Arama

Bahçeşehir Üniversitesi

Güncelleme: 23 Temmuz 2008 Gösterim: 16.593 Cevap: 2
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
18 Kasım 2007       Mesaj #1
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
Bahçeşehir Üniversitesi

Sponsorlu Bağlantılar
Bahcesehir uni

Eğitim Geleceği Düşünmektir
Kuruluş Yılı1998
Yerİstanbul
RektörProf. Dr. Deniz Ülke Arıboğan
Öğrenci Sayısı6.000Akademik
Personel780
Üniversite TürüVakıf
Eğitim Diliİngilizce
Posta AdresiBahçeşehir Üniversitesi
Osmanpaşa Mektebi Sokak No: 4 - 6 34100 Beşiktaş
İstanbul / Türkiye
İnternet Adresibahcesehir.edu.tr

Bahçeşehir Üniversitesi, merkez kampüsü İstanbul / Beşiktaş'ta bulunan bir vakıf üniversitesidir. İlk olarak İstanbul’un Bahçeşehir semtinde kurulan Bahçeşehir Üniversitesi, 2006-2007 akademik yılında tüm fakültelerini; hayatın kültür, sanat ve iş dünyasının buluşma noktası olan Beşiktaş ilçesine taşıdı.
Bahçeşehir Üniversitesi’nde 472 tam zamanlı ve 308 yarı zamanlı olmak üzere toplam 780 öğretim elemanı görev yapmaktadır. 3819 lisans, 1481 önlisans, 711 yüksek lisans öğrencisi olmak üzere toplam 6.037 öğrencisi vardır. Öğrencilerin %38’i burslu okumaktadır. Toplam mezun sayısı 1737dir.[1]
Tarihçe 400px Bahcesehir University 28front view29
Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü

Bahçeşehir Üniversitesi kronolojik tarihçesinin tamamı için: Bahçeşehir Üniversitesi Websitesinde Tarihçe[2] 1998
  • Bahçeşehir Üniversitesi, Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı tarafından TBMM'de 15 Ocak 1998 tarihinde kabul edilen 18 Ocak 1998 tarih ve 23234 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 4324 sayılı yasa ile kuruldu.
1999
  • California San Diego State University ile kapsamlı bir akademik ve stratejik işbirliği protokolü imzalandı.
  • 6 Kasım 1999'da, dönemin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onur Başkanı Rauf Denktaş'ın da katıldığı resmi açılış töreniyle, Bahçeşehir Üniversitesi akademik dünyaya resmen adım attı.
  • 1999-2000 Eğitim Öğretim yılında ÖSS ile ilk öğrenciler kabul edildi.
2000
  • İkinci akademik yılın açılışını dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yapmıştır.
2003
  • Bahçeşhir Üniversitesi, ilk mezunlarını verdi.
2004
  • Erasmus Üniversite Beyannamesi’ni aldı ve Erasmus Programlarını resmen uygulama hakkını elde etti.
  • Beşiktaş Kampüsü açıldı. 2004-2005 öğretim yılında İşletme Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi Beşiktaş Kampüsü'ne taşındı.
2005
320px Bahcesehir 10th anniversary abdullah gul
26 Eylül 2007'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bahçeşehir Üniversitesi'nin 10. Akademik yıl Açılış Töreni'ne katıldı.
  • Bahçeşehir Üniversitesi Mezunlar Derneği kuruldu.
  • Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say Sahnesi açıldı.
2006
  • Mühendislik Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi Beşiktaş Kampüsü’ne taşındı.
  • Uluslararası Sokrates Ödülü Kazanıldı.
2007
  • 26 Eylül 2007'de Bahçeşehir Üniversitesi'nin 10. Akademik yıl Açılış Töreni, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel'in de katılımıyla Beşiktaş Kampüsünde yapıldı.
Akademik birimler

Fen Edebiyat Fakültesi
Ana madde: Bahçeşehir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi
  • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
  • Matematik ve Bilgisayar Birimleri
  • Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
  • Sosyoloji
Hukuk Fakültesi
Ana madde: Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi
  • Hukuk
İletişim Fakültesi
Ana madde: Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi
  • Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
  • Halkla İlişkiler
  • Reklamcılık
  • Sinema ve Televizyon
  • Fotoğraf ve Video
  • Gazetecilik
İşletme Fakültesi
Ana madde: Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Fakültesi
  • Avrupa Birliği İlişkileri
  • Ekonomi
  • İşletme
  • Uluslararası Finans
  • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Mimarlık Fakültesi

Ana madde: Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
  • Mimarlık Bölümü
  • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Mühendislik Fakültesi

Ana madde: Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Elektrik - Elektronik Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği
  • Mekatronik Mühendisliği
  • Yazılım Mühendisliği
  • Çevre Mühendisliği
  • Enerji Sistemleri Mühendisliği
Meslek Yüksek Okulu
  • Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama
  • İşletme
  • Pazarlama
  • Uluslararası Lojistik
  • Büro Yönetimi ve Sekreterlik
  • Bankacılık ve Sigortacılık
  • Bilgisayar Destekli Teknik Çizim
  • İthalat - İhracat
  • Çevre Kirliği ve Kontrol
  • Peyzaj
  • El Sanatları
Hazırlık Okulu
İngilizce Hazırlık Programı
  • Akademik İngilizce Programı, Fakülteler İçin İngilizce Programı
  • BESL Yurtdışında İngilizce Hazırlık Eğitimi Programı
Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Aktuerya Yüksek Lisans Programı
  • Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
  • Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Programı
  • Çevre Tasarımı Yüksek Lisans Programı
  • Elektrik - Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
  • Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
  • Mimarlık Yüksek Lisans Programı
  • Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi Yüksek Lisans Programı
  • Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisans Programı
Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Genel İşletmecilik Yüksek Lisans Programı
  • Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Yüksek Lisans Programı
  • Sermaye Piyasaları ve Finans Yüksek Lisans Programı
  • KOBİ Yönetimi Yüksek Lisans Programı
  • Küresel İşletmecilik ve Pazarlama Yüksek Lisans Programı
  • Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans Programı
  • Eğitim Yönetimi Yüksek Lisans Programı
  • Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans Programı
  • Kültür Politikası ve Sanat Yönetimi Yüksek Lisans Programı
  • Avrupa Birliği İlişkileri Yüksek Lisans Programı
  • Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programı
  • Uluslararası Ekonomi ve Kalkınma Yüksek Lisans Programı
  • Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Yüksek Lisans Programı
  • Özel Hukuk Yüksek Lisans Programı
  • Kamu Hukuku Yüksek Lisans Programı
  • Sinema ve Televizyon Yüksek Lisans Programı
  • İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı
  • Reklamcılık Yüksek Lisans Programı
Akademik yönetim

Bahçeşehir Üniversitesi Websitesinde Akademik Yönetim için: Bahçeşehir Üniversitesi Websitesinde Akademik Yönetim[3]
  • Prof.Dr. Deniz Ülke Arıboğan - Rektör
  • Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ - Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı
  • Prof. Dr. Şenay Yalçın - Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı
  • Prof. Dr. Ömer Asım Saçlı - Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı
  • Prof. Dr. Cumhur Özakman - Hukuk Fakültesi Dekanı
  • Prof. Dr. Taner Berksoy - İşletme Fakültesi Dekanı
  • Prof. Dr. Erol Sezer - Mühendislik Fakültesi Dekanı
  • Prof. Dr. Ahmet Eyüce - Mimarlık Fakültesi Dekanı
  • Prof. Dr. Haluk Gürgen - İletişim Fakültesi Dekanı
  • Doç. Dr. İrini Dimitriyatis - Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü
  • Prof. Dr. Selime Sezgin - Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü
  • Prof. Dr. Niyazi Berk - Meslek Yüksekokulu Müdürü
  • Mehmet Atasagun - Hazırlık Programı Müdürü
  • İ. Türker Kurşun - Genel Sekreter
Kampüsler
  • Beşiktaş Kampüsü
  • Mecidiyeköy Hazırlık Kampüsü
Kaynaklar
  1. Bahçeşehir Üniversitesi Websitesi Tanıtım Sayfası Bahçeşehir Üniversitesi Websitesinde Kronolojik Tarihçe
  2. ^ Bahçeşehir Üniversitesi Websitesinde Akademik Yönetim

Son düzenleyen kompetankedi; 23 Temmuz 2008 21:48
Hayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....
sonsuzum - avatarı
sonsuzum
Ziyaretçi
15 Mart 2008       Mesaj #2
sonsuzum - avatarı
Ziyaretçi
Eğitimin, anaokulu sıralarından lisansüstü çalışmalara kadar büyük bir yelpazede ele alınması gerektiği inancıyla Türkiye’nin bu alandaki en büyük kuruluşlarından biri haline gelen Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı, 1998 yılında kurulan Bahçeşehir Üniversitesi ile zincirin son halkasını da tamamladı.

Sponsorlu Bağlantılar
İlk olarak İstanbul’un Bahçeşehir ilçesinde kurulan Bahçeşehir Üniversitesi, 2006-2007 akademik yılında tüm fakültelerini hayatın tam içine, kültür, sanat ve iş dünyasının buluşma noktası olan Beşiktaş ilçesine taşıdı. Eğitim felsefemizin bir göstergesi olarak eskiyle yeniyi, gelenekselle moderni, bilimle yaşamı birleştirecek biçimde tasarladık kampüsümüzü. Tarihi dokuya zarar vermeden teknolojik olanaklarla donatılan binalarımız, öğrencinin en yeni eğitim teknolojileriyle bir yandan eğitim alırken bir yandan uygulamalar yapmasını, yaratıcılığının sınırlarını zorlamasını sağlıyor. Bilimsellik sınırlarını aşmadan düşünmeyi, başkalarının hak ve özgürlüklerine saygılı olmayı elden bırakmadan özgür olmayı, ulusal kültürümüzü yaşatarak evrensel olmayı öğretiyoruz. Topluma, çevreye, dünyaya en temelinde evrene saygılı bireyler yetiştiriyoruz. Uygulama alanları farklı olsa da fakültelerimizin her biri farklı projelerle bu değerleri aşılıyor öğrencilerimize: Mühendisler güneş enerjisiyle çalışan arabalar üretiyor, robotlar tasarlıyor; beşeri bilimlerle uğraşan öğrencilerimiz gönüllü sosyal duyarlılık projelerine katılıyor, genç yönetici adaylarımız sürdürülebilirlik üzerine kafa yoruyor. Tüm bunlar disiplinlerarası bir yaklaşımla çeşitli fakülte öğretim görevlileri tarafından destekleniyor. Eğitim felsefemizde söylediğimiz herşeyi projelerle hayata geçiriyoruz, uygulama alanları yaratıyoruz. Türkiye’nin yeni binyılda, yeni teknolojilere açık insan kaynağına ihtiyacı var. Biz bu topluma liderler ve bilginin sınırlarını yeniden tanımlayan bireyler yetiştiriyoruz. Yurtdışı üniversite bağlantılarımız, uluslararası kriterlere uygun eğitim müfredatımız ve teknolojik altyapımız sayesinde dünyanın her yerinde geçerli bir diploma sunuyoruz. Öğrencilerimizin lisans eğitimlerinin bir bölümünü yurtdışında bir üniversitede geçirebilmeleri amacıyla dünyanın dört bir tarafındaki üniversitelerle anlaşmalar imzalıyoruz. Yabancı dil öğrenmenin öğrenci için bir sorun değil, tatlı bir deneyim olması için İngilizce Hazırlık Okulu ile sınırlamıyoruz eğitimi. Dileyen öğrenci İngilizce hazırlık programını yurtdışında anlaşmalı bir kurumda alabiliyor.

Uluslararası bir üniversite olmayı ve mezunlarımıza her yıl yeni yurtdışı olanaklarını sunmayı amaçlıyoruz. Yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünya ülkelerinde kabul gören bir diploma yeterli değil bizim için. Mezunlarımızın global arenada iş olanaklarına kavuşmasını sağlamak için yeni projeler üretiyoruz.

Eğitim sistemimiz salt bilgi üretmek ve kullanmakla sınırlı değil. Sistemimizin en önemli özelliklerinden birisi, öğrencinin hangi bölümden olduğuna bakılmaksızın seçimine sunulan genel eğitim dersleri. Uygarlık tarihinden müzik kültürüne, İtalyanca’dan Bilim Felsefesi’ne, Politik Psikoloji’den İstanbul’u İstanbul aşığı üstadlardan dinleyebileceğiniz İstanbul dersine kadar geniş bir yelpazemiz var. Bölüm derslerini aksatmadan her alanda donanımlı bir eğitim almak böylece mümkün oluyor.
Öğrencilerin çok çeşitli alanlarda çalışmasına ve sevdikleri konularda uzmanlaşmalarına olanak tanımak üzere 6 fakültemiz var. Fen-Edebiyat, Mimarlık, Hukuk, Mühendislik, İşletme ve İletişim Fakülteleri’nin her biri, Türkiye’nin en değerli öğretim kadrolarıyla zenginleşiyor. Araştırma ve projelere verdiğimiz destek, Türkiye’nin en değerli öğretim görevlilerinin yanı sıra, yeni mezun olup Türk yükseköğretim sistemine kazandırmayı amaçladığımız öğretim elemanlarının gelişimine katkıda bulunuyor. Genç akademisyen adaylarımızı, doktora çalışmalarını yurtdışında sürdürmeleri ve bu coğrafyaya dünyanın dört bir yanından bilgi ve deneyim aktarmaları için yurtdışı üniversitelere yolluyoruz. Biz eğitim kadrolarının eğtimine önem veriyoruz.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde 396 tam zamanlı ve 140 yarı zamanlı olmak üzere toplam 536 öğretim elemanı görev yapmaktadır. 4809 lisans, 1519 önlisans, 1380 yüksek lisans öğrencisi olmak üzere toplam 7708 öğrencisi vardır. Öğrencilerin %23’ü burslu okumaktadır. Toplam mezun sayısı 2605’dir.

Toplumsal duyarlılığımız öğrencilerimizle sınırlı değil. İstanbul’lu ve Beşiktaş’lı bir üniversite olarak çevremizi de eğitmekle görevlendirdik kendimizi. Dünyanın İstanbul’u yeni bir gözle tanımasına katkıda bulunmak üzere İstanbul 2010 Kültür Başkenti projelerinde yer alıyoruz. Bir yandan da toplumun tüm kesimlerini bilimsel, tarafsız, açık ve katılımcı bir tutum içinde değerli akademisyenler ve konuşmacılarla buluşturduğumuz Toplum Akademisi’ni sürdürüyoruz.
CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA
DÜNYANIN İLK 500 ÜNİVERSİTESİ ARASINDA OLMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞIYORUZ.
aliizm - avatarı
aliizm
Ziyaretçi
2 Temmuz 2008       Mesaj #3
aliizm - avatarı
Ziyaretçi
2. Böte kurultayında eskiskler olsada Bahçeşehir Üniversitesi son dakika golleriyle Böte kurultayını kurtardı...Özellikle bağaz turu hepimizin gönlünü çaldı Msn Happy Teşekkürler tekrar...

Balıkesir Üniversitesi...