Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Temmuz 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Vakti saatinde Tr'de tum tip fakultelerine girecek kadar puan almistim. Ben, babamin butun karsi cikmasina ragmen, hayalim olan fizik bolumunu tercih ettim. Universiteyi ustun basariyla bitirdikten sonra, yurtdisinda kendi alanimda dunyanin en iyi universitelerinden birinde master ve doktora yaptim. Simdi dunyanin sayili arastirma merkezlerinden birinde doktora sonrasi arastirmaci olarak calisiyorum. Acikcasi hem doktora hem de sonrasinda surekli ekonomik problemler yasadim. Esimin de manevi destegi ve meslek askiyla bunlarin da ustunden geldim. Ancak artik memleketime donmek, cocuklarimi da orada yetistirmek istiyorum. Ancak edindigim meslek bilgi-birikimimi aktaracagim is imkanlari cok sinirli. Acikcasi Turkiye'de sadece akademik kurumlar benim niteliklerimdeki insanlarla ilgileniyorlar. Sadece birkac tane isimi dogru duzgun yapabilecegim universite var malesef. Onlar da senede bir belki pozisyon acacak da, yurtdisinda doktora yapmis cok kaliteli 50 adam basvuracak da (gercekten yurtdusunda okumus ve memleketine donmek isteyen cok kardesimiz var), hic o bolumlerde cevrem olmamasina ragmen (cok uzun yillardir yurtdisinda yasadigimdan Turkiye'de cevrem cok zayifladi) beni ise alacaklar. Pek mumkun gozukmuyor. Acikcasi Turkiye'ye donup es, dost ve akraba yardimiyla ticarete atilmayi dusunuyorum bu yastan sonra. Bunun icin acikcasi yurt disinda doktora yapmaya gerek yoktu.

Genclere tavsiyem, meslek tercihi yaparken otuzlu yaslarinda, coluk cocuk sahibi iken nasil bir hayatlari olmasini istiyorlarsa ona gore dusunsunler.