Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Sipahi Nedir?

Gösterim: 8.852 | Cevap: 1 Sipahi ne demek, anlamı, tanımı.
Gabriella
3 Nisan 2008 19:04   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Sipahi - Sipahi Nedir - Sipahi Hakkında

sipahi
isim, tarih (sipa:hi Farsça sip¥h³

Osmanlılarda tımar sahibi bir sınıf atlı asker:
"Bazı sipahi ağası gibi mağrurdu, kimi cengâver tavırlı ve sakindi."- Y. K. Beyatlı.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 4 Nisan 2008 22:13
2 Kasım 2015 23:05   |   Mesaj #2   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ankara

9.555
13.410 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 06-06-2015

Cvp: Sipahi Nedir?

SİPAHİ a. (fars. sipah'tan sipahi).
1. OsmanlI imparatorluğu’nda iki sınıf atlı askere verilen ad. (Bk. ansikl. böl.)
2. XVIII. ve XIX. yy.'larda Fransızlar’ın, Portekizliler'in ve Ingilizler’in hizmetine giren hintli askerlere verilen ad.

—ikt. tar. Sipahi senedi, sipahilerin tımarları içinde bulunan devlete ait toprakları çiftçilere dağıtırken verdikleri belgenin adı. (Tapu temessükü de denirdi.)

—Kur. tar. Sipahi ağası, kapıkulu süvarilerinin birinci bölüğünün komutanına verilen ad. || Sipahi bölüğü ya da sipah bölüğü, kapıkulu süvarilerinin birinci bölüğüne verilen ad.

—ANSİKL. Osmanlı imparatorluğu'nda kendine özgü bir askeri soyluluğu temsil eden tımarlı sipahiler, tasarruflarına verilen arazinin (tımar) bazı gelirlerine karşılık, kanunun öngördüğü sayıda atlı asker (cebeli) beslemek, donatmak ve sefer sırasında cebelileriyle birlikte orduya katılmak zorundaydılar.
Barış döneminde tımar topraklarını işletmekle yükümlü olan sipahi, reaya çiftliklerine bölünmüş tımar toprağını tapu resmi karşılığında reayaya kiraya verirdi. Ayrıca sipahiye kendi geçimini sağlamak üzere işleyebileceği ya da kiraya verebileceği "hassa çiftlik" adı verilen, genellikle bir çift öküzün işleyebileceği büyüklükte bir toprak ayrılmıştı. Sipahi, tımar toprağı üzerindeki reayanın kanun tarafından türleri ve miktarları belirlenen vergilerini toplar, bununla askeri yükümlülüklerini yerine getirirdi. Ne arazinin ne de üstündeki köylünün sahibi olmadığı halde sipahiye “sahib-i arz", "sahib-i raiyet" de denirdi.
Askeri yükümlülüklerini yerine getirmeyen ya da tımar arazisiyle ilişkisini kesen sipahinin tımarı geri alınırdı. Ancak bu seyrek görülen bir durumdu. Sipahi, tımarını kaybetse de hemen reaya statüsüne geçirilmez, bir s "re açıkta kaldıktan sonra yeni bir tımar için başvurabilirdi. Ölen sipahilerin tımarları oğullarına verilirdi.
Flem savaşlarda yararlık gösteren kullar hem de reaya kökenli askerler kendi lerine tımar verilmesi sonucu sipahi sınıfına geçebilirlerdi. Ancak reayanın sipahi yazılması az görülen bir durumdu.
XVI. yy.'da osmanlı ordusunun çoğunluğunu oluşturan tımarlı sipahiler XVII. yy.'dan başlayarak önemlerini kaybetmeye başladılar. XVIII. yy.'da sayıları ve önemleri iyice azalmıştı. 1847’de Abdülmecit bir fermanla kalan sipahileri emekli etti. (TIMAR.)
Timarlı sipahilerin yanı sıra kapıkulu ordusunun atlı sınıfına da "sipahi" deniliyordu. (KAPIKULU SÜVARİLERİ.)

Kaynak: Büyük Larousse
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Sipahi Nedir? benzer konular

Nesrin Sipahi - Yağmur Seninle Güzel
Nesrin Sipahi - Yağmur Seninle Güzel / Türkçe şarkı sözleriyağmur seninle güzel gel sarıl bana tekrarla sevdiğini al kollarına yağmur durmadan yağsın sen yanımdan ayrılma gel uzat ellerini ıslanmış saçlarıma yağmur seninle güzel haydi sarıl bana bak ne kadar özledim gel tut ellerimi ...
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Eylül 2014 23:58
Nesrin Sipahi
Yeşilköy ilkokulu ve Bakırköy ortaokulunu bitirdikten sonra Sanat Okulu'nun Moda ve Dikiş bölümüne girmiştir. İngilizce öğrenmek için Amerikan okuluna kaydolur. Önce batı müziği ve şan eğitimi alan Sipahi'nin Türk sanat müzigine olan yeteneği, İstanbul Konservatuarı'nda Ahmet Nuri Canaydın...
Forum: Müzik tr Cevap: 2
Son Mesaj: 12 Eylül 2014 11:16
Tımarlı Sipahi
Osmanli eyâlet kuvvetlerinin en kalabalik ve önemli sinifini timarli sipahi denilen atli birlikler meydana getiriyordu. Devletin büyüyüp gelismesinde baslica rolü oynayan toprakli ve timarli süvari teskilâti, daha önceki Müslüman Türk devletlerinde de vardi. Osmanlilar, bu sistemi daha da...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 4
Son Mesaj: 10 Nisan 2013 14:37
İlkay Sipahi - Sarılıp Günahına
İlkay Sipahi - Sarılıp Günahına Gün seninle başlar güne seninle uyanır bu yüz seninle kapanır gözüm Hayat seninle başlar yalnız seninle geçer bu güz Seninle biter her sözüm Ah gülüm benim
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 12 Temmuz 2010 11:33
 
Sayfa 0.132 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu