MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Misafir tarafından açılmış Sindirim sistemi ile ilgili poster çalışması nasıl yapılır? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: ben sindirim sistemi ile ilgili posteri nasıl yapa bilrim ?...
CEVAPSIZ

Sindirim sistemi ile ilgili poster çalışması nasıl yapılır?

Gösterim: 6.117 | Cevap: 3
16 Aralık 2011 16:30   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ben sindirim sistemi ile ilgili posteri nasıl yapa bilrim ?
(2014-04-28T15:25:11+03:00)
Misafir
18 Aralık 2011 23:43   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Afiş Nedir?

Afiş bir haber, bir olayı, bir ürünü yada bir fikri sanatsal ve kültürel açıdan topluma duyurmak amacıyla, değişik yüzeyler üzerine yapılan ve belirli boyutlarda hedef kitlenin görebileceği yerlere asılan duyurulardır. Fransızca’da hem duvar ilanı, hem de sanat değeri taşıyan grafik çalışması anlamına gelen “affiche” kelimesinden dilimize aktarılmıştır.

Afişler farklı boyutlarda tasarlanabilirler. Büyük boyutlu dış mekan afişleri, duvar yüzeylerine ve ilan panolarına asılır. Billboardlar yada otobüs duraklarındaki afişleri dış mekan afişlerine örnek olarak verebiliriz. Dış mekan afişlerinin izlenme süresi kısadır. İzleyici tarafından çok kısa sürede algılanması gerektiği için sade basit ve etkili olmalıdırlar.

İç mekan afişleri ise mekan içlerinde kullanılmak üzere tasarlanan daha küçük boyutlu afişlerdir. Genelde 50x70cm, 45x64cm gibi küçük boyutlarda tasarlanırlar. İç mekan afişleri daha uzun süre izlenebilir.

Afiş tasarımını içerik üç farklı şekilde tasarlanırlar;

1- Kültürel Afişler:
Sinema, festival, sempozyum, konser, tiyatro, sergi ve spor gibi kültürel etkinlikleri tanıtan afişler kültürel etkinlikleri duyurmak amacıyla tasarlanırlar. İzleyicileri kültürel bir etkinliğe çeken, bir yerde gerçekleştirilecek ya da gerçekleştirilmekte olan bir etkinliği kitleye ileten afişlerdir.

2- Sosyal Afişler;
Sağlık, ulaşım, sivil savunma, trafik, çevre gibi konularda eğitici ve uyarıcı nitelikteki afişlerin yanı sıra, politik bir düşünceyi ya da siyasi bir partiyi tanıtan afişler de sosyal afişler gurubunda yer alır.

3- Reklam Afişleri;
Bir ürün yada hizmeti hedef kitleye tanıtan ve bu kitleyi alıcı durumuna getirmeyi amaçlayan ticari afişlerdir. Reklam afişlerinin amacı, ürünü tüketicinin ayağına gotürmekten çok tüketiciyi ürüne yönlendirmeye çalışmaktır.

Bir Afişi Tasarlarken Dikkat Etmemiz Gereken Kriterler;

**Her tasarımda olduğu gibi gözün okuma yönü çok önemlidir. İnsan gözü doğası gereği, izlediği bir sayfaya sol üstten başlayarak, yazı yada imgeleri tarar ve algılar, son olarak da göz sağ alt kısımdan çıkarak algılamasını bitirir. Tasarımı yaparken dikkat etmemiz gereken ise; tasarım yüzeyinde en çok vurgulamak istediğimiz, (örneğin; firmanın, logosu olabilir) öğeyi sol en üst, sol üst orta, en alt orta yada en alt sağ kısma koyabiliriz. Bu bölgeler algılama açısından en yüksek olduğu bölgelerdir. Yine tasarım yüzeyinin tam merkezi gözün algılaması açısından odak noktasıdır. Resmin bu bölümde yada bu bölüme yakın olarak kullanılması algılanmasın kolaylaştırır


Mesaj-İmge Bütünlüğü;
Tasarıma temel oluşturan düşüncenin fotoğraf, illüstrasyon yada sadece tipografi ile mi daha etkili bir şekilde vurgulanacağı belirlenmelidir. Somut bir imge yada soyut bir imgemi kullanılacağı da aynı şekilde önemlidir.

Sözel Hiyerarşi;
Tasarımcı, afişte yer alan başlık, alt-başlık, slogan gibi sözel bilgiler arasında izleyiciyi mesajdaki önem sırasına göre yönlendirecek hiyerarşik bir yapı kurmalıdır. Ana başlık; büyük puntılarla ve okumaklı olmak durumunda dır. Serifli "tırnaklı" yazılar yerine arial gibi sade ve algılanması kolay bir font ve dikkat çekici bir renk seçilmelidir. Ara başlıklar ise ana başlığa göre daha küçük bir punto ile daha az dikkat çekmelidir.
Misafir
1 Ekim 2012 18:01   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı

sindirim sistemi ile ilgili slogan ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum


Sindirim sistemi hastalıkları ve sindirim sistemi saglıgıyla birkaç soru atar mısınız?
Misafir
28 Nisan 2014 15:25   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam

Sindiriim Sistemi Hastalıkları

Gastrit : Midenin iç yüzeyindeki mukoza tabakasının iltihaplanması gastrit hastalığına neden olur.
Ülser : Mukoza tabakasının aşınarak yaraların oluşması ise ülsere neden olur. Bu yaralar midede ağrılara neden olur.

Mide Krampı : Stres, üzüntü gibi nedenler mide kaslarında kısa veya uzun aralıklarla ve normalin dışında kasılmalara neden olur. Bu kasılmalar sırasında midede ağrılar oluşur. Buna mide krampı denir.
Sindirim Sistemi Hastalıkları
Siroz : Karaciğer hücrelerinin bozulması ile karaciğer küçülür. Bu durum karaciğerin görevini yapamamasına neden olur. Bu hastalığa siroz denir. Sirozun en önemli nedeni alkollü içeceklerin aşırı kullanımıdır.

Sindirim Sistemi Hastalıkları
İshal : Bağırsak iltihapları, zehirlenmeler ve beslenme bozuklukları ishale neden olur. İshalli hasta dışkı ile birlikte bol miktarda su ve minerali de dışarı atar. Vücudun su ve mineral dengesi bozulur.
Sindirim Sistemi Hastalıkları
Kabızlık : Selülozlu besinlerin yeterince ve düzenli olarak yenmemesi, düzenli tuvalet alışkanlığı edinmemek vb. kabızlık nedenidir. Sık aralıklarla gebe kalmak ve fazla sayıda doğum yapmak da kadınlarda kabızlığa neden olur.

Sindirim Sistemi Hastalıkları
Reflü : Reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle, yemek borusunun asitten kendini koruma özelliği yok olur.

Kişinin yaşamında yapacağı bazı düzenlemeler reflü hastalığının ilerlemesini engelleyebilir. Örneğin yatarken vücudun üst kısmı ile başın yüksekte olmasını sağlamalı, yatmadan 2 saat önce besin almamalı, yemeklerden sonra bir süre yatmamalı veya uzanmamalı, sigara ve alkol kullanmamalı, kolalı içecekler, kahve, çikolata, yağlı, acılı, baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı, karın bölgesini sıkan kıyafetlerden kaçınmalı, bir defada çok fazla yemek yerine, sık sık ve az miktarda yemek tercih edilmeli ve düzenli spor yaparak ve dengeli beslenerek fazla kilodan korunmalıdır.
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: