Arama

Gabriella - avatarı
Gabriella
Ziyaretçi
7 Kasım 2008       Mesaj #2
Gabriella - avatarı
Ziyaretçi
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın Vazifesi
TSK'nin bir unsuru olarak, Türk yurdunun ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması ve kollanması ile ilgili kendisine verilen görevleri yerine getirmektir.

1. Dış tehditlere yönelik görev ve sorumlulukları
a. Savaşı önlemek için etkili ve caydırıcı bir Kara Gücü'nü oluşturmak ve idame ettirmek,
b. Ülke topraklarını savunmak,
c. Milli sınırların güvenliğini sağlamak,
ç. İttifak üyelerine yönelik tehditlere karşı veya oluşturulacak koalisyonlar içerisinde çok uluslu ortamlarda gerektiğinde kuvvet kullanmaya hazır olmak.

2. İç istikrarın sağlanmasında görev ve sorumlulukları
İlgili yasalarda yer alan hükümler çerçevesinde; kamu kurum ve kuruluşları, hükümet dışı ve özel teşkilatlarla müştereken, aşağıda belirtilen görevleri yapmaktır.

a. Terörle mücadele,
b. Toplumsal olaylarda asayişin ve güvenliğin sağlanması,
c. Doğal ve suni afetlerde yardım,
1) Orman yangını,
2) Deprem,
3) Sel,
4) Çığ,
5) Kuraklık,
6) Salgın hastalık,
7) Nükleer kazalar,
8) Mültecilerin kontrolü vb.
ç. Kara Kuvvetleri'ni tanıtmak ve toplumla Kara Kuvvetleri arasındaki bağı güçlendirmek,

3. Uluslar arası istikrarın sağlanması ile ilgili görevler
a. Barışa destek harekatı görevleri,
b. Dost ve müttefik ülkelere askeri yardım,
c. Silahsızlanma ve silahların kontrolü.

Türk Kara Kuvvetleri Sınıfları
Muharip Sınıflar: Savaşta kara kuvvetlerinin muharebe eden kısmını oluşturan sınıflar.

Piyade: Temel muharip sınıf.Düşmanla uzak veya yakın mesafeden muharebeye giren yaya veya mobil olarak hareket eden cephede en önde olan sınıf.Piyadeler görevin niteliğine göre yaya, motorlu ya da mekanize birlikler olarak hareket edebilirler.
Tank: Tanklarda görev yapan personelin oluşturduğu sınıf.Modern muharebelerin şövalyeleri olarak kabul edilen tanklar,piyade birlikleri ile birlikte savaşın en ön cephesinde bulunurlar.
Topçu: Kara ve hava savunmasında kullanılan topları ve obüsleri kullanan sınıf.
Hava Savunma: Diğer muharip sınıfları havadan yapılacak saldırılara karşı koruma görevi bulunan ve hava savunma topları ( Oerlikon ) ile yerden havaya atılan küçük çaplı füzeleri ( Stinger vb.) kullanan sınıf.
İstihkam: Savaşta mayın döşeme-sökme,engel inşa etme,su yolları üzerinde köprü geçişi sağlama gibi görevleri bulunan sınıf.
Muhabere: Muharebe ortamında her tür haberleşme cihazını işleten sınıf.
Kara Havacılık: Kara kuvvetlerine bağlı helikopter ve uçakları kullanan sınıf.
Elektronik Harp: Elektronik karşı tedbirler,Elektronik Karşı Karşı Tedbirler gibi görevleri yerine getiren sınıf.
Yardımcı Sınıflar: Muharip sınıfları desteklemekle görevlidir.
Ordu Donatım: Kara kuvvetlerine ait silah ve teçhizatı sağlayan,depolayan ve bakımını yapan personeli barındıran sınıf.
Personel: Personel özlük işleri ile ilgilenen sınıf.
Ulaştırma: Kara Kuvvetlerinin ulaşımla ilgili her türlü ihtiyacını karşılayan sınıf.
Levazım: Kara Kuvvetlerinin giyinme,yemek gibi ihtiyaçlarını karşılayan sınıf.
Maliye: Mali konularla ilgilenen sınıf.
Sıhhiye: Sağlık hizmetlerini yerine getiren sınıf.
Veteriner: Hayvansal kökenli gıda maddelerinin kontrolünü yapan, askeri amaçla kullanılan hayvanların üretim, eğitim ve tedavisi ile ilgilenen sınıf.
Askeri İnzibat: Askeri garnizonlarda ve muharebe ortamında disiplini sağlamak ve askeri trafik hizmetleri gibi görevleri yerine getirmekten sorumlu birlikler.Bir askeri sınıf değildir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.