Arama

nötrino
Yasaklı
25 Eylül 2010       Mesaj #29
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Merhaba,

Benim bir sorum olacak arkadaşlar, yazılmış tüm mesajları okuduğumu önce belirtmek isterim, anlayamadığım nokta şu daha önceki mesajlarda Allah'ın bizim kaderimizi yazmadığı sadece baştan bildiği, yani özgür irademiz olduğu söylenmiş, bunu anlıyorum, ama daha sonra tartışmanın gidişatında ve Nötrino arkadaşımızın yazdığı son mesajlarda, Allah'ın gözlerdeki perdeyi kaldırması gerektiğinden, bazılarının kaplerinin mühürlü olduğundan, yalnızca Mümin'lere anlayış verildiğinden bahsedilmiş, ama asıl anlayışa ihtiyacı olanlar doğru yolu bulması için inanmayanlar değil mi ? Yani demek istediğim, zaten inanmayan bir insanın kalbindeki mühür ve gözündeki perde sebebiyle gerçekleri görmesi mümkün değil anlamı çıkıyor eğer yanlış yorumlamıyorsam, ve bu mühürü kaldıran da Allah yine yanlış anlamadıysam, o zaman inanan kişiler Allah inanmalarını istediği için veya inanmayanlar gözlerindeki perde ve kalplerindeki mühür Allah tarafından kaldırılmadığı için inanmıyor gibi bir anlam çıkması mümkün ve bu da özgür irade ile, yani Allah'ın kaderimizi baştan yazmış olmadığı düşüncesiyle çelişiyor, bunu bana daha net açıklayabilir misiniz ?

Her insan müslüman olarak dünyaya gelmiyordur Müslüman olan kişi Rabbini tanıdığı bildiği ve emirlerini kabul ettiği için o anlayış otomatik olarak zati kendisinde vardır İlk sayfada kader konusuyla ilgili bir mesajım vardı onu okuduysanız orada,İnsanların dünyaya gelirken bazı şeyleri seçemediklerini söylemiştim(anne-baba,ırk,cinsiyet,DİN vsvs gibi) bu da bir kader şekli olarak kabul ediliyordur Ama burada insanın iradesi hükümsüzdür ve sorumluluğu yoktur Diğer kader şeklinde ise irade söz konusudur Allah insanların kendi iradesi ve tercihiyle nasıl bir yaşam yaşayacağını ezeli olan ilmiyle bilir ve o insanın kaderini bu şekilde yazar bu da sorumluluk gerektirir Kısacası Allah; bildiği ve öyle yazdığı için yapılmıyor ,kişinin kendi iradesiyle yapacağı fiilleri, Allah daha önceden ilmiyle bildiği için bu şekilde yazıyor Bu bağlamda kişinin kendi özgür iradesi devreye girmiş oluyordur

Bir kişinin hristiyan ya da başka bir dine bağlı olarak dünyaya gelmesi ve inanmadığı için gözünde perde bulunması; bu kişinin bundan sonra doğruyu bulamayacağı ya da gözündeki perdenin hiç kalkmayacağı anlamında değildir İnanmayanların gözündeki perdenin kalkması ya da kalplerindeki mühürlerin çözülmesi de yine aynı özgür irade sonucunda gerçekleşmektedir Yani bir İnsanın ne yapacağını, başına ne geleceğini Allah ezeli ilmiyle biliyor Ama Allah'ın bunu bilmesi o kişinin illaki o işi yapmasını gerektirmiyor Bunun için Allah kullarının önüne bir çok seçenek,yol sunmuş ve onlara irade vermiş,düşünme gücü vermiştir.İnsan kendi iradesini kullanarak, hangi yolu, seçeneği tercih ederse,Allah onu o kulu için yaratır ve anlamasına yardım eder ve burada sorumlu olan; kişinin seçtiği yol itibariyle kendisidir Kısaca,inançlı ya da inançsız kul kendi iradesiyle istiyor; Allah'ın dilemesi ve yardımıyla da bu irade gerçekleşiyordur İnanmak isteyen kişi bu yönde yolunu belirleyip harekete geçiyor gerçeğe ulaşmak istiyor ve Allah bu yönde kulunun inanmasını sağlıyor. İnanmayanların gözündeki perde ise Allah tarafından bilerek kaldırılmadığı için değil ;inanmayanlar kendileri inkar içinde olup seçimlerini bu yönde yaptıkları için o perde kalkmıyordur ...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.