Arama

Thomas Hardy - Tek Mesaj #1

asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
24 Ekim 2008       Mesaj #1
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
Thomas Hardy (1840-1928)

Dorset'teki Dorchester yakınlannda doğan Thomas Hardy ilköğrenimine bir köy okulunda başladı. Da­ha sonra Dorchester'deki bir okula gitti. İlk gençlik yıllarında Latin ve Yunan klasiklerini okuyan Thomas Hardy, Dorchester'de yeni bir akademinin açılması üzerine oraya girdi. Bir süre kilise onarımcısı bir mimarın yanında çalıştıktan sonra rahip olmaya karar verdi. Bu kararı doğrultusunda kendini yetiştirmek için pek çok kitap okudu. 1862'de Londra'ya yerleşerek ünlü bir mimarın yanında çalışma­ya başladı.
Çocukluğundan beri şiir yazan Hardy ilk romanı "The Poor Man and the Lady"yi ("Yoksul Adam ve Hanımefendi") 1868'de tamamladı. Ne var ki, yayımcılar kitabı yergi­ci üslubu ve sosyalist bakış açısı yüzünden basmadılar. Hardy'nin yayımlanan ilk romanı Desperate Remedies'dır (1871; "Umutsuz Ça­reler"). İmzasız yayımlanan bu romandan sonra Under the Greenwood Tree (1872; "Defne Ağacı Altında") yayımlandı.
Hardy gözlem gücü, ince mizahı ve duyarlı anlatımıyla adını duyurmakta gecikmedi. Do­ğup büyüdüğü Dorset bölgesinde geçen ro­manlarında bu yörenin doğasını ve insanlarını anlatır. Eski adıyla "Wessex" olarak adlandır­dığı İngiltere'nin bu bölgesinin sanayileşmeyle birlikte uğradığı değişimi yer yer hüzünlü bir üslupla dile getirir.
Hardy, imzasız olarak bir dergide tefri­ka edilen Çılgın Kalabalıktan Uzak (Far from the Madding Crowd\ 1873-74) adlı romanının gördüğü büyük ilgiden sonra kendini bütü­nüyle yazmaya verdi. 1878-95 yılları arasında yazdığı Yuvaya Dönüş (The Return of the Native), The Trumpet Majör ("Baş Borozan-cı"), Tess (Tess of the D' Urbervilles) ve Asi Kalpler (Jude the Obscure) gibi romanlarla başarısının doruğuna ulaştı. Ne var ki, Vic­toria döneminin tutucu değer yargılarına karşı çıktığı bu romanlar yüzünden sert eleştirilere de uğradı. Bu nedenle yeniden şiire yönelen Hardy 1898'de, daha önce yazmış olduğu şiirle­ri de içine alan Wessex Poems'ı ("Wessex Şiirleri") yayımladı. Bunu Poems of the Past and Present (1901; "Geçmişten ve Bugünden Şiirler") izledi. Birçok romanı daha sonra sinemaya uyarlanan Thomas Hardy çağdaş İngiliz romanının öncülerinden sayılır.

Ayrıca Bknz Asi Kalpler - Thomas Hardy

Msxlabs & TemelBritannica
Son düzenleyen asla_asla_deme; 21 Aralık 2009 03:30
Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....