Arama

Asla Bitmeyen Konu - Tek Mesaj #7

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Eylül 2005       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Her zaman yitik hanesinde yazılı kalacak duygular, zamanla biraz azalsa da asla sona ermez. Eremez!
Aslında tüm hayat böylesi olgularla doludur.Hani kimyanın esas prensibidir madde asla yok olmaz, yeniden de yaratılamaz.

Matematikte bir teori vardır;Tümevarım ve Tümdengelim.Bu kuram ilk defa Alman matematikçi Frederick Gauss tarafından kullanılmıştır. Sana bu kuramı şöyle anlatacağım: 100 metrelik bir yol olduğunu düşün ve sen bu yolun başlangıç çizgisindesin. Sen bu yolun hergün yarısını yürüyeceksin. Şimdi,ilk gün 50 metre yürürsün,ikinci gün kalan 50 metrenin yarısını, yani 25 metre yürürsün. Geriye kalır 25 metre ve sen üçüncü gün bunun yarısını, yani 12.5 metreyi yürürsün. Diğer gün 12.5 metrenin yarısı, bir diğer gün kalanın yarısını....Yani 6.5 metre, kalan 3.75'in yarısı,1.88. Kalan 1.88'in yarısı 0.94 metre, onun yarısı 0.47,onun yarısı 0.235,onun yarısı 0.1175,onun da yarısı 0.05875,onun da yarısı 0.029375 metre!....Anlayacağın yol hiç bir zaman sıfır olmuyor. Sıfıra yaklaşıyor ama asla sıfır olmuyor. Bu böyle sonsuza kadar devam ediyor ama yol hiç bitmiyor! Oysa sen gideceğin yere çoktan varmış oldun!


Matematiksel olarak yol asla bitmiyor, ama fiziksel olarak bal gibi bitiyor. Peki matematikle fizik nasıl aynı noktada buluşacak!
İşte o zaman Gauss dizinleri imdada yetişiyor ve Tümevarım(Gauss) metodu ile olayı çözüyor. Yolun bittiği çok çok yaklaşık olarak matematiksel olarak da ispatlanmaya çalışılıyor. Oysa aslında yol hiç ama hiç
bitmiyor!!!!!Düşünebiliyor musun!

İşte yitik sevdalar da böyledir. Dışardan bakıldığı zaman unutulmuş gibi görünse de, çok azalmış olsa da asla bitmez, asla sıfır olmaz. Başkalarıyla birlikte mutluluğu arasak da, o hep içimizdedir, yüreğimizdedir, yüreğimizin bir yerlerindedir! ve sonsuza dek yaşayacağını bile bile.....
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.