Arama

GusinapsE - avatarı
GusinapsE
Ziyaretçi
3 Mayıs 2006       Mesaj #8
GusinapsE - avatarı
Ziyaretçi
Mehter

Dünyanın en eski askeri bandosudur. Çalgılar çevgen kös nakkare davul zurna ve zil bulunur. Yeniçeri ocağının bir parçasıydı. Bu ocak kaldırılınca kapatıldı sonra yeniden açıldı. Günümüzde en ünlüleri fatih ve eyüp mehteran bölükleridir. 13yy. ilk kez yazılı kaynakta Mehter adı geçiyor.

Takım

'Altı kat', 'yedi kat' ve 'dokuz katlı' takım. 'Dokuz katlı' takım , kös, davul, nakkare, halile, çevgan, nefir, boru seslerden oluşuyor. Mehterhane-i Hakani veya Mehterhane-i Hümayun, Padishah Mehteri 18 katlı takımdan oluşuyordu ,özelikle savaşzamanlarda.

Sesler
  • Tuğlar
  • Çorbacıbaşı
  • Sancaklar
  • Zurnazen
  • Boruzen
  • Zilzen
  • Davulzen
  • Cevgen
  • Kös
  • Nakkrezen

Marş örnekleri
  • Gülbank
Allah Allah Celilü'l- Cebbâr,Muinü's-Settâr,Hâliku'l-leyli ve'n-Nehâr,Lâyezâl, Zü'l-Celâl,birdir Allah! Ânın birliğine,Resûl-ü Enbiyâ Peygamberimiz Cenâb-ıAhmed-i Mahmûd-u Muhammed MustafaÂl-i evlâd-ı Resûl-i Müctebâ imdâd-ı ruhâniyetine!Piran mürşidin, âşıkin, vâsilin hamele-i Kur'ân,güzeştegân, ehl-i imân ervâhına, avn-ü inâyetine!Halifetü'l-İslâm es sultân İbni's-sultânbil-cümle İslâmın necât ve seâdet ve selâmetine,pirler, erenler, üçler, yediler, kırklar, göçenler,demine devrânına Hû diyelimHuuuHuuuEli kan, kılıcı kan, sinesi üryân, ciğeri püryânmeydân-ı şehâdette Allah yoluna revân.Gazâ-yı şühedâya Cemâl-i Hak görünür ıyân.Kahrımız, gazabımız düşmana ziyân!Eûzubillâh, Eûzubillâh. Hüdâ'ya şükr-i bihad,lâilâhe illallâh! El-melikü'l- Hakku'l mübin!Muhammedü'r- Resûlullah, Sâdıkü'l-va'dü'l Emin!İnnâ Fetehnâ leke fethan mübinâ ve yensurekallâhunasran aziza! Ey padişah-ı halifetullah,Es Selâmu aleyke avnullah! Sensin hâris-i din-i mübin,hâris-i Şeriatullah! Uğrun açık olsun ey padişahım,Emr-i ikbâlin mecid! Hûdâ kılıcını keskin eylesin,nûr-ı şân satvetine gün gibi medid! Rûh-ı pâk-ıFâhri âlemi hoşnûd etsin; Hak,gazâyı ekberin etsin mübârek ve said.Nasrunminallahi ve fethün karin. Ve beşşiri'l- mü'minin'Yaaa! MuhammedYektir Allah Yektir AllahYektir Allahİllallah
  • Ceddin Deden
Ceddin deden, neslin baban Hep kahraman Türk milleti Orduların, pekçok zaman Vermiştiler dünyaya şan. Türk milleti, Türk milleti Aşk ile sev milliyeti Kahret vatan düşmanını Çeksin o mel'un zilleti.
  • Gafil Ne Bilir
Gâfil ne bilir neş’ve-i pür-şevk-i vegâyıMeydân-ı celâdetteki envar-ı sefâyıMerdân-ı gazâ aşk ile tekbir tekbirler alıncaTitretti yine, rû-yı zemin arş-ı semâyı.Allah yolunda cenk edelim şân alalım şanKur’an’da vaadediyor Hazret’i Yezdan.Farzeyledi Hallak-ı Cihan, harb-ü cihadı,Hep cenk ile yükselmede ecdadımın adı...Dünyaları feth eyleyen ecdadımız EL HAK,Adil idi, hıfzeyler idi, Hak-kı ibadı...Allah yolunda cenk edelim şân alalım şanKur’an’da vaadediyor Hazret’i Yezdan
  • Buna Er Meydanı Derler
Buna er meydanı derler Bunda söz olmaz yandım aman aman Çifte yürekli erkekler Şahım gelir bu yane yandım aman aman. Ele bele dine imânım İhanet olmaz yandım aman aman Okurlar fermânı imanım Yandım kıyarlar cane yandım aman aman.
Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik, Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik. Aktolgalı beylerbeyi haykırdı: İlerle ! Bir yaz günü geçtik Tuna'dan kafilelerle... Şimşek gibi, bir semte atıldık yedi koldan, Şimşek gibi Türk atlarının geçtiği yolda

Akıncılar Marşı

Bir gün dolu dizgin boşanan atlarımızla, Birden yedi kat arşa kanatlandık o hızla... Cennette bugün gülleri açmış görürüz de, Hala o kızıl hatıra titrer gözümüzde. Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik, Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik