Arama

Eflatun Cem Güney - Tek Mesaj #2

_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
7 Şubat 2010       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Eflatun Cem Güney
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Eflatun Cem Güney, (1896-1981) Türk öykü ve masal yazarı, derleyicisi.

Hayatı

1896 yılında, Hekimhan'da doğdu. Eflatun Cem Güney, geleneksel halk hikayelerimizi ve masallarımızı derledi. Kendisi de masallar yazdı. Masalcı Baba olarak tanındı. Sivas Sultani'sini bitirdikten sonra, Konya Öksüzler Yurdu'na Türkçe öğretmeni olarak tayin oldu. Anadolu'nun birçok yöresinde öğretmenlik yaptı. Kuva-yı Milliye'nin yayın organı Öğüd gazetesinde görev yaparken, bir taraftan da İrşat dergisini çıkardı. Anadolu'nun çeşitli yörelerinde, yerel sanat dergilerinin çıkması için çalışmalar yaptı. Danimarka'da bulunan Andersen Kurumu; 1956 yılında Açıl Sofram Açıl adlı eseriyle yazara, Dünya Çocuk Edebiyatı Onur Belgesi verdi. Dede Korkut Masalları adlı kitabıyla bu ödülü 1960 yılında tekrar kazandı. Türk Çocuk Edebiyatının, önde gelen yazarlarından olan Eflatun Cem Güney, birçok masalın günümüz Türkçe'siyle yeniden ortaya çıkarılması için, büyük çaba göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı'nca, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü yardımcılığına atanan Güney, İstanbul Radyosu'nda Bir Varmış Bir Yokmuş adlı programda anlattığı masallarla da bilinmektedir.

Eserleri

• Dertli Kaval
  • En Güzel Türk Masalları
  • Halk Türküleri
  • Halk Şiiri Antolojisi
  • Bir Varmış Bir Yokmuş
  • Nasrettin Hoca Fıkraları
  • Evvel Zaman İçinde
  • Dede Korkut Masalları
  • Gökten Üç Elma Düştü
  • Az Gittim Uz Gittim
  • Folklor ve Eğitim