Arama

ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
27 Eylül 2010       Mesaj #3
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

gerçek ile ilişkileri, işlevleri ve yazılış amaçları bakımından metin arıyorum yani bunları karşılaştıracam

GERÇEK METİN: bu metinller yazılış amaçları bakımıdan okuyucuya bilgi vermek amaçlı yazılır ve göndergesel işlevdir örnek olarak gazete haberleri

GERÇEK İLE İLİŞKİLİ METİN: bu metinler kişinin kurguladığı fakat gerçek hayatta da yaşanabilir metinlerdir. hikayeler örnek olarak gösterilebilir. işlevi heyecana bağlı işlevdir.

GERÇEK DIŞI METİNLER: bu metinler kişinin tamamne hayal gücünden yararlanarak yazdığı metinlerdir. gerçeklik payı 0 dır. göndergesel ve heyecana bağlı işlevler vardır. örnek olarak da destenları gösterebilir.

BUNLARI BEN YAZDIM TABİ AMA DOĞRU OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Kısıtlı erişim nedeniyle örnek metinler veremiyorum. Ancak bir noktaya dikkat çekmek isterim: Destanlar hatalı örnekleme olmuş. Çünkü destanlar gerçeklerden yola çıkarak yazılı metinler olmayıp ağızdan ağıza aktarılma yoluyla hayal gücüyle zenginleştirilmiş metinlerdir, Köroğlu destanında olduğu gibi. Belki buna masal veya romanları ya da kurgulanmış yapıtları örnek vermek daha doğru olacaktır.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!