Arama

CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
29 Eylül 2008       Mesaj #194
CrasHofCinneT - avatarı
VIP Pragmatist Çılgın Zat...

Bir gun Ebu Zerr radiyallahu teala anhu’ya Rasul-u Ekrem sallallahu teala aleyhi ve sellem dedi ki; 'Git Hazreti Ali’yi cagir.' Ebu Zerr gidip Hazreti Ali radiyallahu teala anhu’yu evinde arayip cagirdi;evinde kimse yoktu.Donup Rasul-u Zisan’a gelerek dedi ki: 'Ya Rasulallah, ben Ali’nin evinde gittim, kimseyi bulamadim, fakat cok acaib bir hadiseye rastladim; bir el degirmeni Hazreti Ali’nin evinde kendiliginden bugday ogutuyordu. 'Hazreti Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bunun uzerine dedi ki:'Ey Eba Zerr;bilmez misin, Allah Teala’nin seyahat edici bazi melekleri vardir; yer yuzunde Hazreti Muhammed sallallahu Teala aleyhi ve sellem’in ehli beytine yardim etmek icin vekil olmuslardir.'

Esmalarin tecelliyelerine muserref olanlar uc kisimdir: Bir kisim, insanlarin kalbine tasarruf etmeye muffaktirlar.
Ikinci kisim, cinlere hakim olurlar .Yani hadimlerin emrlerine girmesiyle halkin hizmetine onlari calistirirlar.
Ucuncu bir kisim daha var ki,melekler onlarin hizmetine kosarlar.Hazreti Ali radiyallahu Teala anhu bu kisimdandir ve melekler onun hizmetine girmislerdir.

Fahreddin Razi radiyallahu Teala anhu der ki : Hazreti Ali radyallahu teala anh’nun kerametleri coktur.Nakledildigine gore,onun meclisinde ve sevdigi kimselerden siyah bir kul vardi.Bir gun hirsizliktan yakalanip Hazreti Ali radyallahu Teala anhu’ya getirildi.
Hazreti Ali radiyallahu Teala anhu ona;
-' Ey dost, mal mi caldin?' dedi
Siyahi kul;
-' Evet,Ya Ali.' cevabini verdi.
Hazreti Ali de kilicini cikarip onun elini kesti.Eli kesik olarak Hazreti Ali radiyallahu Teala anhu’nun meclisinden ayrildi. Yolda Selman-i Pak-i Farisi radiyallahu Teala anhu’ya rastladi.Hazreti Selman, Ibn-ul-Kuva' ile birlikte idi ve siyahiye dedi ki:

-' Senin elini kim kesti?' O da:
-' Mu’minlerin emiri,Muslumanlarin reisi,buyugu ve imami,Hazreti Rasul-u Zisan’in damadi Hazreti Ali radiyallahu Teala anhu kesti.'
Ibn-ul Kuva’ radiyallahu Teala anhu da:
-Ey adam,Ali senin elinin kesti;sen onu medh mi ediyorsun?
-Evet.Ben onu nasil medhetmiyeyim; hak uzere elimi kesmistir, hem de elimi kesmekle beni atesten kurtarmistir.
Selman-i Pak bu hadiseyi Hazreti Ali radiyallahi Teala anh soyleyince hemen o siyahi kulu yanina cagirdi.Elini bilegi ustune koydu ve bir mendille sardi.Arkasindan dudaklarini kipirdatip dua etmeye basladi.Gaybdan bir ses geldi: 'Ey Ali, abayi kaldir ve onun elinin ustunden mendilini al.' Hazreti Ali mendilini alinca ne baksinlar ki,onun eli Allah Tealanin izniyle iylesmitir.(Camiu Keramat-il-Evliya c.1 s.91-93)

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem, Hazreti Ali’ye hitaben soyle buyurdu; 'Sen Benden,Musa’ya Harun’un yerindesin.Ancak Benden sonra nebi yoktur.' Yani maddi ve manevi yakinlikta Ali radiyallahu Teala anhu,Peygambere en yakindir.Su kadar ki Hazreti Ali’ye vahiy gelmemistir.Manevi hilafet Rasulullah tarafindan kendisine verildi ise de,zahiri hilafeti dorduncu sirada verilmistir.Bu itibarla ummetin buyukleri,nebilerin mertebesine cikmazlar, kendilerine vahiy gelmez, lakin yine melek vasitasiyla veyahud vasitasiz,kendilerine hikmet bildirilir,demektir(Mirkat-ul Mefatih c.10 s.454,455 h.n.6087,Musned-i Imam Ahmed c.6 s.396)
Ölmediğine sevindim, hala acı çekebiliyorsun...