Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Örüntü kuralları nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 30 Kasım 2011 (20:45) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
13706 kez görüntülenmiş, 5 cevap yazılmış ve son mesaj 16 Mart 2013 (12:53) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 5.00  |  Oy Veren: 4      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 30 Kasım 2011, 20:45

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
örüntü kuralları nelerdir ?
En iyi cevap _Yağmur_ tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Örüntü Kuralları

Sayı örüntülerindeki ilişkinin harflerle belirtildiği ifadeler özel cebirsel ifadedir. n harfi verilen örüntüdeki sayıların sırasını veya yerini belirten bir işaret, sembol veya notasyondur.Bu yüzden ‘n’ ifadesi örüntünün n. sayısı, temsilci sayısı veya genel sayısı olarak adlandırılır.Bu harf bir değişkendir.

Örnek: 3,6,9,12… sayı örüntüsüne göre ;
Örüntünün 5 ve 6. adımlarında ki sayıları bulalım.
Örüntüyü incelediğimizde her bir adımda ki sayının , adım sayısının 3 katına eşit olduğu görülmektedir.Buna göre ;

5. Adımda ki sayı 3.5=15
6.Adımda ki sayı 3.6=18 olacaktır.

Örnek: 2 , 4 , 6 , 8 … örüntüsüne karşılık gelen cebirsel ifadeyi yazalım.
Cebirsel ifade : 2n ‘dir. Çünkü 2’nin katlarıdır.

Örnek: 3 , 7 , 11 , 15 sayı örüntüsünde karşılık gelen cebirsel ifadeyi değişken kullanarak yazalım. Cebirsel ifade : ‘4n-1’

Örnek: 0 , 3 , 6 , 9 … örüntüsüne karşılık gelen cebirsel ifadeyi bulalım.

A) 3n B)n+3 C) 6n-3 D) 3n-3

Böyle sorularda verilen sayıların cebirsel ifadesi bulunur. Bulunamazsa eğer örüntüdeki adım sayıları yani 1.adımın 1'i, ikinci adımın 2'si, üçüncü adımın 3'ü şıklarda verilen cebirsel ifadede ‘n’ (yani bilinmeyen) yerine konularak örüntü sağlanmaya çalışılır.Bu şekilde sorular çözülür.Cevap ‘’3n-3’’ olarak yazılır .

1.adım n=1 için 3.1-3=0
2.adım n=2 için 3.2-3=3
3.adım n=3 için 3.3-3=6

.... Yani ‘D’ şıkkı .

Benzer Konular: Etiketler:
  • oruntu kurali nasil bulunur
  • oruntu kurali nedir
  • oruntu kurallari nedir
  • oruntu kurallari nelerdir
  • oruntunun kurali nedir
Rapor Et
Reklam
Eski 2 Aralık 2011, 10:25

#2 (link)
MsXTeam
_Yağmur_ - avatarı
Alıntı:

Örüntü Kuralları

Sayı örüntülerindeki ilişkinin harflerle belirtildiği ifadeler özel cebirsel ifadedir. n harfi verilen örüntüdeki sayıların sırasını veya yerini belirten bir işaret, sembol veya notasyondur.Bu yüzden ‘n’ ifadesi örüntünün n. sayısı, temsilci sayısı veya genel sayısı olarak adlandırılır.Bu harf bir değişkendir.

Örüntüyü incelediğimizde her bir adımda ki sayının , adım sayısının 3 katına eşit olduğu görülmektedir.Buna göre ;

5. Adımda ki sayı 3.5=15

Örnek: 3 , 7 , 11 , 15 sayı örüntüsünde karşılık gelen cebirsel ifadeyi değişken kullanarak yazalım. Cebirsel ifade : ‘4n-1’

Böyle sorularda verilen sayıların cebirsel ifadesi bulunur. Bulunamazsa eğer örüntüdeki adım sayıları yani 1.adımın 1'i, ikinci adımın 2'si, üçüncü adımın 3'ü şıklarda verilen cebirsel ifadede ‘n’ (yani bilinmeyen) yerine konularak örüntü sağlanmaya çalışılır.Bu şekilde sorular çözülür.Cevap ‘’3n-3’’ olarak yazılır .

1.adım n=1 için 3.1-3=0
2.adım n=2 için 3.2-3=3
3.adım n=3 için 3.3-3=6

.... Yani ‘D’ şıkkı .

Rapor Et
Eski 12 Ocak 2012, 15:16

örüntü kuralları

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
örüntü kuralları
Rapor Et
Eski 12 Ocak 2012, 15:19

#4 (link)
MsXTeam
Valeria - avatarı
Alıntı:

örüntü kuralları
İnceleyiniz;

Alıntı:
_Yağmur_ adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Örüntü Kuralları

5. Adımda ki sayı 3.5=15

1.adım n=1 için 3.1-3=0
2.adım n=2 için 3.2-3=3
3.adım n=3 için 3.3-3=6

.... Yani ‘D’ şıkkı .

Rapor Et
Eski 12 Ocak 2012, 16:04

örüntü kuralları

#5 (link)
mat.çıapo
Ziyaretçi
mat.çıapo - avatarı
örüntü kuralları hakkında bilgi toplarmısınız hemen lazım <ÖRÜNTÜ KURALLARI>hadii come on

xD
Rapor Et
Eski 16 Mart 2013, 12:53

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Şekil Örüntülerinin Kuralını Cebirsel İfadeyle Gösterme. Bana zor bir şekil örüntüsü yapabilirmisiniz ???
Son Düzenleyen _VICTORY_; 17 Mart 2013 @ 18:21.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.193 saniyede (77.86% PHP - 22.14% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 04:53
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi