Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'deki Kış Sporları Merkezleri - Uludağ

Gösterim: 9714 | Cevap: 0
  • uludag
  • uludag dagi
  • uludag kis sporlari
3
  • 3 Gönderen virtuecat
virtuecat
15 Haziran 2007 16:26   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Türkiye'deki Kış Sporları Merkezleri - Uludağ
Uludağ, Olimpos Dağı olarak da bilinir. Bursa ili sınırları içinde, 2.543 m yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağ.
Uludağ modern dağ tesisleri, teleferiği Bursa'nın hemen yanında olması ile dağ ve kış turizminin merkezi olmuştur.Türkiyenin en büyük kayak merkezidir.Yol durumunun uygunluğu, her mevsim kar bulunması, eşsiz manzaraları buraya turist çekmektedir. Dağın doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir. Doğu, kuzey eteklerinin Bursa Ovasına yakın yerlerinde sıcak su kaynaklarının bulunmasından burada kaplıcalar meydana gelmiştir. Bursa'nın Çekirge semtindeki bu kaplıcalar pekçok hastalığa şifa olmaktadır.
1933’de Uludağ’a bir otel, bir de muntazam şose yol yapılmış, böylece bu tarihten itibaren Uludağ kış kayak sporları için bir merkez haline gelmiştir. Düzenli otobüs seferlerinin başlaması da buraya ilgiyi daha da artırmıştır.Sonradan asfaltla kaplanan bu yol Uludağ'ın Kadıyayla hariç bütün yerleşim birimlerini doğrudan Bursa'ya bağlar.Uludağ modern dağ tesisleri,1963'te hizmete açılan Türkiye'nin ilk teleferiği,dördüncü büyük kent olan Bursa'nın hemen yanında olması ile dağ ve kış turizminin merkezi olmuştur.Uludağ Türkiye'nin en büyük kayak merkezidir.Yol durumunun uygunluğu,uzun kış mevsiminde (ekim-nisan arası) kar bulunması, eşsiz manzaraları buraya turist çekmektedir. Dağın doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara denizi ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir. Doğu, kuzey eteklerinin Bursa Ovasına yakın yerlerinde sıcak su kaynaklarının bulunmasından burada kaplıcalar meydana gelmiştir. Bursa'nın Çekirge semtindeki bu kaplıcalar pekçok hastalığa şifa olmaktadır.Ayrıca teleferiğin son istasyonu olan Sarıalan'da ve Sarıalan'dan telesiyejle ulaşılan Çobankaya'da Kızılay Derneği'nin her yaz düzenlediği yaz kampları bulunmaktadır. Kirazlıyayla'da kurulu bulunan senatoryum hastalara terapi ve tedavi olanağı sağlamaktadır.Uludağ'da 15 adet özel ve kamuya ait 12 resmi konaklama tesisi vardır.Bunlara ait pek çok telesiyej ve teleski hattı mevcuttur.
sanar, MaRCeLLCaT ve Blue Blood bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'deki Kış Sporları Merkezleri - Uludağ Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • uludag
  • uludag dagi
  • uludag kis sporlari
Kış sporları nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 11
Son Mesaj: 25 Aralık 2012 20:02
Türkiye'deki Kış Sporları Merkezleri - Palandöken Dağı
Gönderen: virtuecat Forum: Türkiye Turizmi
Cevap: 2
Son Mesaj: 10 Haziran 2012 00:39
Türkiye'deki Kış Sporları Merkezleri - Davraz Kayak Merkezi
Gönderen: Blue Blood Forum: Türkiye Turizmi
Cevap: 0
Son Mesaj: 5 Temmuz 2007 12:16
Türkiye'deki Kış Sporları Merkezleri - Kartalkaya
Gönderen: virtuecat Forum: Türkiye Turizmi
Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Haziran 2007 22:10
Türkiye'deki Hastaneler ve Tedavi Merkezleri
Gönderen: virtuecat Forum: Tıp Bilimleri
Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Ocak 2007 03:05
Sayfa 0.335 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu