Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Sindirim sistemi ile ilgili poster çalışması nasıl yapılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 16 Aralık 2011 (16:30) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
4263 kez görüntülenmiş, 2 cevap yazılmış ve son mesaj 1 Ekim 2012 (18:01) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.00  |  Oy Veren: 3      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 16 Aralık 2011, 16:30

Sindirim sistemi ile ilgili poster çalışması nasıl yapılır?

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben sindirim sistemi ile ilgili posteri nasıl yapa bilrim ?
Rapor Et
Reklam
Eski 18 Aralık 2011, 23:43

Sindirim sistemi ile ilgili poster çalışması nasıl yapılır?

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Afiş Nedir?

Afiş bir haber, bir olayı, bir ürünü yada bir fikri sanatsal ve kültürel açıdan topluma duyurmak amacıyla, değişik yüzeyler üzerine yapılan ve belirli boyutlarda hedef kitlenin görebileceği yerlere asılan duyurulardır. Fransızca’da hem duvar ilanı, hem de sanat değeri taşıyan grafik çalışması anlamına gelen “affiche” kelimesinden dilimize aktarılmıştır.

Afişler farklı boyutlarda tasarlanabilirler. Büyük boyutlu dış mekan afişleri, duvar yüzeylerine ve ilan panolarına asılır. Billboardlar yada otobüs duraklarındaki afişleri dış mekan afişlerine örnek olarak verebiliriz. Dış mekan afişlerinin izlenme süresi kısadır. İzleyici tarafından çok kısa sürede algılanması gerektiği için sade basit ve etkili olmalıdırlar.

İç mekan afişleri ise mekan içlerinde kullanılmak üzere tasarlanan daha küçük boyutlu afişlerdir. Genelde 50x70cm, 45x64cm gibi küçük boyutlarda tasarlanırlar. İç mekan afişleri daha uzun süre izlenebilir.

Afiş tasarımını içerik üç farklı şekilde tasarlanırlar;

1- Kültürel Afişler:
Sinema, festival, sempozyum, konser, tiyatro, sergi ve spor gibi kültürel etkinlikleri tanıtan afişler kültürel etkinlikleri duyurmak amacıyla tasarlanırlar. İzleyicileri kültürel bir etkinliğe çeken, bir yerde gerçekleştirilecek ya da gerçekleştirilmekte olan bir etkinliği kitleye ileten afişlerdir.

2- Sosyal Afişler;
Sağlık, ulaşım, sivil savunma, trafik, çevre gibi konularda eğitici ve uyarıcı nitelikteki afişlerin yanı sıra, politik bir düşünceyi ya da siyasi bir partiyi tanıtan afişler de sosyal afişler gurubunda yer alır.

3- Reklam Afişleri;
Bir ürün yada hizmeti hedef kitleye tanıtan ve bu kitleyi alıcı durumuna getirmeyi amaçlayan ticari afişlerdir. Reklam afişlerinin amacı, ürünü tüketicinin ayağına gotürmekten çok tüketiciyi ürüne yönlendirmeye çalışmaktır.

Bir Afişi Tasarlarken Dikkat Etmemiz Gereken Kriterler;

**Her tasarımda olduğu gibi gözün okuma yönü çok önemlidir. İnsan gözü doğası gereği, izlediği bir sayfaya sol üstten başlayarak, yazı yada imgeleri tarar ve algılar, son olarak da göz sağ alt kısımdan çıkarak algılamasını bitirir. Tasarımı yaparken dikkat etmemiz gereken ise; tasarım yüzeyinde en çok vurgulamak istediğimiz, (örneğin; firmanın, logosu olabilir) öğeyi sol en üst, sol üst orta, en alt orta yada en alt sağ kısma koyabiliriz. Bu bölgeler algılama açısından en yüksek olduğu bölgelerdir. Yine tasarım yüzeyinin tam merkezi gözün algılaması açısından odak noktasıdır. Resmin bu bölümde yada bu bölüme yakın olarak kullanılması algılanmasın kolaylaştırır


Mesaj-İmge Bütünlüğü;
Tasarıma temel oluşturan düşüncenin fotoğraf, illüstrasyon yada sadece tipografi ile mi daha etkili bir şekilde vurgulanacağı belirlenmelidir. Somut bir imge yada soyut bir imgemi kullanılacağı da aynı şekilde önemlidir.

Sözel Hiyerarşi;
Tasarımcı, afişte yer alan başlık, alt-başlık, slogan gibi sözel bilgiler arasında izleyiciyi mesajdaki önem sırasına göre yönlendirecek hiyerarşik bir yapı kurmalıdır. Ana başlık; büyük puntılarla ve okumaklı olmak durumunda dır. Serifli "tırnaklı" yazılar yerine arial gibi sade ve algılanması kolay bir font ve dikkat çekici bir renk seçilmelidir. Ara başlıklar ise ana başlığa göre daha küçük bir punto ile daha az dikkat çekmelidir.
Rapor Et
Eski 1 Ekim 2012, 18:01

Cvp: Sindirim sistemi ile ilgili poster çalışması nasıl yapılır?

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
sindirim sistemi ile ilgili slogan ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

Sindirim sistemi hastalıkları ve sindirim sistemi saglıgıyla birkaç soru atar mısınız?
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.134 saniyede (65.12% PHP - 34.88% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 11:03
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi