Arama

Eylül - avatarı
Eylül
Ziyaretçi
2 Nisan 2010       Mesaj #20
Eylül - avatarı
Ziyaretçi

Dieffenbachia (Tropic Snow, Dumb Cane)

Difenbahya bitkisinin bakimi ise soyle:

Diffenbachia

Isi: Normal veya normalden biraz fazla oda sicakligi ideal.
Isik: Kisin aydinlik, yazin ise yari golge olan bir yere yerlestirilmeli.
Su Miktari: Ilkbahardan kisa kadar normal sulayin. Kisin ise su miktarini azaltin. Fazla su verilmesi koklerinin curuyup yapraklarinin sararmasina ve cicegin olmesine sebep olur.
Nem: Yapraklarina firsat buldukca su puskurtun. Ara sirada yapraklarini nemli bir bezle silin veya yikayabilirseniz yikayin.
Saksi Degistirme Zamani: Her sene ilkbahar ayinda saksisini degistirebilirsiniz.

Dieffenbachia da gorulebilecek bazi hastaliklar ise sunlar:

• Eger Dieffenbachiayi gereginden fazla sularsaniz kucuk siyah boceklerin etrafta ucucmaya basladigini goreceksiniz. Ben cicekler icin hazir toprak kullaniyorum. Malum bu topraklarda cicegin gelisimi acisindan cok verimli. Dolayisiyla ara sira bu bocekleri ciceklerimin etrafinda goruyorum. Bunlardan kurtulmanin en iyi yolu cicegi belli bir sure sulamamak. Bu bocekler nemli topraklarda kolay uruyorlar. Eger topragin ustunu bir catal yardimiyla karistirip havalandirirsaniz ve belli bir muddet su koymazsaniz boceklerden kurtulmus olursunuz.
  • Eger kisin cicek soguk bir yerde kalirsa altta bulunan yapraklari sararirir ve burusur.
  • Bitkinin yapraklari rengini ve canliligini kaybederse sebebi bitkinin direk gunes isigina maruz kalmasidir.
  • Eger bitkinin genc yapraklari sararip dusuyorsa sebebi oda sicakliginin cok dusuk olmasi yada evdeki havanin kuru olmasidir.
  • Eger yapraklarin ucu kahverengi ise sebebi topragin uzun sure kuru kalmasi veya cicegin soguga maruz kalmasidir.
Son düzenleyen perlina; 8 Temmuz 2016 16:38