Arama


fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
4 Nisan 2010       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
İSPİRTO
Evlerde temizlik işlerinde ve yakıt olarak kullanılan etanolün (etil alkol) ticari biçimi.
Beyaz ispirto, % 96,6'lık alkole verilen ad. ll Mavi ispirto, içine yabancı maddeler katılarak içilmez hale getirilen ve yakıt olarak kullanılan alkol.

Beyaz ispirto
sudan başka yabancı madde içermez; bu su, alkole etki etmeyen CaO ya da CaC2 ile tepkimeye sokulur ve ardından damıtma işlemi uygulanırsa % 100'lük alkol elde edilir. Beyaz ispirto, Türkiye'de yalnızca Tekel tarafından üretilir. Ham maddesine göre elde edilen ürünlere melas ispirtosu, patates ispirtosu, selüloz ispirtosu, tahıl (arpa, mısır, pirinç) ispirtosu, fsülfit ispirtosu gibi adlar verilir. Ayrıca petrol krakingi ürünleri ile karpitten de ispirto elde edilebilir. Tekel tarafından piyasaya sınırlı olarak verilir; büyük miktarlarda alımı, özel izne bağlıdır. Tipta dezenfektan,.kimi sanayi ürünlerinde çözücü olarak kullanılır; eczacılık ürünleri, eter, aseton, asetaldehit, asetik asit, polietilen vinilklorür ile polistiren yapımında temel hammaddedir.

Mavi ispirto
Mavi ispirto'nun içerdiği yabancı maddeler yüzünden besin ve içit sanayilerinde kullanımı yasaklanmıştır. Tekel fabrikalarınca üretilir ve yalnızca ispirto ocaklarında yakıt olarak tüketilir.

İSPİRTO ÜRETİMİ:
Fabrikamızdan melastan alkol elde etme işlemini ekteki şema yardımıyla şöyle anlatabiliriz. Melas deposundan alınan melas kantardan tartılarak bir kısmı maya üretmek için gıda hazırlayıcısı olarak kullanılan ekşi mayşe kazanına (1) alınır. Bu kazana ayrıca sülfirik asit eritilmiş diamonyumfosfat ve su katılarak gıda hazırlanır. Bu gıdanın bir kısmı maya dairesine, diğer kısmı ise maya çoğaltma kazanına (2) verilir. Maya dairesine ve maya çoğaltma kazanına ayrıca hava verilerek mayanın çoğalması sağlanır. Bu çoğaltılan maya son fermantasyon kazanına (4) verilir.

BAKINIZ İspirto Nedir?
Son düzenleyen Safi; 24 Mart 2018 00:00