Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Serim Nedir?

Gösterim: 7.025 | Cevap: 0 Serim ne demek, anlamı, tanımı.
23 Mayıs 2011 10:55   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.434 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Serim - Serim Nedir - Serim Hakkında

Serim
TDK & Vikipedi

isim

1 .
Serme işi.
2 .
(edebiyat) Oyun, roman, hikâye, masal vb. anlatı türlerinde kişilerin ve çevrenin tanıtıldığı, konunun, olayın anlatılmaya başlandığı bölüm.

Serim (İngilizce: Exposition), oyun, roman, hikâye, masal, senaryo, vb. anlatı türlerinde kişilerin ve çevrenin tanıtıldığı, konunun, olayın anlatılmaya başlandığı bölümdür.
Mevcut anlatı türünde; kim, nerede ve nasıl bir ortamda bulunuyor sorularına yanıt verilen bölümdür. Bu bölüm mutlaka bir beklenti içerir. Bu bölümde mekan, zaman, kahramanlar ve onların durumları sergilenir. Bu bölümde olaylar ve kahramanlıklar henüz bir dramatik anlaşmazlık oluşturacak seviyeye gelmez. Lakin izleyici söz konusu anlatı türünün trajik, dramatik ya da komik mi olduğunu anlayabilir.
Serim kısmı anlatı türünün izleyici ya da okuyu tarafından devam edilip edilmeyeceğini belirler. Bu yüzden serim bölümü uzatılmamalı ve içinde çeşitli açılardan gelişmeye açık birçok olayın tohumlarını içermelidir. Serim bölümü olayın gelişimini hazırlayacak belirtiler veya tasvirlerle başlamalıdır. Ve izleyicinin merakını uyandırıcak bir çok "bilinmeyen" ile dolu olmalıdır. Sergilemenin en karakteristik özelliklerinden biri dramatik anlaşmazlıkları oluşturacak güçler arasındaki çözümün bir çok çeşitini içermesidir. Ama serim bölümünün bu sorunlardan herhangi birinin çözümünü içermesi yapıttaki önemli bir bozukluğu haber verir.

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Serim Nedir? benzer konular

Serim, düğüm ve çözüm nedir, açıklar mısınız?
Hikayede serim, düğüm ve çözüm nedir, ne anlama gelir, bir hikayede serim, düğüm ve çözüm bölümleri nasıl anlaşılır ve ayırt edilir? Serim, düğüm ve çözüm nedir, açıklar mısınız?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Nisan 2015 10:45
 
Sayfa 0.135 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu