Arama

Bunlar ne anlama geliyor? - Tek Mesaj #7

mustakar - avatarı
mustakar
VIP VIP Üye
27 Şubat 2010       Mesaj #7
mustakar - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

hsb hastalığını geçirecek formuller

HASTALIGIN TAM İSMİNİ YAZARSANIZ BULMAK DAHA KOLAY OLACAK, hsb nedir?


Huzursuz Bacak Sendromu Ve Vücuda Bağli Hareket Etme Rahatsizliklari

Huzursuz bacak sendromu olarak nitelendirilen bu problem nörolojik hareket etme rahatsızlığıdır.
Bu rahatsızlıkta hoş olmayan hisler belirir;belirdiği alanlar ise dinlenirken olan alanlardır. Bu rahatsızlıktan dolayı acı çekenler ise uyumakta güçlük çekerler.2002 yılında yapılan araştırmada ergenliğe giren genç bayanların %18’inde yorgun bacak sendromunun bazen gecelerce ve hatta haftalarca sürdüğü gözlemlenmiştir.
Zor uyumadan dolayı yorgun bacak sendromu gün içerisinde uyumaya ve mahmurluğa sebep olur; duygu değişimleri, anksiyete ve depresyonda bu belirtiler arasında yer alır. Bir çalışma şunu gösterdi ki yorgun bacak sendromuna sahip partnerlerin %42’si birbiriyle ilişkiye girememektedirler.
Bizim hala Yorgun bacak sendromunun kesin nedenleri tam olarak bilinmemekle beraber b u rahatsızlığa demir, folik asit eksikliğinden kaynaklandığı çalışmalar göstermiştir. Bu eksiklik ileride oluşabilecek risk faktörlerinden biridir.
Bu rahatsızlığın tedavisi olarak demir ,folik asit ve uygun vitamin destekleri sağlanabilir, aynı zamanda hayat biçimi hafif şekilde değiştirilebilir. Huzursuz bacak sendromu olan kişilerin %80’ninde beliren istemsiz hareketler görülür bu uyku süresince 20-30 saniyede tekrarlayabilir.
Bu refleksler ve ani çekişler yataktaki partnerinizide rahatsız eder eğer bu olay dikkatli bir şekilde ele alınırsa tedavisi mümkün olabilir.