Arama

Hasan Âli Yücel - Tek Mesaj #3

BrookLyn - avatarı
BrookLyn
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2008       Mesaj #3
BrookLyn - avatarı
Kayıtlı Üye
Hasan Ali Yücel (1897-1961)

Türkiye'nin önde gelen eğitimcilerinden, devlet adamı Hasan Âli Yücel 16 Aralık 1897'de İstanbul' da doğdu. 1921'de İstanbul Üniversitesi Ede­biyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. Çeşitli okullarda öğretmenlik ettikten sonra 192.7'de eğitim müfettişi oldu. 1930'da öğrenci müfettişi olarak Fransa'ya gitti. 1932'de An­kara Gazi Eğitim Enstitüsü müdürlüğü; 1933-35 arasında ortaöğretim genel müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1935'te İzmir milletvekili olan Yücel 1938'de kurulan 2. Celal Bayar Hükümetinde milli eğitim bakam olarak atandı. Bu görevi Refik Saydam ve Şükrü Saraçoğlu hükümetlerinde 1946'ya kadar sürdürdü. Bakanlığı döneminde eğitim ve kültür ala­nında büyük atılımlara ön ayak oldu 1939'da 1. Eğitim Şûrası'nı toplayarak bir eğitim planının oluşturulmasını sağladı. Ankara'da Fen ve Tıp Fakültelerini, İzmir Yüksek Tica­ret ve İktisat Okulu, Balıkesir ve Edirne öğretmen okullarını eğitime açtı. Yüksek Mühendis Okum onun bakanlığı sırasında İstanbul Teknik Üniversitesi haline getirildi. Köy öğretmeni yetiştirmek üzere daha önce kurulan deneme okulları, 194ü':a çıkardan Köy Enstitüleri Kanunu ile enstitüye dönüş­türüldü; 17 yeni köy enstitüsü kuruldu. 1942-43 öğretim yılında Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü açıldı.

Yücel, Ahlak Şûrası, Neşriyat Kongresi, Tercüme Kongresi ve Gramer Komisyonu toplayarak ilgili konularda temel ilkelerin belirlenmesini sağladı. Milli Eğitim Bakanlı­ğında kurulan Tercüme Bürosu"nda birçok dünya klasiği Türkçe'ye çevrilerek yayımlan­dı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak Devlet Opera ve Tiyatrosu kuruldu. Çeşitli meslek okulları açıldı. Türk Ansiklopedisi, İslam Ansiklopedisi yayımlanmaya başladı. Yücel'in bakan olarak son hizmeti 13 Hazi­ran 1946'da çıkarılan Üniversiteler Kanunu oldu. Bu kanunla bakanlığın yetkileri üniver­siteye devredildi; üniversitede düşünce, bilim ve kürsü özgürlüğünün korunması gerçekleş­tirildi. 1946'da hükümet dışında kalan Yücel, mu­halefetin ileri gelenlerinden Mareşal Fevzi Çakmak ve Demokrat Parti İstanbul il başka­nı avukat Kenan Öner tarafından bakanlığı sırasında komünistleri desteklemekle suçlan­dı. Yücel'in Kenan Öner'e açtığı hakaret davası, yargıcın iddiaları geçerli bulması ne­deniyle düştü. 1950'de milletvekili seçilemeyen Yücel si­yasetten çekildi; İstanbul'a yerleşti. 1961'de Kurucu Meclis üyesi olan Yücel 26 Şubat 1961'de İstanbul'da öldü. Eğitimciliğinin ve devlet adamlığının yanı sıra usta bir yazar ve çevirmen olan Yücel'in şiirleri Dergâh, Yarın, Yeni Mecmua, Hayat (1926-28) dergilerinde yayımlandı. Kimi şiir­leri bestelendi. Mütareke ve Kurtuluş Savaşı dönemlerinde vatan ve millet sevgisini dile geti­ren şiirler yazdı. 1936'da Akşam, 1949'dan sonra Cumhuriyet ve Dünya gazetelerinde toplumsal ve kültürel konularda makaleleri ve denemeleri yayımlandı.

Başlıca yapıtları arasında
  • Goethe, Bir De­hanın Romanı (1932)
  • Türk Edebiyatına Top­lu Bir Bakış (1932)
  • Pazartesi Konuşmaları (1937)
  • İçten Dışa (1938)
  • Türkiye'de Ortaöğ­retim (1938)
  • Hürriyete Doğru (1955)
  • İyi Vatandaş, İyi İnsan (1956, 1971)
  • Edebiyat Tarihimizden (1957)
  • Türkiye'de Maarif (1959)
  • Hürriyet Gene Hürriyet (1960-62, 2 cilt)

Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.