Arama

Psikolojik Testler - Tek Mesaj #12

_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
13 Aralık 2008       Mesaj #12
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
BECK UMUTSUZLUK ÖLÇEĞİ (BUÖ)

Bireyin geleceğe yönelik olumsuz beklentilerini ölçen ölçektir. Ergen ve yetişkinlere grup olarak uygulanabilir. Zaman sınırlaması yoktur. 20 Maddeden oluşan, 0-1 arası puanlanan bir ölçektir. Cevaplar soru formu üzerinde işaretlenir.

Beck ve arkadaşları ölçeğin geliştirilmesinde 2 tür kaynaktan yararlanmışlardır. 1.Gelecekle İlgili Tutumlar çizelgesi, 2. Klinisyenler Tarafından Kaydedilen Psikiyatrik Hastaların Kötümserlik İfadeleri. Bu 2 kaynaktan elde edilen ifadeler klinisyenler tarafından incelenmiş ve depresif olmayan hasta örneklerlerine uygulanmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında ölçek üzerinde çalışılarak son şekli verilmiştir.

Çeviri işlemi Seber (1991) tarafından yapılmıştır. Ölçeğin İngilizce formu psikoloji ve psikiyatri alanında İngilizce eğitim görmüş 3 uzmana verilerek Türkçe ye çevirtilmiştir. Daha sonra İngilizce eğitim veren bir uzmandan bu 3 çeviriyi değerlendirmesi istenmiş ve uzmanın önerileri doğrultusunda ölçeğin her bir maddesini en iyi temsil eden çeviri seçilmiştir. Son aşamada Türkçe ve İngilizce dillerinde yeterliliği kabul edilen bir yabancı uzmanın önerileri göz önünde bulundurularak çeviriye son şekli verilmiştir.

UYGULANMA ŞEKLİ:

Bireylerin kendi kendilerine cevaplandırabilecekleri uygulanışı kolay bir ölçektir. Formun başında nasıl yanıtlanacağı ile ilgili bilgi verilmiştir. Bireyden kendisi için uygun gelen ifadeleri
“EVET”, uygun olmayanları ise “HAYIR” olarak işaretlemesi istenir.

Bu tür ölçeklerin sınırlılıklarını bilen araştırmacıların yada uygulayıcıların kullanması uygundur.

DEĞERLENDİRME ŞEKLİ:

Maddelerin 11 tanesinde “evet” seçeneği 9 tanesinde ise “hayır” seçeneği 1 puan alır.
1, 3, 5, 6, 8, 10, 13, 15, ve 19. sorularda “hayır”; 2, 4, 7, 9, 11, 12, 14, 16, 17, 18, ve 20. sorularda ise “evet “ yanıtı için birer puan verilir. Puan oranı 0-20 dir.

Alınan puanlar yüksek olduğunda bireydeki umutsuzluğun yüksek olduğu varsayılır.

BECK UMUTSUZLUK ÖLÇEĞİ

Aşağıda geleceğe ait düşünceleri ifade eden bazı cümleler verilmiştir.Lütfen her bir ifadeyi okuyarak bunların size ne kadar uygun olduğuna karar veriniz. Örneğin okuduğunuz ilk ifade size uygun ise "evet" uygun değilse "hayır" ifadesinin altındaki kutunun içine (X) işareti koyunuz.
Sizin için uygun mu?

EVET HAYIR

1. Geleceğe umut ve coşku ile bakıyorum. ( ) ( )
2. Kendim ile ilgili şeyleri düzeltemediğime göre çabalamayı ( ) ( )
bıraksam iyi olur.
3. İşler kötüye giderken bile her şeyin hep böyle kalmayacağım bilmek ( ) ( )
beni rahatlatıyor.
4. Gelecek on yıl içinde hayatınım nasıl olacağın hayal bile edemiyorum. ( ) ( )
5. Yapmayı en çok istediğim şeyleri gerçekleştirmek için yeterli ( ) ( )
zamanım var.
6. Benim için çok önemli konularda ileride başarılı olacağımı umuyorum. ( ) ( )
7. Geleceğimi karanlık görüyorum.
8. Dünya nimetlerinden sıradan bir insandan daha çok yararlanacağım ( ) ( )
umuyorum.
9. îyi fırsatlar yakalayamıyorum. Gelecekte yakalayacağıma inanmam ( ) ( )
içinde hiçbir neden yok.
10. Geçmiş deneyimlerim beni geleceğe iyi hazırladı. ( ) ( )
11. Gelecek benim için hoş şeylerden çok tatsızlıklarla dolu görünüyor. ( ) ( )
12. Gerçekten özlediğim şeylere kavuşabileceğimi ummuyorum. ( ) ( )
13. Geleceğe baktığımda şimdikine oranla daha mutlu olacağımı umuyorum ( ) ( )
14. İşler bir türlü benim istediğim gibi gitmiyor. ( ) ( )
15. Geleceğe büyük inancım var. ( ) ( )
16. Arzu ettiğim şeyleri elde edemediğime göre bir şeyler istemek ( ) ( )
aptallık olur.
17. Gelecekte gerçek doyuma ulaşmam olanaksız gibi. ( ) ( )
18. Gelecek bana bulanık ve belirsiz görünüyor. ( ) ( )
19. Kötü günlerden çok iyi günler bekliyorum. ( ) ( )
20. İstediğim her şeyi elde etmek için çaba göstermenin gerçekten yararı ( ) ( )
yok nasıl olsa onu elde edemeyeceğim.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 10 Aralık 2015 19:37