Arama

asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
5 Şubat 2010       Mesaj #4
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
Alıntı
Libra adlı kullanıcıdan alıntı

Bakınız..

Adağın Hükmü

Adanan şey ismen belirtilmiş ise, adak ister mutlak, ister mukayyet olsun, yerine getirilmesi vaciptir.

Adayan kimse "adağım olsun" veya "eğer şu işi yaparsam adağım olsun" demiş ve neyi adadığını ismen belirtmemiş ise, niyet ettiği şeyin yerine getirilmesi vacip olur.
Şayet adayanın herhangi bir niyeti yoksa (ki buna belirsiz adak denir) yemin keffareti ödemesi gerekir. Nitekim Peygamberimiz: "Adağın keffareti, yemin keffaretidir."Müslim,Nüzür,5;Ebu Davut,Eyman Ve'n-Nüzür buyurmuşlardır.

Adak belirsiz olur ve adayan da oruca niyet eder fakat sayı belirtmezse üç gün oruç tutması gerekir.

Şayet Adağım olsun" der de yemek yedirmeye niyet eder fakat sayı belirtmezse on fakiri akşamlı-sabahlı doyurması icap eder.
DİNİ BİLGİLER; ADAK: Adağın Hükmü, Adağın Şartları, Adağın Çeşitleri, Adak Kurbanı

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

S.A BEN OGLUM İÇİN ADAK ADAMIŞTIM YERİNE GETİRECEK DURUMDA DDEGİLİM NE YAPMAMLAZIM(BEBEKKEN DOKTORLAR ÖLECEK DEDİLER BENDE BUNUN İÇİN ADAK ADADIM VE YERİNE GETİRECEK DURUMUM YOK ) NE YAPMAM LAZIM???

Adağı yerine getirmenin süresi yoktur. Hayatınızın sonuna kadar bu borcu yerine getirebilirsiniz
Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....