Arama

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
15 Kasım 2009       Mesaj #8
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bu ne ya ben bundan hiçbişey anlamadım ben daha lise 1 im lütfen buraya cevap yazarken bizide düşünün

Alıntı

arkadaşlar biz daha lise 1 e gidioz onun için lütfen anlayacagımız bi şekilde yazın

Alıntı

kuvvetin türetilmiş büyüklük olduğunu kanıtlarmısınız...

Alıntı

kelebek
ke:açık hece
le:açık hece
bek:kabalı hece

Daha kısa ve açık istiyorsunuz, ama lise1 öğrencisi bunları anlamalı. En azından örnek kısmına bakın.

Aralarında tanımlı ilişkiler olan bir fiziksel nicelik kümesinde, seçilmiş temel niceliklerden türetilebilen niceliklere türetilen nicelikler denmektedir. Seçilmiş yedi temel niceliğe karşılık gelen yedi temel birimi esas alan SI birim sisteminde; temel niceliklerden türetilebilen diğer niceliklerin birimleri ikinci grup birimleri oluşturur ve türetilen birimler olarak isimlendirilir.

Türetilen birimler ve sembolleri; nicelikler arasındaki matematik ilişkiler kullanılarak, sadece çarpma ve bölme işlemleri yardımıyla temel birimlerin ve sembollerinin tam kuvetlerinden elde edililir.

Örnek: Alan ölçüsü birimi metre kare, uzunluk birimi metre' nin ikinci kuvveti olup sembolü m2 dir; Hız birimi metre bölü saniye, uzunluk ve zaman birimlerinden türetilmiş olup sembolü m/s dir.

Fiziksel nicelik - Türetilmiş Birimler:
  • Alan - Metrekare - m2
  • Hacim - Metreküp - m3
  • Hız - Metre bölü saniye - m/s
  • İvme - Metre bölü saniye kare - m/s2 gibi.