Arama

Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2009       Mesaj #9
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
İyi Bir CV Yazmanın Yolları

cv 3
Latince’de "Hayatın akışı" anlamına gelen Curriculum vitae’nin kısaltılmış hali olan cv, günümüzde iş arayanların sık sık karşılaştıkları bir sözcük oldu. dilerseniz cv yazımı hakkında bilmemiz gerekenlerden biraz söz edelim.
BunlarıYapın:
  • cv’nizi görsel açıdan zengin tutun. yalnızca sizin bu cv’yi beğenmeniz önemli değil; başkalarına da bu konuda danışın; örnekler üzerinde çalışın.
  • CV’nizde mutlaka bulunması gereken kısımları ekleyin. bunlar: iletişim bilgileriniz, eğitim ve deneyimleriniz, güçlü olduğunuz yanlarınız, ödülleriniz, araştırmalarınız, yayınlarınız, sunumlarınız, iş deneyimleri, gönüllü olarak yaptığınız işler, yetenekleriniz (bilgisayar, dil, vs.) referanslar (istek üzerine verebileceğinizi belirtin)
  • yazım ve imlâ hatalarınızı mutlaka kontrol edin.
  • Metninizi formatlarken eğik, kalın biçimlendirme stillerini, maddeleme özelliklerini gerektiğinde kullanın. Yazılı kağıt olarak gönderecekseniz beyaz ve yakın tonlarda bir kağıt kullanmakta fayda var.
Bunları Yapmayın:
  • tümünü ilk seferde kendiniz yapmaya kalkmayın. bu konuda deneyimli insanlardan yardım isteyin.
  • cv’nizin uzunluğu konusunda endişe etmeyin. önemli olan profesyonelce yazılmış ve önemli bilgilerinizi içeriyor olmasıdır.
  • etnik kimliğiniz, siyasal görüşünüz, dini tercihiniz, hobileriniz, medeni durumunuz, cinsel tercihiniz, doğum yeriniz, boy, kilo ve sağlık durumu gibi bilgilerinizi eklemeyin. bunlar gerekli değildir.
  • araştırma ve öğretim konusunda yaptıklarınızı uzun uzadıya yazıp cv’nizi şişirmeyin. bunları özet olarak geçebilirsiniz.
  • mizahi unurlar eklemeyin. cv’niz espirili ya da şirin olduğunuzu gösterebileceğiniz bir yer değildir.
kaynak
Quo vadis?