Arama

nötrino
Yasaklı
23 Eylül 2010       Mesaj #26
Yasaklı
İnanmayanlar; inançsız oldukları için bu dünya da iyiliklerinin karşığılını Allah dünyevi olarak verir dedim Bu bilgi ayetlerde açıkca bildirilmiştir(Tevbe suresı 17-67 ve 69.ayetler,Kehf suresi 104 ve 105.ayetler ve başka bir çok ayetde bu gerçek bildirilmiştir.) Ayrıca bir hadiste de bu gerçek şu şekilde belirtilmiştir

"Allah bir mü'mine zulmetmez. Bu dünyada iyiliklerinin karşılığı olarak onu rızıklandırır. Ahirette de mükafat verir. Kafire ise, iyiliklerinin karşılığını bu dünyada verir. Kıyamet günü onun hesabından iyilik kalmayacaktır."

Bu insanlar, inançsız oldukları için iyiliklerinin karşığılını Allah'ın dünyevi olarak vermesi,bir imtihanın sonucudur zati Ayrıca inançsız kişilerin bu iyiliklerinden dolayı cehennemde çekecekleri cezanın derecesinin de biraz daha az olucağı bildirilmiştir ama yinede bu durum inançsız oldukları için sonsuza kadar orada kalmalarına engel değildir

Allaha inanmayan,O'nun varlığını kabul etmeyen kişinin ya da islam dini dışında herhangi bir dini inanca sahip kişinin kendisi istemediği ve Allah'da dilemediği sürece gerçeğe ulaşması imkansızdır İnançsız insanların sayıca azlığı ,çokluğu bunu değiştirmiyordur Samimiyetle gerçeği aradığı halde Müslüman olamayan veya gerçeğin İslam olduğunu düşünmeyen tek bir kişi bile olamayacağını söylemedim Aksine samimiyetle gerçeği arayan bir kişi Allah'ın dilemesiyle doğru yolu bulur ve gerçeğe ulaşır ve bu doğru yolda islamdır dedim Çünkü Allah katında tek gerçek din islamiyettir bunu Allah kendisi kuranda açık seçik bildirmiştir Gerçeğin İslam olduğunu düşünmeyen ve kabul etmeyen insanlar var tabiki bu inanlar gerizekalıdır diye bir şey yoktur Ama inanmadıkları için Allah onların akıllarını ve anlayışlarını kapatır.Kalpleri mühürlüdür gözlerinde perde vardır çünkü inkar içindedirler Bu insanlar istedikleri kadar zeki olsalar da ,akıldan yoksun olurlar ve dinle ilgili en basit konuları bile kavrayıp anlayamazlar.

Allah imanları nedeniyle sadece müminlere anlayış verir bu anlayışın diğer adı da akıldır ve akıl ile zeka aynı şey değildir zeka zihinsel bir yetenektir Akıl ise bu zekayı kullanabilmektir

İnanç,inanmak kalp ile olur Mantık bir noktadan sonra durur İnanç bağlamında bazı şeyleri mantık ile açıklayamazsınız Çünkü insan sınırlı bir beyin kapasitesine sahiptir Bazı şeylerin hikmetini görüp anlayamaz Bunun için kişinin ya yaratıcı konumunda olması herşeyi bilmesi ya da Allahın bunun ardındaki sırrı hikmeti kuluna bildirmesi gerekir ve Allah'a inanan kişi O'na yaklaştıkça anlayış ve kavrayışındaki derinlik de paralel olarak artar

Bu konu oldukça derin, ciddi ve hassas bir konudur Verdiğim tüm bilgiler ise islami gerçeklerdir Benim kişisel fikrim ya da bir varsayım değildir *Kişisel fikrim derken de ben bir müslüman olarak bu gerçekleri kabul ediyor ve inanıyorumdur bu ayrı bir konu...Burada bilgim dahilinde bilinen islami gerçekleri kendi yorumumla aktardım sadece.