Arama

Özlü Sözlü Doğrular - Tek Mesaj #16

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ekim 2005       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
HAYATTAKI EN DEGERLI SEYLER

Bir grup ögrenciden Dünyanin Yedi Harikasi'nin neler oldugunu
düsündüklerine dair bir liste yapmalari istenir. Aralarinda
anlasmazliklar çikmasina ragmen asagidakiler en fazla oyu
alanlardir:

1)- Misir'in Büyük Piramitleri
2)- Tac Mahal (Taj Mahal)
3)- Büyük Kanyon (Grand Canyon)
4)- Panama Kanali
5)- Empire State Binasi
6)- St. Peter Bazilikasi (St. Peter's Basilica)
7)- Çin Seddi (China's Great Wall)

Ögretmen oylari toplarken, sessizce duran bir kiz ögrencisinin henüz
kagidini vermemis oldugunu farkeder. Sonra ögrencisine kendi
hazirladigi liste ile ilgili bir problem olup olmadigini sorar.
Kiz ögrenci ise "Evet, biraz. O kadar çok sey var ki, bir türlü
karar veremiyorum" der.
Ögretmen de ögrencisine "Peki, söyle bakalim senin listende neler
var, belki biz sana yardimci olabiliriz" der.
Kiz ögrenci önce duraksar ve sonra okumaya baslar: "Bence Dünyanin
Yedi Harikasi :

1)- görmek
2)- duymak
3)- dokunmak
4)- tatmak
5)- hissetmek
6)- gülmek
7)- ve sevmek...

Odada sinek uçsa sesi duyulacak sekilde bir sessizlik oldu. Basit,
siradan ve normal olarak düsündügümüz ve gözden kaçirdigimiz seyler
gerçekte ne kadar da mükemmeldirler.

Samimi bir hatirlatma:

Hayattaki en degerli seyler
satin alinamayanlardir.

Size soyle bir sorum var; Ya kor olacaksiniz, yada sagir. Hangisini secerdiniz?Asla değiştiremeyeceğin şeyler için üzülme. Değiştirebileceğin ama istediğin halde değiştiremediğin şeyler için mutsuz ol veya ağla. Asla "bir daha sevmeyeceğim" deme. Mahcup olursun. Asla sevgiyi arama, çünkü sen aradıkça o saklanır kapı arkalarına. Sevgi seni istedi mi bulur, zamanı vardır. Tıpkı baharı, kışın arasan da bulamayacağın gibi. Ya da bulsan da asla onun gerçek bir bahar olmadığını kabul etmek zorunda olacağın gibi. O bulduğun sadece bir aldanmışlıktır. Aldanırsan, tıpkı kış ortasında çiçek açan erik ağaçlarına dönersin. Kışın ortasında sevinçten çiçek açarsın. Kış gerçek yüzünü gösterince de donarsın; anlarsın ki yaşadığın bahar kış ortasında yaşanan yalancı bir baharmış. Erik ağacı gibi donarsın o zaman ve o yaz boşa geçer. Meyvesiz, kimsesiz. Sevgi aranmaz. Sevgi istedi mi seni bulur. Hiç ummadığın bir anda arkanda beliren bir dost olur bu bazen. Otobüs durağında ensende hissettiğin bir nefes alır gülürür seni sevgiye. Bir tesadüf sana sevgiyi taşır. Sen sevgiyi aramamışsındır. Tıpkı gecikse de gelen ve geleceğinden emin olduğun bahar gibi. Tıpkı bir sabah kalktığında baharın pürüzsüz yüzü ile karşılaşman gibi bulmuştur seni sevgi.
Sevgiyi kaybederken de cesur olmalısın. Yüreğin dolu olmalı sabır ve güçle. Her kaybedilen kazanılan bir derstir zaten. Sevgi çok şey öğretir severken ve kaybederken. Sevgiyi kaybederken aslında onu hiç kaybetmek istemediğini öğrenirsin. Sevgiyi kaybederken, onu kaybetmenin, bulmak kadar güç olmadığını ama acısına katlanmanın ne güç olduğunu öğrenirsin. Sahipken sevgiye hep yanında olacakmış gibi onu hoyratça harcamışsındır. Kaybettiğinde ise her an yanında olacağına inanmakla ne büyük yanlış yaptığını anlarsın. Ve bir dahaki sevginde daha temkinlisindir. Hem severken, hem kaybederken. Bir önceki sevgi öğretmiştir bunu sana. Her kayıp bir derstir alman gereken. Çünkü hiçbir sevgi tek başına var olamaz. Ayrılamaz daha öncekilerden...


Belki, ALLAH yanlış insanlarla tanışmamızı istedi
doğru insanı tanımadan önce, böylece en sonunda
doğru insanla tanışdığımızda, bu hediyenin ne yüce olduğunu
anlamamız için.

Belki, mutluluk kapısı kapandığında, başkası açılıyordur,
fakat böyle zamanlarda kapanan kapıya öyle uzun bakarız ki, bizim için açılan diğer kapıyı görmeyiz bile.

Belki, en iyi arkadaşlık, bir monitor karşısında yazıştığınız,tek bir kelime resim görmediğiniz, ve giderken bunun hayatınızdaki en iyi sohbet olduğunu düşündüğünüz kişilerde saklıdır.

Belki, elimizde olanın kıymetini kaybettiğimizde anladığımız doğru olabilir, fakat elimize gelene kadar neler kaçırdığımızın farkına varamadığımız da doğrudur.
Birine sevginizin tümünü sunmak, asla sizi de aynı şekilde seveceğinin garantisi değildir.

Sevgiye karşılık beklemeyin; Sadece sevginin karşıdakinin kalbinde büyümesini bekleyin; fakat olmazsa da, sizin kalbinizde büyüdüğüne emin olun.
Birine çarpılmak için bir an yeterlidir, birinden hoşlanmak bir saat, ve birini sevmek içinde bir gün yeterlidir, ama birini unutmak ise bir ömür sürer.
Görünüşe aldanmayın; kandırıcı olabilir. Zenginliğe aldanmayın; yok olur gidebilir. Sizi güldüren birini seçin çünkü karanlık bir günü aydınlatan şey bir gülümsemedir.
Kalbinizi gülümsetebilen birini bulun.
Öyle zamanlar vardır ki, bazen birini öylesine çok özlersiniz ki, onu hayallerinizden çıkarıp, gerçek hayatta kucaklamak istersiniz. Hayal etmek istediğiniz şeyi hayal edin, gitmek istediğiniz yere gidin, olmak istediğiniz kişi olun, çünkü yaşayabileceğiniz tek bir hayatınız var, ve tüm bunları yapabilmek için tek bir şansınız.
Sizi tatlı kılacak kadar yeterli mutluluğunuz olsun, güçlü kılacak kadar acı deneyiminiz, insan kılacak kadar üzüntünüz, ve sizi mutlu kılmaya yetecek kadar umudunuz
olsun. Daima kendinizi başkalarının ayakkabılarına koyun. Eğer ayaklarınız acıyorsa, o kişininkiler de acıyordur
En mutlu kişiler, herşeyin en iyisine sahip olanlardır.Görüşmek üzere....
Son düzenleyen ByKatip; 13 Kasım 2005 13:20 Sebep: flood