Arama

CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
29 Eylül 2008       Mesaj #186
CrasHofCinneT - avatarı
VIP Pragmatist Çılgın Zat...

Hanımını Hazreti Ömer’e Şikâyet Eden Adam

Hazreti Ömer Radıyallahu anh Efendimizin Halifeliği zamanın da adamın biri karısının ileri geri konuşmasından, bağırıp çağırmasından dolayı karısını Halifeye şikâyete geldi.

Adam, Halife Hazreti Ömer’in kapısının önüne geldiğinde birden kulağına bir kadın konuşması geldi. Biraz durakladı.
Adam kulaklarına inanamadı. İnanamadı çünkü adam bir de ne görsün!
Halife Hazreti Ömer’in hanımı Ümmü Gülsüm kocası Hazreti Ömer’e bağırıp çağırıyor Hazreti Ömer de hiç sesini çıkarmıyordu.
Karısını şikâyete gelen adam kendi kendine şöyle söylendi:

—Ben hanımımın verdiği huzursuzluğu, hanımımın huysuzluğunu, bana bağırıp çağırmasını Halife ye şikâyete geldim ki rahat edeyim, evimdeki huzursuzluğu kaldırayım. Ne yazık ki, başımdaki bela, bendeki dert Halifenin başında da var. En iyisi dönüp gideyim. Dedi.

Adam döndü giderken Hazreti Ömer Radıyallahu anh, onu gördü. Ve:

—Niçin geldin niçin dönüp gidiyorsun? Dedi.
Adam:

—Size hanımımdan şikâyete gelmiştim. Aynı bela aynı dert sizin de başınızda olduğunu görünce şikâyetten vazgeçtim, geri gidiyorum. Dedi.

Bunun üzerine Hazreti Ömer adama şöyle nasihat eder:

—Bak beni iyi dinle. Ailemin bende bazı hakları vardır. Bana olan hizmetleri dolayısıyla benden bu haklarının değerini bilmemi ister. Sabırla yapmış olduğu hakları ve hizmetleri şunlardır:

1-Hanımım cehennem ateşiyle benim aramda bir perdedir.
Gönlüm onunla rahat bulur. Harama bakmam.

2-O benim için evimin bir muhafızıdır.
Ben evimden çıkınca o evimde malımı bekler, evimin bekçiliğini yapar.

3-Elbiselerimi yıkayıp temizler.
Evimin temizliğini evimin diğer işlerini, çocuklarımın temizliğini sabırla yapar.

4-Çocuklarıma bakıyor.
Onları yedirip içiriyor, giydirip kuşandırıyor.

5-O benim ekmeğimi yapar, yemeğimi pişirip önüme koyar.
Bütün bu hizmetleri yerine getirmekte hiç eksiklik yapmaz.

Hazreti Ömer Radıyallahu anh efendimizden bu nasihatleri dinledikten sonra karısını şikâyete gelen adam:

—Sana yapılan bu hizmetler bana da yapılıyor. Sen hoş görüp bu kusurlardan vazgeçtikten sonra ben de hoş görüp geçerim. Ailemin bu gibi kusurlarını aldırış etmem. Dedi. Ve gitti....
Ölmediğine sevindim, hala acı çekebiliyorsun...