Arama

_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
11 Şubat 2010       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Turgut Özakman kimdir,turgut özakmanın en tanınmış eseri

Şu Çılgın Türkler'dir.

Turgut Özakman
“Bizi yönetenler Türkiye’nin gücünü bilmiyorlar. Bu gücün farkında olan bazı dış güçler, çok istedikleri halde ileri gitmekten çekiniyor, çok dolaylı yollardan yaklaşıyorlar, psikolojik savaş taktiklerini kullanıyorlar. Onların halkı iyi tanıdıklarını sanmıyorum; halkı da tanısalar daha da korkarlar. Bıçak kemiğe saplandığı zaman o çılgın Türk oluyoruz. Bıçak kemiğe saplanana kadar da, refleksi olmayan, her şeye katlanabilir bir kalabalık görünümündeyiz. Deprem gibi önemli felaketlerde nasıl bir dayanışma içine girdiğimizi hatırlayın, işte bu dayanışma dünyanın hiçbir yerinde yok.”
1 Eylül 1930 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre avukatlık yaptı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'ne devam ettikten sonra Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 - 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu'nda üyelik ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 28 Eylül 1998'de, 'üstün hizmetleri dolayısıyla' Anadolu Üniversitesi'nce 'fahri doktor' unvanı verilen Özakman, sayısız esere imza attı. Nisan 2002'de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya 'Turgut Özakman Sahnesi' adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman'a Üstün Hizmet Ödülü verdi.
Turgut Özakman evli ve üç çocuğu, üç torunu var.

Kitapları
  • Şu Çılgın Türkler, (Roman), 2005
  • Korkma İnsancık Korkma, 1999
  • Vahidettin, M. Kemal ve Milli Mücadele Yalanlar
  • Romantika
  • Toplu Oyunları 1 - Ah Şu Gençler, Töre, Ocak
  • Dr. Rıza Nur Dosyası
  • 19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da -1
  • Vahidettin, M. Kemal ve Milli Mücadele (Ciltli)
  • Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği
  • 1881-1938 Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi
  • Toplu Oyunları
Bir İzlenim
23/4/2006 - Şu Çılgın Türkler'e, çılgın alkışlar..
15 Nisan 2006 Cumartesi günü Denizli hareketli saatler yaşadı.
Yer, Pamukkale Üniversitesi'nin 630 kişilik konferans salonu.. Tıklım tıklım dolu.. Çoğunluğu üniversite öğrencisi..
Salona Vali Gazi Şimşek, Rektör Prof. Dr. Kazdağlı'yla birlikte "Şu Çılgın Türkler" kitabının yazarı Turgut Özakman giriyor..
Gençlerden çılgınca alkışlar.. Salon böyle alkışla ilk kez tanışıyor..
Kürsüye önce Rektör Kazdağlı çıkıyor..
"Sayın Özakman bize yakın tarihimizi sevdirdi. İlk kez bir yazarın kitabı 300 bin baskı yapmıştır. Demek ki; Türkler de kitap okuyormuş" dedi..
Evet...
Tarihi sevip sevmemek önemli değil..
Önemli olan ders çıkartmak ve iyi strateji çizmektir..
1900'lı yılların başlarında verilen Kurtuluş Savaşı'nda birinci kuşak, görevlerini yapmanın haklı gururu ile aramızdan ayrıldı..
Onların hatıraları karşısında saygıyla duruyoruz...
O yıllarda verilen mücadelenin, görgü tanıklarını dinleyen Turgut Özakman, duygu yüklü konuşma yaptı..
Özakman, Kurtuluş Savaşı'na katılanların, "Ben kahramanlık yaptım" demediklerini anlattı..
Haklı savaşa katılanlar, "Ben kahramanlık yaptım" demezler...
Türk halkı, işgal edilmiş olan topraklarını savunmak amacıyla mücadele etti..
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, emperyalistlere karşı mücadelede halkın desteğini almış..
Türk topraklarının kolay lokma olmadığını göstermiştir..
Özakman'ın konuşmasından satırbaşlarında kısa bir gezinti yapalım:
  • Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin şehrinde olmaktan mutluyum…
  • Doğu Cephesi'nde askerler bayramlık giysileriyle savaşa katılmışlar…
  • Onları övmek bizim görevimiz…
  • Bu devlete borç ödenmez... Allah hiç kimseyi bayrağından uzakta bırakmasın...
  • 350 milyar dolarlık borç yüzünden, borç şampiyonuyuz... Bu borcu yapanlar, özür dilemelidir...
  • Biz Atatürk'ü ve laikliği anlatmayı başaramadık... Sahte tarihlere dikkat etmeliyiz...
  • Atatürk için “İngiliz Casusu” diyenler, hainlik yapıyorlar...
  • Kadınlar, Cumhuriyet’e sahip çıksın, tribünden seyretmesin...
  • Kenetlenirsek emperyalizmi yeneriz...
  • Bizim yönümüz batıya dönük...
  • Batının emperyalizmine karşıyız...
Bu satırların altını çizmek önemlidir..
Özakman, gerçekten çılgın..
1948'te attıkları adım, gelecek kuşaklara köprü olacaktır..
Topladıkları binlerce anı, Kurtuluş Savaşı'nda atalarımızın yaşadıklarının fotoğrafıdır..
Bu fotoğraf hep başucumuzda asılı kalmalıdır..
Sağ olasın Turgut Özakman..
Daha aktaramadığın binlerce anın olduğunu inanıyoruz..
- Alıntıdır / Şeytan Pazarı -