Arama

_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
13 Ocak 2010       Mesaj #11
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
nötrino adlı kullanıcıdan alıntı

Günlük
Kişilerin günlük yaşamda edindikleri izlenimleri ve bu izlenimlerin duygu ve düşüncelerindeki yansımalarını, tarih tutarak anlattıkları yazılara günlük denir.Günlük insanların düşüncelerini özgürce yazıya dökme gereksiniminden doğmuştur .Bir nevi iç dökmedir günlükler.Ama bazı insanlar düşünce ve duygularını olduğu gibi aktarır.Bazıları da kısmen sınırlı aktarır ;bu nedenle günlüklerin bazıları içe dönük ,kişinin iç dünyasını da içine alan ,bazıları da dışa dönük yani sadece kişinin gözlemlerinden oluşan bir özelliğe dönüşür
Günlüklerin Özellikleri
-Anlatım özneldir
-Doğrudan anlatım vardır
-Anı niteliğindedir.(Günlük günü gününe tutulur;Anı ise daha önceden yaşanmış olan olayların, toplu bir şekilde anlatımıyla oluşur.Bu nedenle anı günlükten farklıdır.)
-İç konuşma tekniği kullanılır
-Hemen herşey günlüğün konusu olabilir .Bu kişinin özgür seçimine kalmıştır.

Alıntı
_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı

Günlük
Türk edebiyatında “günlük” terimini ilk kez Falih Rıfkı Atay kullanmıştır. Kısaca günlük, bir kişinin düşüncelerini, duygu ve gözlemlerini günü gününe yazdığı ve o günün tarihini koyduğu yazılardır. Günlük bir tür anıdır. Ancak günlük günü gününe yazılır, anı ise olayların yaşanmasından sonra kaleme alınır. Bir edebiyat türü olarak asıl kimliğini 1940’tan sonra kazanmaya başlayan günlük türünün başlıca özellikleri şunlardır:

• Kısa yazılardır.
  • Olayı yaşayan kişi tarafından yazılır.
  • Yazarın hayatından izler taşır.
  • İçten ve sevecendir.
  • Ruzname de denir.
  • Türün ünlüleri, Oktay Akbal, Suut Kemal Yetkin, Seyit Kemal Karaalioğlu, Nurullah Ataç,İlhan Berk, Salah Birsel'dir.
  • Divan edebiyatındaki “vakayinameler” bir tür günlük sayılır.
  • Kimi roman ve hikayelerde “günlük”, bir anlatım biçimi olarak kullanılabilir.
  • Anlatımda “iç konuşma” tekniğinden yararlanılır.

Alıntı
Blue Blood adlı kullanıcıdan alıntı

Günü Gününe Yaşadıklarınızı Yansıtarak tarihini atarak Günlük tutulur.Herkes tutabilir günlük gelecekte bir anı olarak karşımıza çıkar ve hatırlamak istediğiniz bir durumu bize gösterir.

^ bakınız.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

1-Günlük nasıl tutulur.
2-Günlüğün kuralları.
ben bunlara hemen cevap istiyorum