Arama

Kekemelik nasıl düzelir? - Tek Mesaj #33

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2010       Mesaj #33
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben 35 yaşındayım ve son beş yıldır çok nadir kekeliyorum.bunun da sebebi kendime olan güvenim.
ya arkadaşlar çok uzun yazacağım ama burda sığmaz o yüzden kısa söyleyeyim.
kekemeliğimi gizlediğim zaman daha çok takılıyordum artık gittiğim yerde bakıyorum içime bır sıkıntı geldi. hemen
karşımda kim var ise söylüyorum. "ben konuşurken takılırım" zati bu cümleyi kurduktan sonra takılmıyorum. ama söylemem lazım
zaten biz kekemelerin için de öyle olumsuz düşünen bir bilinç altı var ki gün boyu 1000 defa düzgün konuşursun bir defa takılırsın
o bilinç altı o takıldığın yeri kayıt ediyor. bende bazen kendim record tuşuna basıp diyer olumlu şeyleri kayıt ediyorum. hatta
bazen olumlu görüşmeleri kağıda ve aklıma yazıyorum. sıkıacağım zaman onlara bakıyorum.
arkadaşlar sorunu küçültün. biz günde 1000 kelime konuşuyor ise en kıral kekeme 100 kelimede ancak takılır. yani en kral kekeme %10. peki
geriye kalan %90 hiç görmüyoruz.
sonra arkadaşlar nasıl konuşacağınız deyil ne konuşacağınızı düşünün. bir toplantıda sıra size geldi. vay takılacağım her kes bana bakıyor. diye düşünme sen güzel de konuşsan çirkinde konuşsan bu insanlar sana bakacak. sen toplantının konusuna göre etkili kelimeler düşün ve en önemlisi
ÇOK AĞIR KONUŞ KONUŞMA ESNASINDA AKLINDA HECELERİ AYIR İKİ KELİMEDE BİR GEREKİR İSE NEFES AL.
BU İŞ 15 GÜNDE ÇÖZÜLMEZ ARKADAŞLAR 2 YILDA ANCAK ÇÖZÜLÜR. YANİ BEN 25 YIL KEKELEDİM 15 GÜNDE BU GÜZEL ALIŞKANLIĞIMDAN VAZ GEÇEMEM. EN AZ İKİ YIL LAZIM.
mehmetkarman@yahoo.com