Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Nuri İyem kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 3408 | Cevap: 2
Misafir
Cevaplanmamış   |    3 Kasım 2012 14:54   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Nuri İyem kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

[QUOTE]nuri iyem eserlerinin isimlerini istiyorum
3 Kasım 2012 15:38   |   Mesaj #2   |   
Sena Köse - avatarı
MsXLabs Üyesi
---
8
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 10-01-2012

Cvp: Nuri İyem kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

[QUOTE=Misafir;2505918]
Alıntı

nuri iyem eserlerinin isimlerini istiyorum

Türk resim sanatının en büyük ustalarından biri olan Nuri İyem, Türk Cumhuriyet tarihinin toplumsal, siyasi ve kültürel değişimine tanıklık etmiş ve bu ilerlemeye katkıda bulunmuş, dumadan üretmiş Türk sanatına yeri dolduramayacak eserler vermiştir.

1915 yılında İstanbul'da doğan sanatçı, resme küçük yaşlarda duvarlara kömür kalemle yaptığı çizimlerle başladı. Sağlık memuru olan babasının görevi dolayısıyla çocukluğunu anadolu'nun farklı şehirleri dolaşarak geçirdi. İlkokulu Mardin'de bitiren sanatçı ortaokulda İstanbul'a geldi. Önce Vefa ardından da Pertevniyal Lisesine kaydoldu. Resim tutkusu da bu yıllarda başladı. Hatta resim aşkı yüzünden derslerden geri kalan sanatçı, ailesinin onun doktor olmasını istemesine rağmen en sonunda Akademiye kaydoldu. Yaptığı çalışmaları, o yılların en önemli sanat etkinliği olan Galatasaray sergilerinde, resimlerini hayranlıkla izlediği Nazmi Ziya'ya göstermiş ve onun teşvikini de aldıktan sonra hiç duraksamadan kaydını yaptırıp derslere başlamıştı. Devrin diğer büyük ressamları gibi Nazmi Ziya, Hikmet Onat, Çallı ve Levy'nin öğrencisi olan genç ressam, aynı zamanda Feyhaman Duran, Namık İsmail gibi diğer akademi hocalarının fikirlerinden yararlanmaktan geri kalmadı ve Sanat Tarihi, Estetik ve Mitoloji dersleri veren Ahmet Hamdi Tanpınar'ın, önünde açtığı geniş ufukla entellektüel kimliğini buldu. Ahmet Hamdi'nin düşünce yapısı onun şu satırlarında belli olur: "Geniş hayat önümüzdeki bin başlı bir muamma gibi duruyor. Onu çözdükçe kendimizi bulacağız; hakiki şahsiyette, hür san'ata kavuşacağız. Ağaç güneşte serpilir, fakat toprağın derinliklerindeki kökü ile beslenir. İnsanoğlu kendi ferdiyetini bile ancak içinde yaşadığı cemiyetle idrak eder."
İyem'in yıllar sonra yazdığı ve Yeditepe'de yayınlanan 'Sanatçımızın Kaderi' isimli bir makalesinde bile Ahmet Hamdi'ye gönderme yapması, bu büyük edebiyat ve düşün adamının onun üzerindeki kalıcı etkisini açık bir şekilde ortaya koyar: "Yazık değil mi bunca çabaya? Bunca masrafa? Bunca emeklere? Bunca teşkilatı bir takım adamlara maaş vermek için mi kurmuşuz? Bütün bunlar 'Saatleri Ayarlama Enstitüsü' müdürler?"

Akademideki öğrenimini bitirdikten sonra askerliğini de tamamladı ve Giresun'da görev yaptı. 1940 yılında, dört yıl sonra ilk mezunu olacağı yeni açılan yüksek bölümünü tamamlamak üzere yine Akademi'ye girdi.

Sanat hayatı oldukça hareketli ancak siyasi hayatrı sorunlu bu yıllarda özel sergiler seyrek düzenlenebiliyor, bu da olduça zor bürokratik işlemlerden geçiriliyordu. Nuri İyem, Avni Arbaş, Selim Turan, Fethi Karakaş, Mümtaz Yener, Turgut Atalay, Haşmet Akal, Ferruh Başağa ve Agop Arad gibi 20'li yaşlardaki bir grup genç sanatçı, büyük çabaların sonunda Mayıs 1941'de İstanbul Beyoğlu Matbuat Müdürlüğü salonlarında ortak bir amaç ve görüş çerçevesinde biraraya gelerek bir sergi açtılar. Halkın arasına girmek, onların düşünce ve yaşayışlarını paylaşarak sanatsal üretimlerini gerçekleştirmek amacını taşıyan bu sanatçılar, İkinci Dünya Savaşı'nın bunalımlı ortamında sanatlarına toplumsal gerçekçi bir yön vermişlerdir. D Grubu'nun şekilciliğine ve Anadolu'dan kopuk resim anlayışına karşı çıkan toplumsal içerikli resimleriyle halkla bütünleşmeyi amaçladılar ve bir ölçüde de başarılı oldular. Liman sergisi adı verilen bu etkinliğin ardından Yeniler adı altında birleşen sanatçılar, özellikle Akademi dışındaki yazar ve sanatçılardan destek gördüler. Yeniler, bir sanatçı olarak varolmanın yolunu sanat anlayışları ve toplum gerçekleri arasında bir orta yol çizerek bulmaya çalıştılar.

İyem Yeniler Grubu dağılana kadar düzenlediği tüm sergilere katıldı, bu arada bir süre Resim- Heykel Müzesi'nde Halil Dikmen'in yardımcısı olarak çalıştı. Burada, Türk resminin ilk dönem ustalarını da tanıma fırsatı buldu. Özellikle de Hoca Ali Rıza'ya hayranlık beslemekteydi: "Doğrusu ya, Türk resmi uzun yıllar seyircisiz kaldığı için, toplumsal yaşama katılmada emekledi durdu. Kendi payıma Hoca Ali Rıza'yı, Türk resmini Halk'a doğru götürmekteki çaba ve başarılarından ötürü, ayrıca seviyor ve sayıyorum."

Sanatı topluma empoze etmekten çok, toplumun içinden çıkan bir sanat anlayışını benimseyen sanatçı, dur durak bilmeden üretmiş Anadolu halkına sanatı sevdirmek için tüm benliğiyle uğraşmıştır. Bu amaçla halka ulaşmak için 1946 yılında Beyoğlu'nda Ada (mobilya) mağazasında açtığı ilk sergi ve 1950'li yıllarda Maya Sanat Galerisi'nde düzenlenen diğerlerinin ardından bugüne kadar yapıtlarını bir çok kez sergilemiştir.

1950'li yıllarda soyut anlayışta eserler veren sanatçı 1960'larda figüratif resme geri dönerek, Anadolu insanını, onların yaşamını, iç dünyasını, köyden kente göç edenleri ve gecekondu yaşamını anlatmıştır. Bereketli topraklarıyla ve medeniyetler doğuran özelliğiyle; Anadolu'yu bir kadın olarak algılamış ve ürettiği kadın portrelerinde, iç dünyanın aynası olan gözlerin ışığında, bir parçası olduğumuz toplumu tüm gerçekliğiyle yansıtmıştır.

19-haziran 2005 yılında hayatını kaybeden büyük usta, altı bini aşkın resme imza attı.
Misafir
20 Nisan 2014 13:26   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Nuri İyem kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

konularını nerden secmıs ve baslıca eserlerını ve resım anlayısını yazar mısınz
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Nuri İyem kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz? benzer konular

Reşat Nuri Güntekin kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?
Reşat Nuri'nin edebi kişiliği ve kısaca hayatı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 44
Son Mesaj: 27 Şubat 2014 18:12
Ezop kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?
hayatını öğrenmek istiyorum hiç bir yerde bulamadım
Forum: Soru-Cevap Cevap: 26
Son Mesaj: 24 Şubat 2014 15:47
Tuğba Can kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?
TUĞBA CAN KİMDİR YA Bİ ALLAHIN KULUDA YAZSIN
Forum: Soru-Cevap Cevap: 14
Son Mesaj: 31 Mart 2010 21:35
50 Cent kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?
50 CENT DİĞER SANTÇILARDAN AYRI KILAN NEDİR
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 30 Ocak 2010 00:28
Osman Nuri Ergin kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
osman nuri ergin hakkında ansiklopedik bilgi verebilir misiniz doğumundan yaptıkları ve kitabı türkiye de şehirciliğin inkişafı hakkındaki eleştiriler neler?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Nisan 2009 20:00
 
Sayfa 0.182 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu