PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Maymunun özellikleri nelerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir15:45, 13 Şubat 2012 
maymunun özellikleri nedir bunu bulan
Benzer Konular:
Etiketler:
  • maymun ozellikleri
  • maymunlarin ozellikleri
  • maymunun ozellikleri
Cevap
Misafir16:03, 13 Şubat 2012 
Maymunların Özellikleri Nelerdir

Maymunlar Memeli hayvanların bir takımına verilen genel ad (Primates). Babuin gibi yerde yaşayan bir kaç türün dışında, hepsi ağaçlarda yaşar. Çok çevik ve zeki hayvanlardır.


Ekvator'un 40° kuzey ve 40° güney enlemleri arasında raslanırlar. Avrupa'da yalnız Cebelitarık kıyılarında bulunurlar. Bunların da Afrika'dan geldikleri sanılmaktadır. İki grupta incelenirler: Asya ve Afrika'daki Eski Dünya maymunları ve Orta ve Güney Amerika'daki Yeni Dünya maymunları. Yeni Dünya maymunlarına, güney Amerika'nın sulak ormanlarında bol rastlanır. Kuyruklarını, sarılma, kavrama, sallanma, tırmanma ve yiyecek toplamada üçüncü bir el gibi kullanırlar. Düşen yavrularını kurtarmada ve bir ağaçtan diğerine geçmede kuyruklarından maharetle istifade ederler. Bunun için bir ağacı elleriyle kavrarken diğerini de ayakları ve kuyruğuyla kavrayarak bir köprü kurarlar. Yavrular da buradan koşarak geçerler. Bazı türlerin kuyruk uzunluğu boylarından fazladır. İki beyin yarı küresinden biri kuyruğu ötekisi de diğer vücut olaylarını yönetir.
Cevap
Valeria17:29, 13 Şubat 2012 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
maymunun özellikleri nedir bunu bulan
Linki inceleyiniz > http://www.msxlabs.org/forum/dogadan...tml#post235016
Cevap
azrail_b_J_K18:01, 13 Şubat 2012 
Maymunun Özellikleri

Primatlar, ağaçtaki yaşama uyum sağlamak için dört ellidir, bunun yanında kuyruklarını denge ve fazladan tutunma için kullanan türleri bulunur. Elleri çok büyük hareket olanağı sağlar. Diğer etenelilerden ayrı olarak yalnızca primatlarda başparmak ve işaret parmağı cisimleri kavramaya izin veren ve birbirine kenetlenebilen yapıda evrimleşmiştir.

Zekâ
Primatlar, memelilerin en zekisidir. Sivrilmiş bir özellikleri (yırtıcılık, çeviklik, vb. gibi) bulunmamasına rağmen, yırtıcı hayvanlara karşı zekâlarının getirmiş olduğu kurnazlıklarıyla mücadele edebilirler
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
İngiltere'nin yerleşim özellikleri, kültürel ve sosyal özellikleri nelerdir?
Ud'un özellikleri nelerdir?
Hansel'in özellikleri nelerdir?
Palmiyelerin özellikleri nelerdir?
Üç Maymunun Hikayesi