aracıdır, evrensel dildir, bilimdir, sanattır… O, insan aklının güzelliğini ve yüceliğini gösteren yetkin bir yapıttır.

Fizik: Madde ve madde bileşenlerini inceleyen, aynı zamanda bunların etkileşimlerini açıklamaya çalışan bir bilim dalıdır Fiziğin amacı evrendeki "gözlenebilir" niceliklerin (enerji, momentum, açısal mom entu m, spin vs.) "nasıl" değiştiğini anlamaktır.

Kimya: atomları, element ya da bileşik haldeki maddelerin yapısını, bileşimini ve özelliklerini (makroskopik ve mikroskobik boyutta), uğradıkları dönüşümleri, bu dönüşümler sırasında açığa çıkardıkları ya da soğurdukları enerji ve entropiyi inceleyen bilim dalıdır.

Biyoloji veya Canlı bilimi: canlıları inceleyen bir bilim dalıdır. Biyologlar, tüm canlıları - tüm gezegeni kaplayan küresel boyuttan, hücre ve molekülleri kapsayan mikroskobik boyuta kadar - onları etkileyen önemli dinamik olaylarla birlikte incelerler.

Tıp: İnsan sağlığının sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın yeniden düzeltilmesi için uğraşan, hastalıklara tanı koyma, hastalıkları sağaltma (tedavi etme), ve hastalık ve yaralanmalardan korumaya yönelik çalışmalarda bulunan birçok alt bilim dalından oluşan bilimsel disiplinlerin şemsiye adıdır. Hem bir bilgi alanı – vücut sistemlerinin ve bunların hastalıklarının ve tedavilerinin bilimi – hem de bu bilginin uygulandığı meslektir.

Psikoloji: İnsan bir canlı olarak çevresine uyum sağlamak ve kendi içinde de dengeli bir gelişme sağlamak ister. Psikoloji de elde ettiği yasaları yine insana uygulayarak onun davranışlarını açıklayabilir, önceden kestirebilir, kontrol edebilir. Böylece, insana bu gelişim ve uyum sürecinde yardımcı olabilir
Misafir
29 Kasım 2014 11:12   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

türk

türk kadın bilimcileri kimlerdir
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Bilim ve bilgi dalları hangi konuları kapsar? benzer konular

Etiketler:
  • tarih hangi konuları kapsar
  • tarih hangi konuyu kapsar
Sosyoloji hangi konuları kapsar?
sosyoloji hangi konuları kapsar?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 19 Mart 2015 14:59
Mililitreyi hangi bilim dalları kullanır?
mililitreyi hangi bilimdalı kullanıyor
Forum: Soru-Cevap Cevap: 25
Son Mesaj: 8 Şubat 2012 21:00
Coğrafyanın bölümleri, bu bölümlerin dalları ile faydalandığı bilim dalları nelerdir?
coğrafyanın bölümlerini bu böülümlerin dalları ile faydalandığı bilim dallarını görmek istiyorum
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 11 Eylül 2011 22:37
Tıp nedir, hangi dalları kapsar?
tıp bilgi dallarının hangi konuları kapsadığı tıp nedir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 6
Son Mesaj: 10 Nisan 2011 18:54
Edebiyatçın insanı konu alan bilim dalları hakkında bilgi sahibi olması ne işe yarar?
Edebiyatçın insanı konu alan bilim dalları hakkında bilgi sahibi olması ne işe yarar?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 7 Aralık 2009 21:41
 
Sayfa 0.179 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu