Arama

SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
4 Mart 2009       Mesaj #5
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
POLİS AKADEMİSİ
Öğrenci kaynakları şunlardır

• Polis Akademisi; genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunları arasından sınavla alınırlar.
    Sosyal durum ile ilgili koşullar şunlardır
    • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
    • Evli yahut nikahsız yaşamakta olmamak,
    • Herhangi bir suçtan sabıkası bulunmamak,
    • Herhangi bir okuldan ahlak ve disiplin sebebiyle çıkarılmış olmamak,
    • Hakkında her hangi bir suçtan kanuni kovuşturma bulunmamak,
    • Kendisi ve Ailesi hakkında yaptırılacak tahkikat neticesinde, Emniyet Teşkilatına girmesinde sakınca bulunmamak,
    • Akademinin eğitime başlama tarihinde askerlikle ilişiği bulunmamak.
    • Yasa dışı ideolojik amaçlı faaliyetlere, anarşi ve terör eylemlerine karışmamış, katılmamış veya desteklememiş olmak,
Öğrenim, yaş ve boy ile ilgili koşullar şunlardır

• Öğrenci Seçme Sınavında; (ÖSS) eşit ağırlık puanı olarak 145 veya daha yukarı ham puan almak, (Puan durumu her yıl değişebilir)
  • Sınavların yapılacağı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle; 22 yaşından gün almamış olmak, ( Ayrıca 18 yaşından sonra yaptırılan yaş tashihlerinden önceki yaşa itibar edilir.)
  • Erkeklerde 167 cm. bayanlarda 165 cm. boyundan kısa olmamak, boyu ile kilosu arasında, Boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ile kilosu arasında 15 kg. dan fazla fark olmamak şartları aranır.
Sağlık ile ilgili konularda şunlar aranır

“Emniyet Genel Müdürlüğüne Bağlı Eğitim ve Öğretim Kurumlarına Alınacak Öğrencilerde Aranılacak Sağlık Şartlarına Dair Yönetmelik” hükümleri gereğince;
  • Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak,
  • Türkçe’ yi kusursuz konuşmak, (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak,)
  • Duymasında en ufak bir kusur bulunmamak,
  • Her iki gözde ayrı ayrı ihtilafsız 2 diyoptriye kadar miyopi ve astigmatizma, 1 diyoptriye kadar hipermetropi ve astigmatizma bulunanlardan düzeltmeden sonra bir gözün görmesi 7/10’ dan, diğer gözün görmesi 9/10’ dan ve her iki gözün görme derecesi ayrı ayrı düzeltmeden sonra 8/10’ dan aşağı olmayanlar akademi öğrenciliğine kabul edilir.
  • Vücudun görünür yerlerinde tanınmayı kolaylaştıran, görünümü bozan ve kısmen de olsa fonksiyonlara mani yara, yanık, cerrahi müdahale bulunmamak,
  • Tüberkülozlu, varisli, düztaban olmamak,
  • Sevk edileceği devlet hastanesinden “Polis Akademisi Öğrencisi Olur” kaydını içeren Sağlık Kurulu Raporu almak.
  • 04 Temmuz 1998 tarih ve 23392 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Emniyet Genel Müdürlüğüne Bağlı Eğitim ve Öğretim Kurumlarına Alınacak Öğrencilerde Aranılacak Sağlık Şartlarına Dair Yönetmelikte belirtilen sağlık şartlarını taşımak.
Başvuru ve önkayıt işlemleri şöyle yapılır

Durumu giriş koşullarına uygun olan adaylar, ön kayıt işlemi için aşağıdaki belgeleri yanlarında getirirler.
  • Diploma aslı veya onaylı örneği, yahut mezun olduğu okuldan çıktı belgesi, (Kolej, lise ve dengi okulların son sınıflarında bütünlemeli bekleyenler için bütünlemeli olduklarına dair belge gerekmektedir.)
  • Nüfus hüviyet cüzdanı veya onaylı örneği,
  • Kendisi ve ailesi hakkında “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği”,
  • Kendisi ve ailesi hakkında “Adli Sicil Kaydı”,
  • Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuç belgesi,
  • 2330 Sayılı “Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” kapsamına giren Şehit Çocukları ile görevi sebebiyle sakatlanan veya sürekli bir hastalığa yakalanan görev malulü Emniyet Teşkilatı Mensuplarının çocukları için Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığından alınacak şehit yada malul çocuğu olduğuna dair belge,
  • Tükenmez kalem, kurşun kalem ve silgi.
Adaylar belirlenen tarihler arasında Polis Akademisi Başkanlığına şahsen başvuruda bulunacaklardır. Eksik belge veya posta ile yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.
Başvuru takvimi

Başvuru Tarihi: Polis Akademisi Başkanlığınca Belirlenir
Başvuru ve Sınav Merkezi: Polis Akademisi Anıttepe / ANKARA
Mülakat Sınavı: Ağustos Ayı içerisinde (Polis Akademisi Başkanlığınca Belirlenir)
Beden Eğitimi Sınavı: Ağustos Ayı içerisinde (Polis Akademisi Başkanlığınca Belirlenir)
Yazılı Sınav: Ağustos Ayı içerisinde (Polis Akademisi Başkanlığınca Belirlenir)
Sınav Sonuçlarının İlanı: Sınavlardan bir gün sonra açıklanır
İntibak Eğitimi: Eylül ayının ilk iki haftası
Kesin Kayıt: Ekim ayı başında
NOT: (Bu Tarihler genel Tarihleridir. Süreç Konusunda bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Sınav takvimi her yıl değişmektedir.)