Arama

Russell Ackoff - Tek Mesaj #1

Alvarez Ocean - avatarı
Alvarez Ocean
Ziyaretçi
28 Kasım 2009       Mesaj #1
Alvarez Ocean - avatarı
Ziyaretçi
Russell Ackoff - Russell Ackoff Kimdir - Russell Ackoff Resimleri - Russell Ackoff Hakkında - Russell Ackoff Biyografisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Russell Lincoln Ackoff, (d. 12 Şubat 1919) Yöneylem Araştırması'nın babası olarak tarif edilir. Sistem düşüncesi ve pratiği üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır.

180px Russel Lincoln Ackoff

Russell Lincoln Ackoff Pennsylvania Üniversitesi'nin Wharton okulunun Yönetim bölümünün en önemli profesörü, Amerikalı örgüt teorisyeni ve danışmanıdır. Ackoff yöneylem araştırması, sistem düşüncesi ve yönetim bilimi alanında öncülük eder.

Russell L. Ackoff, 1919 yılında Philadelphia eyaletinde dünyaya geldi. İlk diplomasını 1941 yılında Pennsylvania Üniversite'nin mimarlık bölümünde aldı. Bu üniversitede 1 yıl felsefe bölümünde araştırma görevlisi olarak kaldı. 1947 yılında felsefe bölümünde doktora aldığı zaman, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki çalışmasına geri döndü. West Churchman'ın ilk doktora öğrencisidir. Sonrasında 1967 yılında Lancaster Üniversitesi'nde doktorasını almıştır.
1947 ile 1951 yılları arasında Ackoff Wayne State üniversitesinin felsefe ve matematik bölümünde profesör asistanlığı yaptı. 1951'den 1964'e profesör asistanlığını, Case teknoloji enstitüsündeki yöneylem araştırması profesörlüğünü ortak yürüttü. 1964'den 1986'ya Pennsylvania Üniversitesi'nin Wharton okulunda sistem ve yönetim bilimleri profesörüydü.
1956-1957 yıllarında, Amerika Yöneylem Araştırması Birliği başkanıydı. 1967 yılında Lancaster Üniversitesi tarafından onur ödülüne layık görüldü. 1971 yılında Yöneylem Araştırması birliğinden gümüş madalya aldı. Diğer ödüllerini 1993 yılında Washington Üniversitesi'nde, 1997 yılında New Haven üniversitesinde, 1999 yılında Peru'da ve İngiltere'deki Lincolnshire & Humberside Üniversitesi'nde aldı. 1999 yılında sistem düşüncesi ve pratiği üzerine göze çarpan başarısı için İngiltere sistem topluluğu tarafından ödüllendirildi.
Son düzenleyen Safi; 7 Aralık 2015 15:55