Arama

ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
13 Ağustos 2009       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Organ Nedir? Vücudumuzdaki Organlar ve Görevleri

Organ Nedir?
Canlı bir vücuttaki dokuların bir araya gelerek anatomik ve işlevsel bir bütün oluşturduğu, belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenmiş vücut bölümüne organ denir.
Organlarımız; iç organları, duyu organları gibi de gruplandırılabilir.

İnsan Vücudundaki Organlar ve Görevleri
İnsan vücudunda pek çok organ görev alır. Bu organlar görevlerine ve bulundukları sistemlere göre şu şekilde sınıflandırılırlar:

1. İç Organlar
Soluk borusu, yemek borusu, akciğerler, kalp, mide, karaciğer, safra kesesi, oniki parmak bağırsağı, pankreas, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum, dalak, böbrek, apandisitten oluşur.

2. Sindirim Organları
Temel sindirim sistemi organları, sırasıyla, ağız, yutak, yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak ve kalın bağırsak olarak sayılabilir. Sindirim sistemine yardımcı organlar ise karaciğer ve pankreastır.

3. Üreme Organları
Kadın ve erkekte üreme organları birbirinden farklıdır. Erkek üreme organları; penis, testisler ve prostat
tan (erbezi) oluşur. Kadın üreme organları ise; vajina, rahim ve yumurtalıklardır.

4. Boşaltım Organları
Boşaltım sisteminde görev alan temel organlar böbrekler, üreterler ve idrar kesesidir.

5. Solunum Organları
Ağız, burun, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğer solunum sistemini meydana getiren organlardır.

6. Dolaşım Organları
Kalp ve kan damarları dolaşım sistemini meydana getirir.

7. Duyu Organları
Göz, kulak, burun, dil ve deri duyu organlarımızdır.
Duyu organları, çevremizi algılamamızı sağlayan organlardır.

Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!