Arama

Fırat Üniversitesi - Tek Mesaj #2

kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
24 Temmuz 2008       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
________________________________YÜKSEKOKULLAR____________________________
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu:
Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 1992 yılında Fen-Edebiyat fakültesine bağlı bir bölüm olarak kuruldu. yüksekokulumuz ilk mezunlarını 1995-96 eğitim ve öğretim döneminde Beden Eğitimi ve Spor Bölümü olarak vermiştir. 1997 yılından itibaren de Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak eğitim ve öğretimini sürdürmektedir. Yüksekokulumuz; 2 Profesör, 4 Yardımcı Doçent, 1 Uzman, 1Öğretim görevlisi, 2 Okutman (1’i Doktorasını bitirmiş durumda) ve 4 Araştırma Görevlisi (2’si Doktorasını bitirmiş durumda) olmak üzere toplam 14 akademik personel ile eğitim ve öğretimini sürdürmektedir. Yüksekokulumuzun bünyesinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Spor Yöneticiliği Bölümü olmak üzere iki bölüm bulunmaktadır. Spor yöneticiliği bölümüne ilk öğrenci alımı bu yıl yapıldı. Yüksekokulumuz; 1 adet Ana Bina (içerisinde idari birimler ve 3 adet derslik bulunmaktadır), 1 adet Kapalı Spor Salonu, 1adet Çim Futbol Sahası, 1 Adet Toprak Futbol Sahası, 1 Atletizm Pisti, 1 adet Cimnastik Salonu, 1 adet Halter Salonu, 1 adet Masa Tenisi Salonu ile eğitim vermektedir.
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ,Beden Eğitimi ve Spor Yöneticiliği bölümlerini bunyeside bulundurmaktadır.
Sosyal Bilimler Yüksek Okulu:
Yüksekokulumuz bölgenin ara insan gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla 1986 - 1987 öğretim yılında Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programıyla Elazığ Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak eğitim ve öğretimine başlamış, 1987 - 1988 öğretim yılında Turizm ve Otelcilik Programı, 1992 - 1993 öğretim yılında da Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı açılmıştır. Elazığ Meslek Yüksekokulu’nun, 27/11/1992 tarihinden itibaren iki ayrı Yüksekokula ( Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu - Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ) dönüştürülmesinden sonra mevcut üç program ( Büro Yönetimi ve Sekreterlik - Turizm ve Otelcilik - Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ) Sosyal Bilimler bünyesine dahil edilmiştir. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının 20/09/1994 tarih ve B.30.0.00.00.03-04-02.2047/22135 sayılı yazıları ile Yüksekokulumuz bünyesinde İşletmecilik ve Mahalli İdareler Programları açılması uygun görülmüştür. 1998 - 1999 Öğretim Yılında bu bölümler de ikinci eğitim kısımları açılmıştır. Eğitim ve öğretim süresi 4 yarıyıl olan okulumuz bünyesinde, 5 bölüm bulunmaktadır ; Muhasebe, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Mahalli İdareler,İşletme bölümleridir. Elazığ Sağlık Yüksekokulu:

Fırat Üniversitesi Elazığ Sağlık Yüksekokulu 1996 yılında açılmış ve 1997-1998 eğitim öğretim yılında öğrenci almaya başlamıştır. 4 yıllık lisans eğitiminin verildiği yüksekokulumuzda Ebelik, Hemşirelik ve Sağlık Memurluğu bölümleri bulunmaktadır. İlk Öğrenci alınan yılda her üç bölümede 20’şer öğrenci alınarak 60 öğrenci ile eğitime başlanılırken 2002-2003 öğretim yılında Yüksek okulumuzdaki öğrenci sayısı 420’ye çıkmıştır. Yüksekokulumuz; toplumun değişen sağlık ihtiyaçlarının ışığı altında her türlü tıbbı bakım ve hizmeti verebilecek, araştırma ve uygulama yapabilecek, hastane ve diğer sağlık kurumlarında sahasında başarılı işler yapabilecek ebe hemşire ve sağlık memuru yetiştirmeyi amaç edinmiştir. F.Ü. Elazığ Sağlık Yüksekokulunda 1 doçent, 3 yardımcı Doçent ve 10 Öğretim görevlisi görev yapmaktadır. Ayrıca Üniversitemiz Tıp Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, S.H.M.Y.O., Beden Eğitimi ve Spor Y.O., Yabancı Diller ve Enformatik bölümünde görev yapan Öğretim Elamanları ilgili dersleri vermek üzere görevlendirilmektedirler. Yüksekoukulumuzda okuyan öğrenciler 4 yıllık öğrenim hayatları boyunca ilimizde bulunan F.Ü. Fırat Tıp Merkezi, Elazığ Devlet Hastanesi, SSK Bölge Hastanesi, Sara Hatun Doğumevi, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile ilimizdeki bütün sağlık ocaklarında uygulamalara katılarak tüm disiplinlerde mesleklerinin gerektirdiği uygulamaları öğrenmektedirler. Nitelikli sağlık personeli olarak mezun olan arkadaşlarımızın tamamına yakın bir kısmı şu anda bir sağlık kurumunda mesleklerini başarılı bir sekilde icra etmektedirler.
Ebelik,Hemşirelik,Sağlık Memurluğu proğramlarıyla eğitim vermektedir.
_________________________MESLEK YÜKSEKOKULLARI___________________________
Bingöl Meslek Yüksekokulu:
Elektirik,İnşaat, Arıcılık,Hayvan Yetiştirme ,Tarla Bitkileri,Su Ürünleri
Bilgisayar Proğramcılığı,Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Hazır Giyim bölümleriyle eğitim ve öğretim vermektedir.
Kemaliye Meslek Yüksekokulu:
2 Nisan 1996’da 2 Yıllık "Su Ürünleri" ve "Arıcılık" programları bulunan bir meslek yüksekokulunun Kemaliye’de açılması, Fırat Üniversitesi Senatosu’nda karara bağlanmış ve 5 Haziran 1996’da YÖK kararıyla Kemaliye Meslek Yüksekokulu açılmıştır. Daha sonra bu programlara ilave olarak; 1997’de Bilgisayar Destekli Tasarım ve Halıcılık Programları, 1998’de İpekböcekçiliği Programı, 2003’te de Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama eğitim programı faaliyete başlamıştır.

Arıcılık,Su Ürünleri,Bilgisayar Destekli Tasarım,Halıcılık,İpekböcekçiliği, Bilgisayar Proğramlama ve Teknikerliği bölümlerini bunyesinde bulundurmaktadır.

Tunceli Meslek Yükseokulu:
Tunceli Meslek Yüksekokulu 1983-1984 Öğretim Yılında Fırat Üniversitesi bünyesinde Elazığ’da öğretime başlamış, ilk mezunlarını 1985 yılında Elazığ’da vermiştir.1987-1988 Öğretim Yılında Tunceli’ye nakil edilmiştir. Teknik programlar bünyesinde Elektrik, İnşaat, Ayrıca 2002-2003 Eğitim ve Öğretim Yılında öğrenime devam eden iki program daha açılmıştır. Bilgisayar Programcılığı ile Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programları vardır. İki yıllık öğrenimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler “Tekniker” ünvanı alarak mezun olmaktadır. Amacımız, ülkenin ihtiyacı olan ara insan gücü kadrosunu Atatürk İlkeleri doğrultusunda eğitilmiş, Atatürk İnkılaplarını hayat felsefesi edinmiş, Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen aydınlar olarak yetiştirmek; Türk kültürünü, medeniyetini, tarihini bilimsel araştırmalar ve kültürel faaliyetlerle halkımıza götürmektir. YERLEŞİM DURUMU : Yüksekokulumuz Tunceli ili merkezinden 7 km uzaklıkta olup, 90.000 m2’lik bir alan üzerine kurulmuştur. Toplam 7 adet prefabrik, 1 adet 3 katlı, 1 adet 2 katlı,1 adet ise 1 katlı betonarme eğitim ve hizmet binamız mevcuttur. Eğitim ve öğretim ile idari hizmetler betonarme binalarda verilmektedir. Ayrıca, 2 adet 4 katlı ( toplam 16 dairelik ), 1 adet ise iki katlı ( toplam 4 dairelik ) lojman binamız mevcuttur. PERSONEL VE KADRO DURUMU: Yüksekokulumuzda 1 Profesör, 2 Doktor Öğr..Gör. , 5 Öğretim Görevlisi ve 5 Okutman olmak üzere toplam 13 Öğretim elemanı fiilen görev yapmaktadır. Bunların dışında 2 öğretim elemanı da ders ücreti karşılığında Yüksekokulumuzda ders vermektedir. Barınma ve Yurt Durumu : Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından 750 öğrenci kapasiteli Kız-Erkek Öğrenci Yurdu yapılmış olup hizmet vermektedir. Yemek ve Beslenme Durumu: Öğrencilerimize hafta içi, hafta sonu ve resmi tatiller dahil öğlen ve akşam yemekleri fiş ile yendiği takdirde 1.000.000 TL karşılığında verilmektedir. Dinlenme, Eğlence Durumu: Meslek Yüksekokulumuza devredilen eski Tarım Meslek Lisesinden mülga binalardan oluşan ek bir ünitenin Tunceli Valiliğinin acil destek programlarından karşılanan yardımlarıyla onarılarak okuma, dinlenme, tenis, kantin ve kafeterya olarak öğrencilerin hizmetine girmiştir. Bu öğrencilere ait sosyal tesislerimiz 06:00 - 23:00 arası hizmet vermektedir. Yüksekokulumuzda kapalı spor tesisimiz olmayıp, okulumuz kampüs alanı içerisinde standartlara uygun mini futbol, voleybol ve basketbol sahalarımız mevcut bulunmaktadır. Diğer zamanlarda erkek öğrenci yurdunda ve öğrenci sosyal tesislerinde masa tenisi oynayarak boş zamanlarını değerlendirmektedirler. Zaman, zaman il düzeyinde düzenlenen futbol ve voleybol turnuvalarına da katılmaktayız. Kütüphane Hizmetleri: Yüksekokulumuz C demir başına kayıtlı yayın sayısı 5000 civarındadır LABORATUAR VE DERSLİK DURUMU: Meslek Yüksekokulumuzda 1.Öğretim (Örgün ) İnşaat Programı, Elektrik Programı, 2.Öğretim (Gece) Bilgisayar Programcılığı ile Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programlarına ait donatılmış laboratuarlarımız vardır. Yüksekokulumuzda dört bölüme ait 8 adet normal klasik tipte derslik mevcuttur. Enformatik dersleri için bilgisayar laboratuarında 18 adet bilgisayar mevcuttur.
Bölümler:Elektirik , Bilgisayar Teknolojileri, Muhasebe, İnşaat bölümleriyle eğitim vermektedir.
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu:
1986-1987 öğretim yılında Elazığ Meslek Yüksekokulu adı altında, Sekreterlik Programı, Bilgisayar Programı ve Hemşirelik Programı olmak üzere eğitim öğretime başlamıştır. 1987-1988 öğretim yılında Turizm ve Otelcilik Programı, 1988-1989 öğretim yılında Su Ürünleri Programı açılmıştır. 1990-1991 öğretim yılında YÖK Dünya Bankası II. Endüstriyel Eğitim Projesi kapsamına alınarak, Endüstriyel Elektronik, İnşaat, Elektrik, Kontrol Sistemleri Teknolojisi, Bilgisayar Donanımı, Bilgisayar Programcılığı ve Makine programları açılmıştır. 1992-1993 öğretim yılında Grafik Programı açılmıştır. 1993 yılı başında Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığınca Meslek Yüksekokulumuz, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu adı altında iki ayrı meslek yüksekokuluna ayrılmıştır.
Meslek Yüksekokulumuzda; Endüstriyel Elektronik, İnşaat, Elektrik, Makine, Kontrol Sistemleri Teknolojisi, Bilgisayar Donanımı, Bilgisayar Programcılığı, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi ve Grafik Programları eğitim öğretime devam etmektedir. Yüksekokulumuzda Endüstriyel Elektronik, İnşaat, Elektrik, Makine ve Bilgisayar Programcılığı programlarında ikili eğitim yapılmaktadır. Eğitim öğretim süresi 4 yarıyıldır. 2. ve 3. Yarıyıl sonunda 30 işgünü Endüstriye dayalı eğitim (staj) yaptırılmaktadır. Yüksekokulumuzdan mezun olan öğrencilere Tekniker unvanı verilmektedir. Mezunlarımız özel sektörün ve kamu sektörünün ihtiyacı olan ara insan gücü olarak başarı ile görev yapmaktadırlar. Yüksek okulumuzda 41 öğretim elemanı ve 23 idari personel görev yapmaktadır.Endüstriyel Otomasyon,Bilgisayar Teknolojisi ve Proğramlama,Endüstriye E lektronik ,Elektirik,İnşaat,Biyomedikal Cihaz Teknolojisi,MakineGrafik ,Mobilya ve Dekorasyon, Otomotiv,Tekstil proğramlarıyla eğitimi vermektedir.
Süleyman Demirel Keban Meslek Yüksekokulu:
1991 yılında, sanayi ve endüstride büyük ölçüde ihtiyaç duyulan kaliteli ara insan gücü ihtiyacını karşılamak amacı ile kurulmuştur. Etibank Genel Müdürlüğü Keban Arama Müdürlüğü’ne ait madencilik tesislerinin işletmeye kapatılması üzerine oluşan boşluğu doldurmak ve yukarıda belirtilen amaçları tesis ettirmek üzere, Keban ilçemizde bulunan bu tesisler 01/01/1991 tarihinde yapılan bir protokol ile eğitim ve öğretimde kullanılmak kaydı ile, üniversitemize bedelsiz olarak devredilmiştir. Yüksekokulumuz Su Ürünleri, Maden ve Hidroelektrik Santraller Programları ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 4. Maddesinde belirtilen yükseköğretim amacı doğrultusunda 1992-1993öğretim yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Çevre koruma, Seracılık ve Süs bitkileri programlarında da eğitime 1999-2000 eğitim ve öğretim yılında başlanacaktır. Yaklaşık 103000 m2’lik bir alan üzerinde bulunan tesise ait binalar, başlangıçta sanayi amaçlı olarak yapılmış olup, 1992-1993 eğitim ve öğretim yılında amacına uygun şekilde, tadilata tabi tutularak her yönüyle hazır hale getirilmiş ve yüksekokulumuz, bu tadilat çerçevesinde,küçük bir ilçede öğrencilerimiz için temel ihtiyaç teşkil eden yurt problemi çözülerek binalardan biri 100 kişi kapasiteli erkek öğrenci yurdu, diğer bir binamızda 50 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdu haline getirilmiştir. İhtiyaç duyan bütün öğrencilerimiz bu yurtlarda ikamet etmektedir. Ayrıca 7 adet dershane 2 adet laboratuar, 1 adet çalışma salonu ve kütüphane olacak şekilde 11 salon, 1 idare binası 1 konferans salonu, mevcuttur. AMACI Ülkemizde sanayi ve endüstri için büyük ölçüde ihtiyaç duyulan kaliteli ve eğitilmiş ara insan gücü yetiştirmektir. Dünya çapında döneminin ilk beş projesi içinde yer alan pilot tesis Keban Hidroelektrik Santralinin bulunduğu küçük Keban ilçesinde Yüksekokulumuz, gerek fiziki alt yapısı gerekse bilgi ve tecrübe alış verişi ve uygulama alanı bulunan çevredeki diğer kamu işletmeleri ile uyumlu programlarıyla ilçe bazında ve Türkiye çapında pilot bir yüksek okul olmaya adaydır. İlçe de Hidroelektrik santrale ilaveten D.S.İ’nin pilot balık tesisleri ile maden ocakları ve tüneller bulunmaktadır. Yüksek okulumuzda ise yukarıda bahsedilen işletmelerde öğrencilerin staj ve uygulama alanı olan hidroelektrik santraller, su ürünleri, maden, ipek böcekçiliği, çevre koruma, seracılık ve süs bitkileri hakkında bilgi bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında Türk sanayi ve endüstrisinin ihtiyaç duyduğu uygulama tecrübesi olan başarılı ara insan gücü yetiştirilmesi bakımından yüksekokulumuz önemli bir konumda bulunmaktadır. Su ürünleri, maden, çevre koruma, seracılık ve süs bitkileri programları Türkiye genelinde muhtelif üniversitelerde mevcut olmakla birlikte hidroelektrik santraller programı sadece yüksek okulumuzda bulunmaktadır. Yüksek okulumuz gelişmesi için sayın rektörümüz üniversitemizce sağlanabilecek her türlü imkanı sağlamakta olup, ilave imkanlarla yüksek okulumuz teknik ağırlıklı 4 yıllık fakülte olmaya adaydır.
Sağlık Hizmetkeri Meslek Yüksekokulu:
Elazığ Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitim ve öğretimini sürdüren Hemşirelik Ön lisans Programı, Yüksek Öğretim Kurulunun 07.05.1990 tarih ve 2194 Sayılı kararları ile kurulan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde 1990-1991 Öğretim yılında Eğitim ve Öğretime başlamıştır. 1992-1993 Öğretim yılında Ebelik, Anestezi, Radyoloji, Tıbbi Laboratuvar ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programları açılmıştır. Daha sonra 1997-1998 Öğretim yılı başından itibaren Ebelik ve Hemşirelik Programları Sağlık Yüksekokulu adı ile Lisans düzeyinde eğitim vermek üzere ayrılmıştır. Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi kampüsü içerisinde bulunan 3 katlı Jeoloji Mühendisliği binasının 1. katının tamamı ile 2. katının bir bölümü Yüksekokulumuzun kullanım alanı olarak ayrılmış olup; öğrencilerin eğitim ve öğretimi ayrılan bu mekanda sürdürülmektedir. Yüksekokulumuzda; Anestezi, Radyoloji, Tıbbi Laboratuvar ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programları olmak üzere 4 Program mevcut olup , 8 sınıf ve 1 laboratuvarda eğitim ve öğretim sürdürülmektedir. Yüksekokulumuz akademik ve İdari personelin kullanımında bulunan 15 adet büro ve 1 depo bulunmaktadır. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının bu binadan, yeni yapılan kendi binalarına taşınması sonucu boşalan büroların bir kısmının Yüksekokulumuza tahsis edilmesi ile 1999-2000 Öğretim yılında akademik personel için büro sıkışıklığı da ortadan kalkmış durumdadır. Şu andaki personelimize ve öğrenci sayımıza cevap verebilen dershane ve bürolar mevcuttur. Eğitim-Öğretim yapılacak programlara uygun eğitim materyali, araç, gereç ve donanımlarımız mevcut olup, eğitim amaçlı olarak kullanılmaktadır. Yüksekokulumuzun Üniversite kampüsü içerisinde bulunması nedeniyle, öğrencilerimiz 100 m uzaklıkta bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarından istifade etmektedirler. Kampüs şehrin içinde olduğundan Yüksekokula ulaşım da oldukça kolay ve çabuk olmaktadır. Kampüs içerisine yirmişer dakikalık arayla belediye otobüsleri hizmet vermektedir. Üniversite personelinin ve öğrencilerin istifadesine sunulmuş bulunan ayrı ayrı yemekhaneler ve sosyal tesisler bulunmakta ve hizmet vermektedir. Kapalı spor salonu, açık spor tesisleri, toplantı ve konferans salonları, kütüphane, sağlık merkezi-ünitesi, garaj, misafirhane, çamaşırhane, restorant, kafeler ve diğer sosyal-kültürel imkanların hemen hemen hepsine sahip bulunan Üniversitemizin servis araçlarından da faydalanılmakta, ayrıca Yüksekokulumuz binası içerisindeki kantin kafeteryada öğrencilerin her tür ihtiyaçları karşılanmaktadır. Fırat Üniversitesi bünyesinde eğitim- öğretim hizmetleri veren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu; sağlık kurumlarının ihtiyacı olan Anestezi, Tıbbi Laboratuvar, Radyoloji, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik ile ilgili önlisans düzeyinde sağlık teknikeri yetiştirmekte ve mezunları kamu hastaneleri, özel hastaneler, laboratuvarlar, sağlık klinikleri, özel hekim muayenehaneleri, medikal firmalar vb. sağlık kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmektedir. Sağlık Hizmetleri M.Y.O.’nda Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Laboratuvar, Radyoloji ve Anestezi olmak üzere dört program bulunmaktadır.Su Ürünleri,Maden,hidroelektronik Santraller,İpekböcekçiliği,Çevre Koruma,Süs Bitkileri ve Seracılık,Jeoteknik Teknikerliği proğramlarıyla eğitim vermektedir.
Bunların yanısıra;Bingöl,Maden,Malazgirt Alparslan,Muş ve Sivrice Meslek Yüksekokullarıyla eğitimini sürdürmektedir.