Arama

Hikayeler ve Öyküler -2- - Tek Mesaj #1775

arwen - avatarı
arwen
Ziyaretçi
1 Kasım 2009       Mesaj #1775
arwen - avatarı
Ziyaretçi
usuf Pazar günü gezmek için Veysel’e söz vermişti ama Veysel’in sözünü umursamadan bugün evde kaldı Öğlen saatlerinde kapı çalındı.Kapıyı annesi açtı.Yusuf kapının açıldığını duyduktan sonra bir kadının sesini duydu.Kadın “Merhaba Ayşe.”dedi.Yusuf sonra annesini sesini duydu. “Merhaba Türkancım.Merhaba Melisçim” Annesi Ayşe, komşuları Türkan ve komşunun kızı Melis içeriye geçtikten sonra Yusuf çıkıp merhaba demenin doğru olacağını düşünüp odasından çıktı.Kadınla kızı görünce “Merhaba Türkan abla.”dedi.Kadında “Merhaba oğlum.”dedi.Sonra Yusuf kıza dönüp “Merhaba Melis.”dedi.Kız hiç çekinmeden “Merhaba Yusuf.”dedi.Yusuf ismini duyunca şaşırdı. “İsmimi nerden biliyorsun.” “Kim bilmiyor ki” “Neyse ben odama geçiyorum.Anne bir şey istediğin olursa bana seslen.” “Tamam oğlum” Yusuf odasına geçti ve annesi ve komşusunun konuşmalarını dinledi.Eline de okuduğu kitabı aldı.Yarım saat geçmişti ki odasının kapısı vuruldu.Yusuf “Gir” dedikten sonra odaya Melis girdi. “Kitap mı okuyorsun.” “Evet.” “Hangi kitabı.” Melis“Bilmezsin.Fantastik bir kitap.”,Yusuf’un elindeki kitaba baktı ve “Okumuştum.Hem de tamamını.” Yusuf bu kitabı çok severdi ama bir türlü devam serisini bulamamıştı. “Bende son üç serisi yok.Sende var mı.” “Evet Sana getireyim mi?” “Tabi ki.Ben bu kitabı bulmak için ne kadar uğraştım biliyor musun?” “Anlaya biliyorum.Neyse boş ver şimdi kitabı.Şu kurduğunuz grup hakkında konuşalım.Bana okuldaki kızlar senin bir grup kurduğunu söyledi.Açıkçası etkilendim.Kendi kültürünüzü böyle vurgulamanız ne hoş.Ve bu camiadan olmayanlara karşı çıkışınız.Mesela biri senin grubuna katılmak istiyormuş.Mani olmuşsun.Sana “Peki neden?”diye sorunca sende demişsin ki “Biz bu grubu süslerle ,boyalarla yabancı kültürlerin taklitleri altında kalan kişileri almak için kurmadık.”demişsin.Ben merak ettim de peki Ayşe’yi niye aranıza aldınız.Onunda süsleri,boyaları var.” “Çünkü o kendi kültürünü biliyordu.” “Bu durumda bana karşısınız değil mi?” “Evet karşıyız.” “Galiba sizin grup eşitliği önemsemiyor.” “Hayır bizim grup eşitlikçidir.” “Eşitlik anlayışınız bu mu?”Bunu söylerken Yusuf’a eğildi.Yusuf ise bu güzel yüzü öpmemek için kendini zor tuttu. “Neden beni de grubunuza almıyorsunuz.Avrupa da büyümüş olabilirim ama orada kültürümü unutmadığım kesin.Dilimi güzel kullanmıyor muyum?”Bunu söylerken biraz daha yaklaştı. “Çok yakışıklısın biliyor musun.Kızlar senin için deli oluyor.” “Sağ ol.Sende çok güzelsin.”dedi Yusuf dayanamayarak Melis’i dudaklarından öptü.Yusuf ilkin çekilmediği için kendine kızdı.Çünkü bunu guruba ihanet gibi görüyordu.Sonra ise bunu önemsemeyerek öpmeye devam etti. İçerden gelen bir ses ile öpmeyi bıraktılar. “Melis gel kızım.Gidiyoruz.” “Bunun için teşekkürler.”dedi Yusuf. “Teşekkür etmene gerek yok.Sadece kitapları getireceğim ve seni öptüğüm için beni bir yere gezmeye götürürsen ödeşiriz.” “Tamam.Yarın okulda görüşürüz.” “Melis.”dedi annesi içerden. “Tamam anne.” “Görüşürüz.”dedi Yusuf. “Görüşürüz” Birlikte odadan çıktıklar.Yusuf,Melis ve annesi evlerinden çıkarlarken “Görüşürüz Türkan abla.Melis kitabı unutma.”dedi “Unutmam” dedi ve gittiler. Yusuf odasına dönünce, pek belli etmese de yüreği yerinden çıkacakmışçasına atıyordu.