Arama

Nezaket Nedir?

Güncelleme: 1 Ocak 2016 Gösterim: 8.146 Cevap: 1
SiyahLALE - avatarı
SiyahLALE
Ziyaretçi
7 Kasım 2008       Mesaj #1
SiyahLALE - avatarı
Ziyaretçi
nezaket
isim (neza:ket) Arapça nez¥ket
Sponsorlu Bağlantılar

1 . Başkalarına karşı saygılı ve incelikle davranma, incelik, naziklik, zarafet:
"Dillere destan İstanbul nezaketini o evde gördüm, ağzım açık kaldı."- A. Kutlu.
2 . mecaz Dikkatli davranma.

Atasözü, deyim be birleik fiiller

nezaket kesbetmek
nezaket göstermek

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
1 Ocak 2016       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
NEZAKET, -ti a. (fars. nâzik'ten osm. ar. nezâket).
1. Başkalarına karşı saygılı, nazik, ince davranma; bu biçimde davranan bir kimsenin, davranışlarının niteliği; incelik, kibarlık: Nezaketi ve güzelliğiyle dikkat çekiyor.
Sponsorlu Bağlantılar
2. Saygılı, kibar, ince davranış, incelik, naziklik: Bana yer ayırtmanız büyük bir nezaket.
3. Dikkatli davranmayı gerektiren önemli iş ya da durum: Durumun nezaketini yeterince anladıklarını sanmıyorum.
4. Nezaket icabı. incelik gereği olarak. || Nezaket kesp etmek, dikkat ve önemle üzerinde durulmayı gerektirir nazik bir durum almak. || Nezaket satmak, nezaket taslamak, kibar ve ince olmadığı halde öyleymiş gibi görünmeye çalışmak. ||... mak(+ma) nezaketini göstermek, incelikle, kibarlıkla bir şey yapmayı kabul etmek: Bana arabama kadar eşlik etmek nezaketini gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

—Dilbil. Nezaket biçimi, konuşucunun nezaket göstermek için kullandığı dilbilgisi biçimi (örn.çoğul).

Kaynak: Büyük Larousse