Arama

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
14 Mart 2010       Mesaj #7
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

acil gerekiyor.Lütfen biraz çabuk olun!

Alıntı

atatürkün bilim ve teknolojide yaptığı yeniliklerin toplum hayatımıza olmasaydı bugün yaşamamızda neler farklı olurdu? yaa bu soruyu bulun allaha aşkına ne olur bulun yaa ben bulamıyomki lütfen bulun yazan aç..ya

Alıntı

atatürkün bilim ve teknolojide yaptığı yeniliklerin toplum hayatımıza olmasaydı bugün yaşamamızda neler farklı olurdu

Alıntı
badyboyss adlı kullanıcıdan alıntı

atatürk bilim ve teknoloji alanında hangi yeniliklerin ülkemize gelmesini öncülük gelmiştir.

Atatürk,
  • Devletin millî bir bilim politikası olmasını,
  • Bilimcilerimizin çağdaş standartlara göre yetiştirilmelerini,
  • Üniversitelerimizde çağdaş ölçütlere uygun eğitim ve öğretim yapılmasını,
  • Bilimsel araştırmalara ayrılan ödenekleinr arttırılmasını sağlayarak bilim alanında Türkiye'nin çağdaş medeniyetlere yaklaşmasını sağlamıştır.
  • Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce sisteminde akıl ve bilim iki temel öge durumundadır.
  • Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 yılında yapmış olduğu konuşmasından “ Dünyada her şey için, uygarlık için, hayat için, başarı için, en gerçek mürşit ilim ve fendir. İlim ve fennin dışında mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir “ sözleri çok anlamlıdır.
  • Mustafa Kemal Atatürk, düşüncesinin oluşmasında büyük etkisi olan Avrupa’da aydınlama dönemi felsefesini, Büyük Fransız İhtilali düşünsel temelini ve Sanayi Devrimini çok iyi algılamış ve değerlendirmiştir.
  • Mustafa Kemal Atatürk’e göre toplumlar bilim üretmelidir, bu ifadeyi en iyi “ İlim tercüme ile olmaz, inceleme ile olur ” sözleri ortayla koymaktadır. 1933 Üniversite Reformu’da bu yaklaşımın ürünüdür.
  • Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirası, ilim ve akıldır.
  • Bu hedefleri, kendi döneminde yeni Türkiye'nin ayakta kalıp yaşaması ilk hedef olduğu için tam olarak gerçekleşmemişse de günümüze kadar aydınlarımızın, bilim adamlarımızın, kurduğu vakıf ve kuruluşların ana ilkesi olmuştur.
Alttaki linkleri tıklayınız.

Atatürk'ün matematik alanında yaptığı çalışmalar nelerdir?

Atatürk ve Bilim